Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Akta dzieci polskich urodzonych w obozach niemieckich.

01 kwi 2023, 17:23

Dzień Dobry !
Ciekaw jestem czy Spotkaliście się z nietypową sytuacją (...) jak dla mnie niezrozumiałą.
Mój znajomy poprosił, abym zapytał -poszukał informacji o dzieciach , które urodziły się w czasie II wojny światowej w obozach niemieckich i zostały odebrane matkom . Dalszy los dzieci był nieznany .
Jak sądzę , zostały dzieci wywiezione w różne miejsca Niemiec i tu najprawdopodobniej przyjęte przez rodziny niemieckie bezdzietne , może los był inny? Jednak załóżmy, iż zostały wywiezione i żyły pod nowym nazwiskiem z inną tożsamością, kto wie, czy dowiedziały się prawdy skąd naprawdę się wzięły (...) ? Czy poruszony temat jest Wam Znany? Czy istnieje możliwość weryfikacji , ewentualnie można by było po tak długim okresie czasu odnaleźć tak wrażliwe informację?
Z niecierpliwością czekam na Wasze odpowiedzi-podpowiedzi gdzie szukać takich informacji.
Ostatnio edytowano 01 kwi 2023, 19:04 przez Glass78, łącznie edytowano 1 raz

Re: Akta dzieci polskich urodzonych w obozach niemieckich.

01 kwi 2023, 18:30

Polecam artykuł w Wikipedii : Rabunek polskich dzieci
Tam też są linki i odnośniki
np. Alojzy Twardecki

Można też czytać w internecie o Gaukinderheim w Kaliszu

Pozdrawiam
Janusz

Re: Akta dzieci polskich urodzonych w obozach niemieckich.

01 kwi 2023, 21:08

Trzeba się zwrócić do Polskiego Czerwonego Krzyża jeżeli chodzi o konkretną osobę.
Organizacja ta prowadzi poszukiwania w celu odnajdowania zaginionych w czasie konfliktów zbrojnych
oraz scalanie rozdzielonych przez wojny rodzin.
Mojej koleżanki mama w latach 70 ubiegłego wieku przez Czerwony Krzyż odnalazła brata zaginionego
podczas II W.Ś. w Niemczech. Miał nazwisko oraz obywatelstwo niemieckie. Uchodził tam za jedynaka.
Nie wiedział ,że jest Polakiem. Po tym fakcie często ich odwiedzał, a także utrzymywali kontakty.
Myślę, że w przypadku dzieci urodzonych w obozach jest podobny tok poszukiwań.

Pozdrawiam,
Mirosława Giera

Re: Akta dzieci polskich urodzonych w obozach niemieckich.

02 kwi 2023, 19:24

Witam !
Dziękuję za cenne informację !
Odpowiedz