Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

prośba o pomoc

20 wrz 2023, 13:40

Dzień dobry,
mam serdeczną prośbę do wybierających się do AAP gdyż z przyczyn losowych sama tego zrobić nie mogę.
W parafii Wilczyna jest akt ochrzczenia 13/1728 dla dziecka urodzonego w Podrzewiu - gdzie rodzicami są Urban Brciak i Regina. Rodzicami chrzestnymi Walenty komornik i Marcianna Chuda. Nie ma imienia dziecka. Rozumiem, że było trudne albo niemożliwe do odczytania przez indeksującego. Może "inne oczy" zdołają tego dokonać. Być może jest to akt mojego przodka Antoniego. Nela

Re: prośba o pomoc

20 wrz 2023, 18:06

Księga jest bardzo zniszczona, a ja nie miałem doświadczenia w indeksowaniu starych ksiąg po łacinie, ale dziś i tak nie odczytałbym imienia.
Imię kończy się na -tus, więc może to być Albertus (Wojciech) lub inne imię, poza tym Urban i Regina nazywają się Brdejak, a nie tak jak poprzednio odczytałem. Chrzest był 25 marca.
Ja poprawić tego niestety nie mogę.

Re: prośba o pomoc

20 wrz 2023, 23:04

Wakcie tym wyrażnie (jak na stan tej nieczytalnej księgi) zapisano imię dziecka na końcu pierwszej linii Adalber i w nowej lini od początku tum. A więc jest tam imię dziecka Adalbertum czyli to Wojciech. Imiona rodziców zgodne Urban i Regina nazwisko wyrażnie zapisano i brzmi Brdciak.

Re: prośba o pomoc

21 wrz 2023, 07:59

Na początku XVIII wieku nie zapisywano imienia Wojciech jak Adalbertus, ale jako Albertus, nie będę się jednak przy tym upierał. Natomiast nazwisko zapisano jako Brdejak przez i, a nie j (Brdeiak), bo tak kiedyś pisano. Zobacz jak jest zapisane "e" w tym samym akcie Valentinus komornik "de", więc to żaden wyraźnie zapisany Brdciak.

Re: prośba o pomoc

21 wrz 2023, 08:24

Być może to nawet jego dzieci.


Wilczyna (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1753 , wpis nr 14,

Franciscus, rodzice: Adalbertus Brdejak, Catharina ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Szymon Chudyka
Catharina

Komentarz indeksującego:
Podrzewie


Wilczyna (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1755 , wpis nr 5,

Agnes, rodzice: Albertus Brdejak, Catharina ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Thomas owczarz
Ursula Dudarowa

Komentarz indeksującego:
Podrzewie

Re: prośba o pomoc

21 wrz 2023, 10:11

Dziękuję wszystkim za okazaną pomoc. Będę dalej poszukiwała i weryfikowała to nazwisko /a BASIA daje takie możliwości/ ponieważ Urban i Regina to moi przodkowie macierzyści.
Już jeden Wojciech urodzony w Podrzewiu został ochrzczony 9/1727 - jako dziecko Józefa Brdziak i Doroty- chrzestni; Maciej Kowal i Katarzyna Nowacka Teraz drugi 13/1728 jako dziecko Urbana i Reginy. Mam co robić. Jeszcze raz wielkie dzięki. Pozdrawiam Nela. :D

Re: prośba o pomoc

21 wrz 2023, 19:55

Henryk Krzyżan napisał(a):Na początku XVIII wieku nie zapisywano imienia Wojciech jak Adalbertus, ale jako Albertus, nie będę się jednak przy tym upierał. Natomiast nazwisko zapisano jako Brdejak przez i, a nie j (Brdeiak), bo tak kiedyś pisano. Zobacz jak jest zapisane "e" w tym samym akcie Valentinus komornik "de", więc to żaden wyraźnie zapisany Brdciak.


Bezsporne jest to że w tym czasie zapisywano imię Adalbertus. Czego nie da się zaprzeczyć wpisami nawet w tej parafii. Dowodów tego jest nadto już nawet w dokonanej przez Henryka (wielkie dzieki przy okazji za to) indeksacji tej parafii. I nie da się zaprzeczyć że w tym czasie był to łaciński zapis imienia Wojciech.
W akcie z 1728 w mojej ocenie był zapis przezwiska Urbana i Reginy brzmiący Brdciak. W tej parafii jest kilka jeszcze zapisów odnoczących się do kwestii Brdciak czy też Brdeiak. Co do spostrzeżen Henryka przemawia bardzo wyrażnie nie budząc wątpliwośći brzmiących zapis z 1725 ur. dziecka Józefa i Doroty Brdeiak. To sporne c czy e jest bardzo wyrażne że mamy tu e. Możliwe też że to nazwisko/przezwisko ewoluowało i przybierało formy zapisu z środkowym c lub e by w końcu się usystematyzować.

Re: prośba o pomoc

21 wrz 2023, 21:49

Skoro wiesz lepiej, to oczywiście nie zamierzam dyskutować. Inne zapisy też mogły być przeze mnie źle odczytane, bo to była pierwsza parafia, którą indeksowałem.
Zresztą wychodzę z założenia, że mam prawo robić błędy, tak jak wielu innych indeksujących, a jeśli ktoś ma mi to za złe, to niech nie korzysta z mojej pracy, ale sięgnie do źródła.
Dla mnie dyskusja na temat nazwiska, czy jak kto woli przezwiska, Brdciak (kto by to wymówił), czy Brdejak jest zakończona.
Uważam, że mam już teraz niejakie doświadczenie w odczytywaniu nazwisk, bo zindeksowałem więcej niż 1 tys. aktów i to z niejednej parafii, gdzie pisma się znacznie różnią.
Dodam tylko, że w genealogii słowo "bezsporne" jest niewłaściwe i nie powinno mieć miejsca.

Re: prośba o pomoc

23 wrz 2023, 09:57

Dzień dobry,
nazwisko Brdciak, Brdejak i podopne później zmieniają się całkowicie. Synowie Urbana - Antoni i Grzegorz występują jako Urbaniak , Urbański.
1/1747 ślub Wilczyna/Podrzewie - Antoni Urbaniak i Marianna / to mój macierzysty 5x pradziadek/
w 1747 w Dusznikach zostają ochrzczone bliźnięta Szymon i Jadwiga urodzone w Podrzewiu /bardzo długo szukałam aktu urodzenia Szymona/ dzieci Antoniego Brejak i Marianny. Rodzice chrzestni Szymona to Wojciech syn Józefa i Katarzyna córka Józefa dicti chałupnika, a Jadwigi to Jan Skręciak i Ewa Przewoźna.
Podejrzewam że Józef Brejdziak ożeniony z Dorotą może być bratem Urbana. Ciągle to weryfikuję.
Szymon Brejak dnia 20 października 1777roku Wilczyna /Koszanowo poślubia jako Szymon Intkowiak z Podrzewia Mariannę Dudara. Wszystkie urodzone z tego związku dzieci noszą nazwisko INTEK. Inne dzieci Antoniego Brejak noszą nazwiska różne: Urbaniak, Urbański, Intek, Intkowiak a najmłodszy syn Antoniego - Łukasz to, Intek, Urbański oraz de loco Robak. Korzystając z Basi /jeszcze raz wielkie dzięki Henrykowi Krzyżan za indeksację/ pomału tworząc drzewo Intków /moja babcia Marianna Dolata była z d. Intek/ odkrywam coraz to inne powiązania. Jako ciekawostkę podam jeszcze, że mam też kłopot z przodkami ojczystymi Szczeguła, Scieguła, Szczegóła, / tak właśnie różnie zapisywanymi/,które czasami są Koniecznymi, Kamienicznymi a nawet Szymczakami. Wszystko sobie dokładnie opisuję i mam nadzieję, że kiedyś to się jakoś ułoży w całość. Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Pozdrawiam. Nela

Re: prośba o pomoc

23 wrz 2023, 13:01

Kamieniczni to też moi przodkowie.
Najstarszy jakiego znalazłem, to Szymon Kamieniczny ur. ok. 1706 roku, zmarł 27.06.1806 Piersko
Jego syn
Jan Kamieniczny ur. ok. 1735, zmarł 25.08.1805 Sękowo
żona Jana
Franciszka z Młynarzów ur. ok. 1736, zmarła 21.09.1806 Podrzewie
ich córka
Agnieszka Kamienicznianka/Kamieniczna ur. 5.04.1789 Sękowo, zmarła 4.08.1852 Sękowo
Jej mężem był Marcin Głuchy.
Odpowiedz