Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Ich dwoje - Irena i Zygmunt

26 lip 2023, 16:18

Chcę Wam opowiedzieć historię dwojga młodych Ludzi, która dotyczy mnie bezpośrednio oraz prosić o radę i pomoc w odnalezieniu pewnej Osoby.
A zatem historia dotyczy Brata mojej Mamy - Zygmunta Wyzuja – urodzonego 2 września 1921 roku w Poznaniu, syna Michała i Heleny z Gibowskich (mam wszystkie dokumenty dotyczące rodziny i przodków Zygmunta - nie szukam ich).
Obrazek
Uczęszczał do Gimnazjum nr 780 im. Karola Marcinkowskiego i był członkiem 14 Poznańskiej Drużyny Harcerskiej im. Stanisława Żółkiewskiego. Po zajęciu Poznanie przez Niemców został członkiem Związku Jaszczurczego - Wydział „Zachód” (Jego nazwisko widnieje na tablicy pamiątkowej na ścianie kościoła św. Brygidy w Gdańsku, poświęconej straconym Członkom Związku Jaszczurczego). Organizacja skierowała Go do pracy wywiadowczej w Niemczech – wyjechał na roboty przymusowe.
Po wpadce został aresztowany i wyrokiem sądu z dnia 10 listopada 1942 roku skazany na karę śmierci. Został stracony 9 stycznia 1943 roku o godzinie 19:12 w więzieniu karnym (Zuchthaus) Brandenburg-Görden a 29 stycznia Jego zwłoki zostały spopielone w miejscowym krematorium. .
Dzięki staraniom Rodziny jestem w posiadaniu oryginałów dokumentów z czasu Jego pobytu na robotach, procesu oraz stracenia.

Teraz druga Osoba, która występuje w tej historii. O Niej wiem bardzo niewiele. Nazywała się Irena Preuss.
Obrazek
Sądzę, że była rówieśnicą lub może trochę młodsza od Zygmunta. W czasie gdy On przebywał w Niemczech mieszkała na narożniku ulic Białej i Niecałej w Poznaniu. I to tyle.
A teraz właściwa historia.
Niedawno wszedłem w posiadania listów, które Tych dwoje młodych Ludzi pisało do siebie w czasie wojny. Z ich treści, pełnej czułych słów wynika, że byli w sobie zakochani i jak to dziś mówimy byli parą. Ona zwraca się do niego „mój Tatuśku”, on troszczy się o Jej warunki domowe, ‘załatwia’ przez swóje kontakty węgiel dla Jej rodziny – zima 1940 i 1941 była bardzo sroga. Irena była Polką – często podkreśla to w listach do Zygmunta. Pisze „my Polacy”.

I na koniec opowieść rodzinna, którą mi przekazano.
Rodzice Zygmunta zostali wywiezieni do Generalnej Guberni do Lubartowa. Powrócili do Poznania bardzo szybo bo już 4 lutego 1945 roku. dziadek Michał był kolejarzem i ‘załatwił’ wagon do przewiezienia Rodziny i jeszcze kilkunastu innych deportowanych pracowników PKP. Dzięki archiwum PKP mam pełną historię pracy dziadka od 1920 roku do emerytury w 1960.
Latem 1945 roku moją Babkę, Helenę odwiedziła młoda kobieta maleńkim chłopczykiem. Rozmawiała z Babką ponad godzinę, została chłodno pożegnana i nigdy nie poruszano tematu tej rozmowy. Tylko sąsiadki opowiadały, że „może to był Wnuk Heleny”.
Jak w każdej historii pewnie i w tej tkwi ziarno prawdy. Chciałbym Was prosić o radę i pomoc. Zakładam, że Irena Preuss była w ciąży kiedy Zygmunt wyjechał na roboty – rok 1940. Urodziła syna. Chciałbym Go odnaleźć. Jeżeli żyje ma ponad osiemdziesiąt lat. Z tego co mi wiadomo – nie mam na to dokumentów – Irena po 1945 wyjechała do Wrocławia.
Wyzujowie mieszkali na ul. Jackowskiego 36. Zakładam, że Młodzi zwrócili na siebie uwagę w codziennej drodze do szkoły. Gimnazjum Zugmunta było męskie. Może spotkali się na obozie harcerskim. Z książek adresowych miasta Poznania wynika, że najbliżej Preussowie mieszkali na ul. Staszica 12 m. 12 – Marcin Preuss, stróż.

Będę wdzięczny za każdą informację i pomoc.

Re: Ich dwoje - Irena i Zygmunt

28 lip 2023, 01:09

Dobry wieczor !

Oto , co znalazlam ( ( w e - kartotece i na MyHeritage ) dot. Ireny Preuss . Wspomnial Pan o ul . Staszica 12 ...Mysle , ze to falszywy trop , gdyz Irena ( Irena

Jadwiga )zam. pod tym adresem , corka niezameznej Magdaleny ( byc moze wnuczka Marcina , stroza ) ur. 13.08 1928 r. zmarla jako 2 - miesieczne niemowle ...

Drugi trop zaprowadzil mnie rowniez do Poznania i ten wydaje sie bardziej prawdopodobny . Otoz Lina Preuss ur. 1877 r. ( Corka Jozefa i Marii Thomas - G(? )
amblisch ) urodzila 2 corki - Jadwige ( ur.1912 - zm. 1913 r. ) i IRENE . Ta ostatnia ur. 02.03 1916 w Poznaniu zmarla rowniez tam 10.10 2007 . Pochowana na cm.

Junikowskim pod nazwiskiem Irena BENN z d. Preuss we wspolnym grobie z ( przypuszczalnie synem ) Marianem BENN , ur. 08.02 1940 ( ! ) a zmarlym 12.09 2010 .

Byl on zonaty , zona nazywala sie Kruszka ( jej ojciec - ? Kruszka , matka - Stefania Debinska - ur. w r. 1900 ) ;mieli jedno dziecko ( ? Benn ) ( dane z drzewa genealogicznego - wlasc. Tomasz Benn ).
Tyle co udalo mi sie ustalic ...Moze to bedzie dla Pana poczatek wlasciwego tropu poszukiwan ...Mysle , ze warto moze skontaktowac sie z p. Tomaszem B. ; jezeli Pan zechce , to moge sie tego podjac ...
Z genealogicznymi pozdrowieniami ...Anna Maria Bacquet

Re: Ich dwoje - Irena i Zygmunt

28 lip 2023, 08:24

Anno Mario
Super wiadomości !! Pójdę tym tropem.
Będę bardzo wdzięczny jeżeli pomożesz mi w kontakcie z p. Tomaszem

Re: Ich dwoje - Irena i Zygmunt

28 lip 2023, 10:32

c.d.
Dobrze , poprosze zatem o przyslanie mi na priv. Pana adresu elektronicznego , bym mogla przekazac panu T.B. Mam nadzieje , ze otrzyma Pan wkrotce odpowiedz , czego zycze ...Pozdrowienia Anna Maria

Re: Ich dwoje - Irena i Zygmunt

28 lip 2023, 12:48

Anno, wysłałem PW.
Dziękuję

Re: Ich dwoje - Irena i Zygmunt

28 lip 2023, 16:17

Prosba o kontakt wyslana , teraz tylko czekac na odpowiedz - bezposrednio ( mail ) lub na moja skrzynke pocztowa na My Heritage . Zobaczymy , czy to zadziala ; oby . Gdyby kontakt byl owocny , ucieszylabym sie, ze moglam pomoc ...Pozdrowienia Ania

Re: Ich dwoje - Irena i Zygmunt

28 lip 2023, 17:06

Jeszcze raz Serdecznie Ci Dziękuję !!

Odnalazłem kartę meldunkową Liny Preuss https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/skan/-/skan/d3e30a0f8e772dbc72a1374f9dce8818e8df8373aa706426a61a360de13151c1
Urodziła się w Neugut kreis Lissa, prawdopodobnie Nowa Wieś par. Śmigiel

Re: Ich dwoje - Irena i Zygmunt

28 lip 2023, 17:32

Pawle, Neugut w powiecie Leszno to raczej Nowa Wieś w gminie Rydzyna.
Nowa Wieś w gminie Śmigiel to byłby powiat Kościan.

Re: Ich dwoje - Irena i Zygmunt

29 lip 2023, 07:28

Dziękuję Grzegorzu, Nowa Wieś to tak często spotykana nazwa, że można się pogubić

Re: Ich dwoje - Irena i Zygmunt

29 lip 2023, 22:07

W akcie urodzenia z USC Rydzyna (nr11/1877) jest podane , że urodziła się w Rydzynie (Reisen ).

Pozdrawiam
Janusz

Re: Ich dwoje - Irena i Zygmunt

30 lip 2023, 05:56

Dziękuję

Re: Ich dwoje - Irena i Zygmunt

30 lip 2023, 11:00

Na cmentarzu Junikowo pochowana jest Irena Preuss (1924-03-20 – 2013-10-07). W jej nekrologu, zamieszczonym w Głosie Wielkopolskim, bliscy zmarłej żegnali "kochaną Mamę, Babunię, Siostrę, Teściową i Ciocię.
W tym samym grobie pochowane są jeszcze 3 osoby - wśród nich Ferdynand Preuss (1915-06-09 – 1996-04-27). Ferdynanda można odnaleźć w kartotece mieszkańców Poznania jako syna Adama Preussa i Heleny z d. Zawitaj.
Może to jest właściwy kierunek poszukiwań.
Pozdrawiam

Iza

Re: Ich dwoje - Irena i Zygmunt

30 lip 2023, 15:39

Dziękuję @Izo,
odnaleźliśmy ten grób, nawiązałem kontakt z p. Tomasze Benn, wnukiem Ireny.

p.s. niestety, Tomasz Benn okazał się nie być wnukiem TEJ Ireny

Re: Ich dwoje - Irena i Zygmunt

05 sie 2023, 15:16

Pawle !

Wiec moze , pomimo zbieznosci roku zgonu wlasciwa Irena jest ta , o ktorej wspomniala Iza ( 1924 - 2007 ) a nie ta , ktora znalazlam ( 1916 - 2007 ) ...?
Wierze , ze wkrotce znajdziesz wlasciwa
odpowiedz ( tym bardziej , ze atutem jest posiadanie jej zdjecia ; moze udostepnisz je w internecie ? ) , czego tez zycze ...

Pozdrawiam
Anna Maria

Re: Ich dwoje - Irena i Zygmunt

05 sie 2023, 16:04

Może masz rację Anno Mario, może poszedłem złym tropem.

Re: Ich dwoje - Irena i Zygmunt

12 sie 2023, 13:52

Witam.
W przypadku braku karty meldunkowej Ireny i jej rodziny może warto uderzyć tutaj:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ser ... ria_cur=21
Może znajdzie się tutaj dane osobowe i coś jeszcze. W końcu mieszkała na ulicy Niecałej. Szkoda tylko że brak jest skanów.
Według Małej Książki Adresowej Poznania z 1946 roku przy ulicy Niecałej 3 ( narożna kamienica Marcelińska/Niecała/Biała) mieszkał wraz z żoną Heleną i synami
krawiec męski Franciszek Preuss (org. Preuhs). Może to rodzina Ireny lub całkowita zbieżność nazwisk i ulicy.
Pozdrawiam
Grzegorz

Re: Ich dwoje - Irena i Zygmunt

13 sie 2023, 07:32

Dziękuję Grzegorzu, sprawdzę. Tak się składa, że matka Ireny też samotnie wychowywałe swoje dzieci. Notabene jej prababka też.... Dziadek był mistrzem młynarskim.

@AnnaMaria
Wiec moze , pomimo zbieznosci roku zgonu wlasciwa Irena jest ta , o ktorej wspomniala Iza ( 1924 - 2007 ) a nie ta , ktora znalazlam ( 1916 - 2007 ) ...?


Ten trop okazał się fałszywy. Ta Irena nazywała się Preuss po mężu. Ale Twój pierwszy trop okazuje się być prawidłowy. Co raz więcej danych na to wskazuje.

Junikowskim pod nazwiskiem Irena BENN z d. Preuss we wspolnym grobie z ( przypuszczalnie synem ) Marianem BENN , ur. 08.02 1940 ( ! ) a zmarlym 12.09 2010.
Byl on zonaty , zona nazywala sie Kruszka ( jej ojciec - ? Kruszka , matka - Stefania Debinska - ur. w r. 1900 ) ;mieli jedno dziecko ( ? Benn ) ( dane z drzewa genealogicznego - wlasc. Tomasz Benn ).


Tu doszło do zbieżności nazwisk: Marian Benn ojciec Tomasza to inna osoba. Tomasz Marian Benn zmarł 23.05.2022 i jest pochowany na Miłostowie.
Odpowiedz