Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Podlewscy na Litwie XVII w.

12 gru 2022, 12:52

Witam. Gdzie szukać informacji o Podlewskich urodzonych na Litwie - Józef ur. ok. 1610, miejsce urodzenia nieznane. Możliwe, że urodził się poza Litwą i na Litwie osiadł. Jego żoną była Marianna Hołyńska. Mieli 3 dzieci - Aleksandrę, Teresę i Jana. Tu wiem, że urodzili się na Litwie, ale nie wiem gdzie i kiedy. Czy to ich wszystkie dzieci? Szukam rodziców i rodzeństwa Jozefa. Może ktoś pomoże? pozdrawiam - Wiktor

Re: Podlewscy na Litwie XVII w.

13 gru 2022, 08:36

Co do 2 nazwisk poszukiwanych u Pana...
Jestem Poznaniakiem od 3 lat mieszkającym w Wilnie.

Podlewski - wszystkie drogi prowadzą na litewską Żmudź, trzeba by szukać danych polskich w archiwum litewskim, albo próbować litewskich źródeł pod nazwiskiem Podlevskis (zdaje się w XIX wieku nie mogę rozszyfrować imienia ale był artysta B. Podlewski - rytownik oddał on rycinę Raudona Dvaris - Czerwonego Dworu - zamku nad Niemnem), ale raczej zalecam to pierwsze , jeśli chodzi o wiek XVI - adres archiwum:https://www.archyvai.lt/en/archives/historicalarchives.html
Dogada się Pan z nimi po angielsku na email, wszystkie ważne archiwa są wymienione na tej stronie po lewej stronie...

Karol Olgierd Borchardt - najważniejszy przedstawiciel tego polskiego rodu, z wiki dojdzie Pan biografii, ja tylko wspomnę że mieszkał na mojej ulicy w Wilnie, na dawnej Portowej - obecnie Pamėnkalnio, łatwo ustalić który to dom, choć nie czyniłem tego... to w centrum Wilna , nie tak daleko od Placu Łukiskiego...

Pozdrawiam serdecznie.
Jeżeli będzie mnie Pan szukał to najchętniej na FB pod Evald Podborza na messenger .

Re: Podlewscy na Litwie XVII w.

13 gru 2022, 14:06

Dziękuję. Chętnie skorzystam ze wskazówek. pozdrawiam - Wiktor

Re: Podlewscy na Litwie XVII w.

13 gru 2022, 14:55

Jeszcze kilka informacji w nawiązaniu do Powstania Styczniowego i Podlewskich (Padlewskich) - przy okazji dodam że zapis nazwiska jest bez różnicy dla stosunku języka polskiego do litewskiego, bowiem polskie "o" wymienia się w litewskim na "a" i odwrotnie i tak np. tam gdzie mamy wyraz Pan/Pani w litewskim odpowiednio jest Ponas/Ponia...przykladów możnaby mnożyć.
Otóż jest taka litewska stronka około archiwalna, nazywa się epaveldas...na niej nie zaglądając do archiwów , można sporo znaleźć i tak odnalazłem znanego tutaj na Litwie powstańca 1863 roku - Zygmunta PADLEWSKIEGO 1836-1863, proszę jeśli ma Pan czas przeszukać te dokumenty luźne na Jego temat...
Tutaj:https://www.epaveldas.lt/search?term=Podlewski,%20Zygmunt,%201836-1863&page=0&size=20&order=-1&orderDir=desc&full=true&isMap=false&isDetailed=false

Obrazek

Pozdrawiam serdecznie z pełnego śniegu Wilna ...
Odpowiedz