Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Gdzie i z jakiej okazji to zgromadzenie

21 paź 2023, 20:15

W archiwum domowym znalazłem nieopisane zdjęcie.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/3a60e3125824435c

Jest na nim około 200 osób.
W pierwszym rzędzie, trzecia od lewej siedzi moja babcia.
Może ktoś rozpozna miejsce oraz skojarzy okazję, która zgromadziła tak liczne grono osób.

Pozdrawiam

Re: Gdzie i z jakiej okazji to zgromadzenie

25 paź 2023, 13:50

Szanowny Piotrze,
Moim zdaniem jest to uroczystość związana z miastem Śrem. Centralnie siedzącym wojskowym to chyba płk Lesław Klisowski - dowódca śremskiej jednostki do połowy lat 60. XX w.
Sprawdź proszę ten trop.
Przy czasie (wieczorem) popatrzę z uwagą.
Pozdrawiam
Bohdan Kaczmarek

Re: Gdzie i z jakiej okazji to zgromadzenie

25 paź 2023, 19:47

Pani siedząca w centrum ubrana na jasno podobna do Pani profesor Malińskiej matematyczki z Liceum Ogólnokształcącego w Śremie.
Danuta Pawlicka

Re: Gdzie i z jakiej okazji to zgromadzenie

27 paź 2023, 09:59

Dzień dobry,
Z sugestią Danusi prawie się zgadzam. Panią prof. Malińską pamiętam jako damę tuż przed emeryturą i dlatego "prawie".
Natomiast na 100 % siedzący jako 9. od lewej strony to pan Stanisław Falecki, kierownik kina "Słonko" w Śremie, potem kierownik ośrodka kultury w Śremie, działacz społeczny. Żona pana Faleckiego Joanna też pracowała w kinie.
Pozdrawiam Państwa serdecznie
Bohdan Kaczmarek

Re: Gdzie i z jakiej okazji to zgromadzenie

27 paź 2023, 16:11

Raz jeszcze dobrego dnia,
Człowiek siedzący przy prawej ręce pułkownika (z długopisem w butonierce) to Leon Jaskułowski. Przez wiele lat pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej, Zastępcy Naczelnika Powiatu i Zastępcy Naczelnika Miasta i Gminy Śrem.
Pozdrawiam
Bohdan Kaczmarek

Re: Gdzie i z jakiej okazji to zgromadzenie

27 paź 2023, 16:53

Dzień dobry
Wygląda więc na to, że działo się w Śremie.
Kiedy? - sądząc po mojej babci (pomyłkowo napisałem trzecia z lewej a powinno być trzecia z prawej) były to lata 60-te lub 70-te.
Sądząc po szerokiej rozpiętości wiekowej mógłby to być zjazd absolwentów np. liceum.
Babcia była m.in. nauczycielką języków obcych. Po wojnie w wieku ok. 60-ciu lat obroniła dyplom na wydziale Filologii angielskiej UAM. Nie słyszałem o tym, ale być może przez jakiś czas uczyła języka angielskiego w liceum w Śremie.
Dziękuję Danucie i Bohdanowi za pomoc.
Pozdrawiam

Re: Gdzie i z jakiej okazji to zgromadzenie

27 paź 2023, 17:01

Szanowny Piotrze,
Tak, to jest Śrem. Czy prośba o podanie nazwiska Pani Babci nie będzie nadużyciem?
Pozdrawiam serdecznie
Bohdan Kaczmarek

Re: Gdzie i z jakiej okazji to zgromadzenie

27 paź 2023, 22:00

Mimo, że jestem (prawie)śremianinem z dość niewielkim stażem, to osobiście obstawiam, że jest to fotografia wykonana na stulecie Liceum Ogólnokształcącego w Śremie z 1958 roku. Za tym może przemawiać obecność m.in. wspomnianych pułkownika Klisowskiego (zastępcy dowódcy jednostki w Śremie z lat 1957-1967) czy Stanisława Faleckiego (pracownika śremskiego wydziału kultury od 1953).
Od siebie mogę dorzucić, że w drugim rzędzie od dołu, jako piąty z lewej stoi prawdopodobnie ks. Michał Łabiak, wikariusz śremski w latach 1947-1950.
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main.php?akcja=opis&id=2595

Re: Gdzie i z jakiej okazji to zgromadzenie

28 paź 2023, 10:20

Szanowny Wojciechu,
Bardzo ciekawa teza z tym leciem. Problem tylko gdzie wykonano fotografię? Wszystkie budynki liceum zawsze były bez tynku. Ks. Łabiak prawdopodobieństwo graniczące z pewnością. :)
Pozdrawiam serdecznie
Bohdan Kaczmarek

Re: Gdzie i z jakiej okazji to zgromadzenie

28 paź 2023, 11:56

Zdjęcie zrobione jest na tle budynku Sądu Rejonowego w Śremie. Obecny budynek ma wymienione okna, gzymsy i rynny pozostały bez zmian.
Danka.

Re: Gdzie i z jakiej okazji to zgromadzenie

28 paź 2023, 19:14

bokaczio napisał(a):Szanowny Piotrze,
Tak, to jest Śrem. Czy prośba o podanie nazwiska Pani Babci nie będzie nadużyciem?
Pozdrawiam serdecznie
Bohdan Kaczmarek


Moja babcia to Maryla z Wyczyńskich Piechocka ur. w Brodnicy w 1889 roku, córka Wacława i Katarzyny z Wizów Wyczyńskich. Dożyła lat 99.

Pozdrawiam
Piotr

Re: Gdzie i z jakiej okazji to zgromadzenie

29 paź 2023, 13:13

Szanowny Piotrze, dzięki za informację. To istotny trop, tym bardziej, że Pani Babcia to ważna osoba.
Szanowna Haniu, to nie jest budynek sądu. Posiadam foto ze zjazdu absolwentów liceum w 1958 r. przy sądzie i chętnie prześlę. bohdan.kaczmarek@wp.pl
Mam poważne wątpliwości co do 100 lecia liceum. Chętnie będę się mylił, jeżeli będą dowody mocniejsze.
Pozdrawiam serdecznie
Bohdan Kaczmarek

Re: Gdzie i z jakiej okazji to zgromadzenie

31 paź 2023, 19:29

To proszę szanownego Państwa na 150 % nie jest Śrem. Zdjęcie wykonano od strony boiska Liceum Ogólnokształcącego w Kórniku.
Na zdjęciu jest w znakomitej większości grono nauczycielskie, w tym sporo osobiście mi znanych nauczycieli z różnych szkół kórnickich oraz mieszkańców Kórnika i okolicy.
Patrząc po strojach i fryzurach to mniej więcej połowa lat 60-tych. Stawiałabym na 1965 rok i zjazd absolwentów z okazji 20 lecie szkoły.
Sama ukończyłam to liceum, a zjazdy absolwentów odbywają się cyklicznie co 10 lat. Szkoła powstała w 1945.
Podsyłam również link do odrobiny historii szkoły.
https://www.kornik.info/liceum-ogolnoksztalcace/

Re: Gdzie i z jakiej okazji to zgromadzenie

01 lis 2023, 08:59

Dzień dobry,
Ledwo odebrałem wiadomość od przyjaciela, którą chciałem się podzielić, a Basia rozwiązała zagadkę zdjęcia. Dla potwierdzenia cytuję fragment wspomnianej wiadomości:
"Bohdan !
Fotkę otworzyłem. Coś podobnego! Zaraz po studiach pracowałem w szkole 2 w Kórniku (dwa prawie lata) i wiele osób na zdjęciu poznaję. Podam Tobie ich nazwiska później. Ale w każdym razie: to jest zbiorowa fotografia wykonana na dziedzińcu LO w Kórniku - są na niej nauczyciele trzech kórnickich szkół: nr 1 i nr 2 oraz liceum. Przypuszczam z maturzytsami dziennymi i dla pracujących z tej ostatniej placówki (i pewnie niektórzy rodzice) i jak sądzę przed 1970 rokiem (gdyby w tym roku lub następnym chyba byłbym na tym zdjęciu - a nie widzę tam siebie). W rzędzie I władze oświatowe pow. śremskiego i kier. szkół. Reszta jutro."
Pozdrawiam Państwa serdecznie
Bohdan Kaczmarek

Re: Gdzie i z jakiej okazji to zgromadzenie

02 lis 2023, 12:49

Dzień dobry Szanownemu Państwu,
Cytuję następny fragment opisu fotki od przyjaciela:

"Poprawka: to jest chyba jednak zjazd absolwentów i uczniów LO w Kórniku (sprawdzę rok w oprac. o tej szkole, ale nie mogę w tej chwili tarafić na egzemplarz)
Od lewej siedzą: Elżbieta Mietlińska (ze Śremu potem za męża Breza, uczyła w LO w Kórniku geografii), Lech Woźnicki (geograf, uczył w SP nr 2 w Kórniku - Bninie, potem bibliotekarz w tej szkole), Niemier Genowefa (polonistka w SP nr 2), Eleonora Langner (uczyła w LO j. francuskiego), Kazimierz Zastawny (chyba jeszcze w tym czasie był, przewod. Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Kórniku, potem kierował SP nr 2 w Kórniku, a potem był dyr. muzeum w Śremie) Maria /?/ Woźnicka (żona Lecha W., prowadziła w SP nr 2 świetlicę), Falecki Stanisław, kier. wydz. kultury w Prez. Pow. Rady Narodowej w Śremie), Madaliński Stefan (z-ca - insp. oświaty w Śremie), Mieczysław Perliński insp. oświaty w Ś. ,płk. Lesław Klisowski, d-ca JW s486 w Śremie, Leon Jaskułowski, z-ca przewod Prezydium Pow. Rady Narodowej w Ś. Edmund Melosik, sekr. propagandy KP PZPR w Ś., Kazimierz Zimniak, dyr LO w Kórniku, dalej nie poznaję osób, a ostatni siedzący to Karol Nowicki kier. SP nr 1 w Kórniku. W II rzędzie od prawej - w okularach i krawat w paski - Jerzy Noskowiak (ze Śremu), matematyk, hm ZHP. W różnych innych miejscach poznaję kilka osób, ale trudno w tym gąszczu podać i przekazać lokalizację na fotografii.

Niech te fragmentaryczne opisy posłużą p. B. w dobrej sprawie"

Jak pisze mój przyjaciel Niech!
Pozdrawiam serdecznie
Bohdan Kaczmarek

Re: Gdzie i z jakiej okazji to zgromadzenie

03 lis 2023, 12:00

Witam.

Na stronie 6 tej gazety jest zdjęcie maturalne z roku 1966.
Kilka nazwisk, m.in. dyr. liceum Kazimierz Zimniak.

https://file.kornik.pl/korniczanin/2015/12-2015.pdf

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

Re: Gdzie i z jakiej okazji to zgromadzenie

08 lis 2023, 20:59

Szanowni Państwo
Wszystko jasne. Kórnik, rok 1965.
Pozostaje zagadką co moja babcia miała wspólnego z tym zacnym gronem.
Prawdopodobnie jakiś czas była w tym liceum nauczycielką języka angielskiego.
Nawiasem mówiąc, babcia podobnie jak jej siostry odbyła kurs w Szkole Domowej Pracy Kobiet zwanej również Zakładem Kórnickim ale w Kuźnicach. Na nic to się zdało i do końca życia nie umiała przygotować najprostszej potrawy. Ale to już zupełnie inna historia.
Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom poszukiwań.
Pozdrawiam
Piotr
Odpowiedz