Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Wiek bierzmowanego

06 wrz 2023, 18:36

Zwracam się z uprzejmym pytaniem do Koleżeństwa , w jakim wieku w K.K. dzieci przyjmowały sakrament bierzmowania w latach 1822 - 1850. Osoby , które mnie interesują nie miały podanych rodziców ani przy zawarciu małżeństwa ani akcie zgonu. Dotyczy parafii w Kaszczorze. Osoba Robert Stanisław Tschich jest wymieniona jako bierzmowana w wieku 12 (*1822). Ta drogą próbuje ustalić rodziców. Nie wiem czy w dobrym kierunku zmierzam z tymi poszukiwaniami.

Pozdrawiam serdecznie
krysia

Re: Wiek bierzmowanego

06 wrz 2023, 23:03

Witam.

Czy o tego Roberta chodzi?

BaSIA-
13.IV.1834, wpis 2, poz. 1, skan 24, Kaszczor-bierzmowany Robert Tschich lat 11, rodz. Józef Tschich, Barbara Stabrey.
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... d9286d4bf2

FamilySearch-
https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:6FC7-F57B

BaSIA-
skan 9, wpis 52, akt ur. 1822-
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... d9401a234b

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

Re: Wiek bierzmowanego

07 wrz 2023, 08:15

Do początków XX wieku bierzmowanie nieco poprzedzało pierwszą komunię, która z kolei była odsunięta w czasie nieraz do wieku ok. 14 lat. Czasem też oba zdarzenia następowały równocześnie. Mniej więcej 100 lat temu, pod wpływem m.in. papieża Piusa X, podejście zaczęło się zmieniać w kierunku dzisiejszej praktyki, dochodząc do stanu, w którym wiek dzieci przy obu sakramentach niemal się odwrócił w stosunku do stanu dawniejszego.

Zaznaczam, że piszę to na podstawie wiedzy anegdotycznej. Jeśli ktoś ma informacje bardziej pogłębione, chętnie się zaznajomię.

Ciekawostka: biskupi francuscy byli w czasach Piusa X przeciwni przyspieszaniu I komunii i ostatecznie wymogli pozostawienie dla nieco starszej młodzieży, przynajmniej uroczystego wyznania wiary, które wcześniej dzieci czyniły przed komunią, o ile dobrze rozumiem, w wieku ok. 12 lat. Ten zwyczaj we Francji gdzieniegdzie nadal się zachował, w Polsce nie był znany.

Re: Wiek bierzmowanego

07 wrz 2023, 14:08

Dziękuje bardzo Małgosi i Łukaszowi za pomoc.
Dziękuję Małgosiu za przydatne linki. Nie jestem na 100% pewna ale to chyba ten Robert. Mam problem z otwarciem linku do familysearch. Małgosiu , możesz mi napisać czego dotyczy?.
Pięknie raz jeszcze dziękuje.
Pozdrawiam
krysia

Re: Wiek bierzmowanego

07 wrz 2023, 15:57

Witam.

Krysiu, link prowadzi do indeksu urodzenia Roberta 1822.
Poniżej, screen tego zapisu:
Obrazek

Akt na BaSI znalazłam, to jest ten wpis 52, 1822.

Na family jest on na filmie 8016630, skan 182.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

Re: Wiek bierzmowanego

07 wrz 2023, 17:26

Witam!
W parafii Kaszczor jest zapowiedż ślubu 3.07.1814
Józef Cich, młodzian, 24 lat, oj. Kazimierz Cich, Łupica,
Gospodarz okupny
+ Barbara-Elzbieta Sztabreiowa, panna, 23 lat,
oj. Jan-Mateusz Sztabreia, Ciosaniec, sołectwo okupne.

Ślub 15.11.1785 Lupica
Casimirus Cich + Anna-Elisabetha Jaurin.
Św. ŚL.- Franciscus Bloch + Matthaus Lortz,
oboje Łupica.
Ich syn -Joannes-Josephus ochrz. 16.01.1789
Chrz. Bernardus Flieger + Jacobus Lortz
+ Anna-Rosa Fliegerin + Maria-Elisabeth Lortzin
Wszyscy z Łupicy.

Serdecznie pozdrawiam - Izabella

Re: Wiek bierzmowanego

08 wrz 2023, 07:53

Witam.
Pięknie dziękuje Małgosiu i Tobie Izabelo , bardzo mi pomogłyście.
Pozdrawiam serdecznie
krysia
Odpowiedz