Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Co to za imię?

31 paź 2022, 10:55

Witam, w roku 1753 ksiądz dokonał następującego zapisu (chrzest)... "bini nominis Joannem et Linum(n)"
Osoba indeksująca odczytała je jako Linium.
Poproszę o pomoc.

Re: Co to za imię?

31 paź 2022, 11:09

Jan Linus
https://parenting.pl/linus

Re: Co to za imię?

31 paź 2022, 20:14

Dziękuję, moje poszukiwania w internecie przynosiły opłakane skutki, a to wyskoczyła nazwa firmy lub len jako roślina pospolita.
Małżonka sugerowała Liniusz, trzeba było iść tym tropem ale nie byłem przekonany ponieważ nie byłem pewny swojego odczytu.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Re: Co to za imię?

31 mar 2023, 00:34

Kolega "Dzinuch":
W Mszale katolickim wymienia się to imię podczas Mszy wśród wczesnych chrześcijan
i chyba męczenników(...) "Lina (lub:Linusa),Kleta (lub:Kletusa)" itd.(...)
Pozdrawiam.
Jacek

Re: Co to za imię?

06 kwi 2023, 00:11

Jeśli dobrze rozumiem Twoje pytanie, to chcesz wiedzieć, czy odczytanie tego imienia jako "Linium" jest poprawne. Wydaje się, że w oryginalnym dokumencie faktycznie występuje forma "Linum", a nie "Linium". Niemniej jednak, warto zwrócić uwagę na fakt, że w języku łacińskim (w którym zapisywano akty chrztu) rodzaj nijaki kończy się na "-um", podobnie jak rodzaj męski.

Wobec powyższego, możliwe jest, że ksiądz miał na myśli imię "Linus", a nie "Linum". "Linus" jest imieniem męskim, które występuje w różnych kulturach i religiach. W chrześcijaństwie imię to jest kojarzone z postacią świętego Linusa, który według tradycji był pierwszym biskupem Rzymu po śmierci św. Piotra.
https://piosenki-religijne.pl/
Mam nadzieję, że moja odpowiedź była pomocna. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, chętnie na nie odpowiem!

Re: Co to za imię?

06 kwi 2023, 21:02

Linum to forma biernika od imienia Linus.
bo jest typowa forma aktu : ....ochrzciłem Linusa i dlatego jest tam końcówka -um. Inne imiona w takich aktach mają też tę końcówkę , np.Franciscum, Josephum.

Pozdrawiam
Janusz
Odpowiedz