Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Pomoc w odczytaniu wyroku

12 lut 2023, 13:19

Oeffentlicher Anzeiger. 1875.06.23 Nro.25
we wpisie nr 3073 (str. 1) mamy orzeczenie 1- 2- i 3-dniowych kar więzienia - w tym dla Ignatza Pawelczaka, mojego krewnego. Czy jesteście mi w stanie pomóc zrozumieć, za co te kary i co oznaczają numery przed nazwiskami (w wypadku Pawelczaka 130)? Myślałem że może paragrafy, ale numery się nie powtarzają. Nie ma również ciągłości.

I drugie pytanie - czy ten wpis może dotyczyć 13-latka? Jeśli dobrze rozumiem i Einlieger to nasz komornik - to jakoś mi się nie spina. Z drugiej strony Biskupice teraz liczą około 600 osób, w 1875 pewnie bliżej setki. Ilu mogło być w tym Ignatzów Pawelczaków?

Re: Pomoc w odczytaniu wyroku

12 lut 2023, 14:18

Walenty Rogalla to chłopak służący. Wszyscy są skazani za "sprawy leśne" z okresu marzec-kwiecień 1874 , stąd te numery spraw, bo kilka spraw w jednym ogłoszeniu. Pewnie uczestniczyli w akcji Chrust+ bez zezwolenia. Einlieger w tamtym okresie to po prostu osoba nie posiadająca domu czyli lokator (pewnie w czworakach). Komornik to określenie dawniejsze (z czasów pańszczyźnianych), chociaż do niedawna mówiło się "mieszka na komornym" oraz "komorne mam nieduże , bo tylko 200 złotych".

Pozdrawiam
Janusz

Re: Pomoc w odczytaniu wyroku

12 lut 2023, 20:12

bardzo dziękuję. czyli wiek (13 lat) w sumie pasuje?
Odpowiedz