Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Który to ojciec

26 sty 2023, 09:13

Dzień dobry

Mam taką, wg. mnie patową sytuację.

W roku 1756 w Tarnowie urodził się Grzegorz s. Piotra i Reginy Ratajów (raczej to status, a nie nazwisko, choć pewności nie mam)
W roku 1765 w Tarnowie urodził inny Grzegorz s. Szymona i Heleny, którym przypisano status Inquilinus.
w roku 1794 w Tarnowie urodził się syn Grzegorza i Barbary o imieniu Jan. Rodzice są określeni jako Laboriosi.
W roku 1811 w Tarnowie zmarł w wieku lat 50 Grzegorz - wyrobek.
W roku 1819 w akcie małżeństwa Jana, jego rodziców Grzegorza i Barbarę określono jako chałupników z Tarnowa.

Czy ktoś z bardziej doświadczonych genealogów jest w stanie na bazie tego co powyżej rozstrzygnąć, który Grzegorz był ojcem Jana?

Zapewne mógłby w tym pomóc akt małżeństwa Grzegorza i Barbary, ale raczej nie ma na to szans. Wszystko wskazuje na to, że księga
małżeństw parafii Czempiń z tamtych lat nie zachowała się.

Re: Który to ojciec

26 sty 2023, 10:40

Przy ówczesnym przepływie ratajów i komorników z parafii do parafii, to szukanie igły w stogu siana.

Coś mogłaby rozjaśnić genealogia rodzeństwa obu Grzegorzów i ich potomstwa, z uwzględnieniem chrzestnych i świadków. Nawet jak są luki w metrykach XVIII w., to obecność wuja na ślubie na początku XIX w. potrafi rozstrzygnąć problem.

Re: Który to ojciec

26 sty 2023, 13:01

Też miałem podobny problem z przodkiem Jakubem w parafii Ostrowite. Było dwóch Jakubów i 10 lat różnica wieku. Mój brał ślub w 1793 a młodszy w 1802. No i ten drugi akt ślubu rozstrzygnął problem, bo świadkami były dwie pary małżeńskie - w tym moi przodkowie!

W Twoim przypadku szukałbym wszystko o jednym i drugim Grzegorzu. Akta, miejscowości, świadkowie, chrzestni itp. Może się okazać, że ten drugi z nich zmarł w dzieciństwie, był gdzieś też świadkiem czy chrzestnym, jest jego akt ślubu czy zgonu itp.

Re: Który to ojciec

26 sty 2023, 18:51

Dziękuję za sugestie.
Przejrzałem wcześniej księgi parafii Czempiń za zgonem jednego z nich przed urodzeniem się syna Jana. Takiego zgonu nie znalazłem, chociaż są pewne luki w księdze zgonów. Niestety księga małżeństw tej parafii z potrzebnych mi lat nie zachowała się.
Odpowiedz