Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Problem ze znalezieniem metryki

28 lut 2023, 15:27

Witam!
Mam problem z odnalezieniem jednej metryki, której numer znalazłem na stronie poznan-project. Chodzi o małżeństwo Ignacego Rępińskiego i Urszuli Mrówczyńskiej oraz przypisany do tego związku numer metryki 6a/1834 (Parafia katolicka Pyzdry). Niestety w tym roczniku nie widzę żadnego numeru "6a". Czy ktoś wie może, gdzie można ją znaleźć?
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... spol/21997
Z góry dziękuję za pomoc
Bartek

Re: Problem ze znalezieniem metryki

28 lut 2023, 19:56

W Poznan-Project są dane rodziców. Jak nie w tym , to w następnym , gdy Ignac żeni się jako wdowiec w wieku 26 lat. Tak więc brak tego skanu to niewielka strata. Komentarz w Poznan-Project powinien być w formie oznajmującej . Np.taki: W akcie wiek Ignacego to 26 lat.

Pozdrawiam
Janusz

Re: Problem ze znalezieniem metryki

28 lut 2023, 23:56

bartekbartek napisał(a):Witam!
Mam problem z odnalezieniem jednej metryki, której numer znalazłem na stronie poznan-project. Chodzi o małżeństwo Ignacego Rępińskiego i Urszuli Mrówczyńskiej oraz przypisany do tego związku numer metryki 6a/1834 (Parafia katolicka Pyzdry). Niestety w tym roczniku nie widzę żadnego numeru "6a". Czy ktoś wie może, gdzie można ją znaleźć?
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... spol/21997
Z góry dziękuję za pomoc
Bartek


Bartku,
To ja robiłam korektę tego indeksu dla PP. Korektę robiłam na podstawie oryginałów (obecnie przechowywane w Archiwum Diecezjalnym we Włocławku). Czasami w oryginałach zdarzają się wklejki wykonane w latach późniejszych. I tak było w przypadku interesującego cię ślubu.
Odnalazłam w swoich notatkach informację, że w roku 1836 zgłosiła się do księdza matka Urszuli, wraz ze świadkami, którzy poświadczyli, że ślub Urszuli z Ignacym odbył się w 1834 r. a nie został wtenczas zapisany w księdze. Protokół wklejono w 1836 r. pomiędzy karty ślubów rocznika 1834. Dlatego nie ma go w duplikatach przechowywanych w APP.
Pozdrawiam
Agnieszka

Re: Problem ze znalezieniem metryki

01 mar 2023, 00:15

Iku2012 napisał(a):Bartku,
To ja robiłam korektę tego indeksu dla PP. Korektę robiłam na podstawie oryginałów (obecnie przechowywane w Archiwum Diecezjalnym we Włocławku). Czasami w oryginałach zdarzają się wklejki wykonane w latach późniejszych. I tak było w przypadku interesującego cię ślubu.
Odnalazłam w swoich notatkach informację, że w roku 1836 zgłosiła się do księdza matka Urszuli, wraz ze świadkami, którzy poświadczyli, że ślub Urszuli z Ignacym odbył się w 1834 r. a nie został wtenczas zapisany w księdze. Protokół wklejono w 1836 r. pomiędzy karty ślubów rocznika 1834. Dlatego nie ma go w duplikatach przechowywanych w APP.
Pozdrawiam
Agnieszka


Dziękuję za te informacje, to mi wiele wyjaśnia. A czy we wspomnianych notatkach masz może zapisane również jakieś inne szczegóły z tego aktu? Najprawdopodobniej są to moi przodkowie i zależałoby mi na upewnieniu się co do dalszych gałęzi. Mam tymczasem pewne wątpliwości, czy dane z innego ślubu Ignacego dotyczą rzeczywiście tego samego Ignacego...

Re: Problem ze znalezieniem metryki

01 mar 2023, 00:41

Bardzo prawdopodobne ,bo jest w Pyzdrach akt zgonu pierwszej żony i tam jest majstrem kuśnierskim , a przy drugim też jest kunsztu kuśnierskiego.

Ślub jego rodziców w Pyzdrach w 1813 (nr 11)

Pozdrawiam
Janusz

Re: Problem ze znalezieniem metryki

01 mar 2023, 01:03

To prawda, kilka faktów potwierdzałoby, że to ta sama osoba (aczkolwiek nie świadczyłby o nim zbyt dobrze ślub z nową partnerką jeszcze w tym samym roku, w którym zmarła pierwsza żona ;)
W tym poszukiwanym akcie ślubu z Urszulą znajdują się jednak zapewne informacje również o jej rodzicach. Mam tu pewne podejrzenia, ale nie chciałbym budować drzewa jedynie na przypuszczeniach...

Re: Problem ze znalezieniem metryki

01 mar 2023, 08:30

Zostawał wdowiec z małymi dziećmi i była dyspensa od żałoby. Nawet była dyspensa od trzech zapowiedzi. Spotykałem takich, którzy po 10 dniach mieli nową żonę ( i opiekunkę dla dzieci). Jak wynika z późniejszych aktów ślubu , oboje dzieci przeżyło pod opieką macochy, więc decyzja trafiona.

Pozdrawiam
Janusz

Re: Problem ze znalezieniem metryki

01 mar 2023, 10:47

bartekbartek napisał(a):To prawda, kilka faktów potwierdzałoby, że to ta sama osoba (aczkolwiek nie świadczyłby o nim zbyt dobrze ślub z nową partnerką jeszcze w tym samym roku, w którym zmarła pierwsza żona ;)
W tym poszukiwanym akcie ślubu z Urszulą znajdują się jednak zapewne informacje również o jej rodzicach. Mam tu pewne podejrzenia, ale nie chciałbym budować drzewa jedynie na przypuszczeniach...

Bartku,
Zamieściłam w korekcie indeksu wszystkie informacje jakie były w dokumencie i jakie można było wpisać do tabeli. W indeksie jest informacja o tym, że matką Urszuli była Klara. Rodziców Ignacego nie podano.
Na genetece jest indeks metryk z parafii Pyzdry obejmujący lata narodzin Ignacego i Urszuli:
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... rdertable=
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... =&to_date=

Nie wiem jakie masz wątpliwości, bo dla mnie wszystko się zgadza. Podzielam w 100% opinię Janusza o wczesnym, powtórnym ożenku. W tamtych czasach była to normalna praktyka.
Agnieszka

Re: Problem ze znalezieniem metryki

03 mar 2023, 14:59

Rozumiem, dziękuję za odpowiedzi i wskazówki.

Pozdrawiam!
Bartek
Odpowiedz