Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Problem z lokalizacją USC

25 sty 2023, 00:40

Witam serdecznie,

Majątek Edmundowo (obecnie Rzym), znajdujący się koło Kołdrąbia pod koniec XIX w. znajdował się pod jurysdykcją Janowca, jeśli chodzi o USC i tam tez rodzili się pierwsi z rodzeństwa mojej babci i tam też wyszukałem ich cywilne akty urodzenia. Kolejni rodzili się po 1900 r., jednak w USC Janowca wpisów ich urodzeń już brak. Szukałem w Rogowo-wieś i w Modliszewku, jednak bezskutecznie.
Czy byłby może ktoś tak dobry i zechciał wynotować wszelkie możliwe USC wokół tego miejsca po 1900r. (a najchętniej wskazać dokładnie w którym USC mógłbym znaleźć wspomniane metryki urodzeń) ?

Z góry pięknie dziękuję,

Radek

Re: Problem z lokalizacją USC

25 sty 2023, 09:07

W 1900 roku powstał nowy USC Zrazim wydzielony z Janowca. Może tam. Poza tym niedaleko jest Łopienno (akta już w AP Poznań, dużo zindeksowane na BASI).

Re: Problem z lokalizacją USC

25 sty 2023, 13:55

Dziękuję Łukaszu za odpowiedź na mój post.
W Łopiennie nie znalazłem tego, czego szukałem, zaś na BASIA nie ma niestety nikogo z rodzeństwa mojej babci (z nią włącznie).
Natomiast jeśli chodzi o Zrazim to przyznaję, że nie wiedziałem, że powstał tam wraz z początkiem XX wieku urząd stanu cywilnego. Niemniej na SWA, ani na GWA nie znalazłem, aby ten urząd w ogóle istniał.
Czy gdzieś w internecie znajdują się skany aktów metrykalnych z USC Zrazim od 1900r.?

Pozdrawiam,

Radek

Re: Problem z lokalizacją USC

25 sty 2023, 15:42

zobacz:
http://wtg-gniazdo.org/mobile/forum/vie ... 00#p103666

Najprościej zadzwoń do USC w Janowcu Wielkopolskim i zapytaj o księgi USC Zrazim.

Akta USC Janowiec Wielkopolski są na:
https://www.genealogiawarchiwach.pl

Re: Problem z lokalizacją USC

25 sty 2023, 19:16

chwieral napisał(a):Czy gdzieś w internecie znajdują się skany aktów metrykalnych z USC Zrazim od 1900r.?


Pisałem z pamięci i napisałem Zrazim, ale ten urząd okresowo mieścił się w sąsiednich Żernikach i właśnie pod nazwą USC Żerniki jest dostępny na GWA.

Re: Problem z lokalizacją USC

25 sty 2023, 22:09

Tomku, dziękuję za link do spisu USC.

Łukaszu, już nosiłem się z radością, jednak w Żernikach również brak tych wpisów. Czy masz może jeszcze jakiś pomysł, gdzie mogły być prowadzone od 1900r. metryki cywilne, które wcześniej (do końca XIXw.) były w USC Janowiec? Dla przypomnienia: przejrzane i nieznalezione w USC Janowiec, Łopienno, Żerniki, Rogowo-wieś, Modliszewko.
Chodzi o Edmundowo (obecnie Rzym) niedaleko Kołdrąbia.

Pozdrowienia serdeczne,

Radek

Re: Problem z lokalizacją USC

26 sty 2023, 09:57

Według Kartenmeister.com, Rzym podlegał wtedy pod USC Rogowo-Wieś. Może oni po 1900 się po prostu wyprowadzili gdzieś dalej?

Re: Problem z lokalizacją USC

26 sty 2023, 12:46

Wyjaśniło się. To rzeczywiście jest Rogowo-wieś i tu podziękowanie dla Ciebie Łukaszu za upewnienie względem tego właśnie USC.
Przed kilkoma dniami w GWA musieli robić jakieś aktualizacje i kilkanaście różnych kart z rocznika 1901 nie wyświetlało się, a oprócz tego pradziadek zarejestrował urodzenie swej córki z lekkim opóźnieniem, zamiast zaraz po urodzeniu.
Także, znalezione. :)

Serdecznie pozdrawiam,

Radek
Odpowiedz