Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Re: Jaka to parafia?

13 paź 2019, 15:11

Łukasz Bielecki napisał(a):
magandbet napisał(a):Dziękuję za odpowiedzi Danko :-), Łukaszu i Marcinie!

Marcinie, moja prababcia Władysława Tomczak urodziła się w Fabianowie 23.04.1878r. Jej rodzice to Szymon Tomczak i Antonina Tomczak z d. Kowalak. Te informacje zostały zapisane w jej akcie zgonu. (†19.03.1965r. Poznań)
Natomiast rodzice Władysławy według danych z Poznan Project wzięli ślub w parafii Konarzewo w 1871r.
Byłabym oczywiście wdzięczna za sprawdzenie nazwisk Tomczak/Kowalak.

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za pomoc.
Magda


Jak miło. Antonina była starszą siostrą mojego pradziadka Jana Kowalaka, który pozostał na rodzinnym gospodarstwie (folwarku właściwie) w Trzcielinie. Rodzice ich obojga, Michał Kowalak i Anna Koralewska (ślub w Tarnowie Podgórnym 5/1845) leżą na cmentarzu w Konarzewie, chyba zachował się jeszcze stary nagrobek, a w każdym razie dobrze go pamiętam.

O tym, że w rodzinie była jakaś ciotka Tomczakowa, to moja śp. babcia tylko słyszała :( Nie było kontaktu z tą gałęzią rodziny.
Teraz wiemy że jesteśmy kuzynami :)

Pozdrawiam,
Łukasz


Jeżeli można, Łukaszu:
Nazwisko Koralewska przypomina mi krewną żony mego kuzyna,obecnie już chyba nieżyjącą,zamieszkałą za życia w Śremie.
Czy mam spróbować zapytać o tę osobę?
Najlepsze pozdrowienia.
Jacek"gerszewski"

Re: Jaka to parafia?

22 paź 2019, 19:45

Witam.

Polska Wieś – wieś w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Kłecko.

Pytanie - do jakie Parafii należy Polska Wieś?

Re: Jaka to parafia?

22 paź 2019, 20:18

jaras2019 napisał(a):Witam. Polska Wieś – wieś w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Kłecko. Pytanie - do jakie Parafii należy Polska Wieś?

Do Kłecka

Re: Jaka to parafia?

01 lis 2019, 18:17

Czy ma ktoś wiedzę do jakiej parafii należała miejscowość Gwiżdżele ok roku 1805
Obecnie jest to część wsi Bierzów na południu Wielkopolski.
Jest to najprawdopodobniej miejsce urodzenia mojego prapradziadka (tak twierdziła praprababcia)
https://szukajwarchiwach.pl/11/721/0/3/ ... RoC0YyPhSQ

Re: Jaka to parafia?

01 lis 2019, 20:09

Parafia Kobylagóra.

Re: Jaka to parafia?

05 sty 2020, 22:31

Wiem, że to nie Wielkopolska, ale czy ma ktoś wiedzę do jakiej parafii w 1900 r. należała wieś Skoki w byłym województwie kieleckim.
Pozdrawiam
Marcin

Re: Jaka to parafia?

05 sty 2020, 23:46

Prawdopodobnie jest to parafia Grzymałków,
Dekanat Małogoski
w dawnym woj. sandomierskim
pow. chęciński

Re: Jaka to parafia?

07 sty 2020, 20:03

W jakiej parafii należy szukać pochodzących z miejscowości Marcjanów gm. Dobra pow. Turek. Wojtek

Re: Jaka to parafia?

07 sty 2020, 21:12

Witam,to jest parafia Malanów,ale można szukać np.Przespolew i Kowale Pańskie. Są dostępne w "Szukaj w archwach" lub gotowce na Basi.

Koralewski

07 sty 2020, 21:15

potomkowie mieszkają we Francji,warto odwiedzić cmentarz w Przespolewie....,rada.

Re: Jaka to parafia?

07 sty 2020, 21:24

Musar napisał(a):Czy ma ktoś wiedzę do jakiej parafii należała miejscowość Gwiżdżele ok roku 1805
Obecnie jest to część wsi Bierzów na południu Wielkopolski.
Jest to najprawdopodobniej miejsce urodzenia mojego prapradziadka (tak twierdziła praprababcia)
https://szukajwarchiwach.pl/11/721/0/3/ ... RoC0YyPhSQ

MIKSAT..nie Kobyla Góra.OK.

Re: Jaka to parafia?

07 sty 2020, 21:31

Robert13x napisał(a):
Musar napisał(a):Czy ma ktoś wiedzę do jakiej parafii należała miejscowość Gwiżdżele ok roku 1805
Obecnie jest to część wsi Bierzów na południu Wielkopolski.
Jest to najprawdopodobniej miejsce urodzenia mojego prapradziadka (tak twierdziła praprababcia)
https://szukajwarchiwach.pl/11/721/0/3/ ... RoC0YyPhSQ

MIKSAT..nie Kobyla Góra.OK.

Jest inny problem, - w tyn czasie było ,dużo osad (kolonizacja) , a były to pojedyncze zabudowania : To zachowało się,do dzisiaj - nazwa "osady" od właściciela.
np.Bałamącek,Kokot,Warszta..itd.

Re: Jaka to parafia?

08 sty 2020, 20:03

Robert13x napisał(a):Witam,to jest parafia Malanów,ale można szukać np.Przespolew i Kowale Pańskie. Są dostępne w "Szukaj w archwach" lub gotowce na Basi.

Dzięki serdeczne. Trzy razy sprawdziłem Malanów za pradziadkiem i wreszcie znalazłem w 1893 roku , ale okazało się, że urodzony w Marcjanowie. Przespolew odpowiada, ale jak się okazuje są dziury w rocznikach i będzie problem. Jeszcze raz dzięki.

Re: Jaka to parafia?

08 sty 2020, 20:36

dewu napisał(a):W jakiej parafii należy szukać pochodzących z miejscowości Marcjanów gm. Dobra pow. Turek. Wojtek

Marcjanów obecnie leży w gminie Kawęczyn.
Natomiast parafia to Przespolew ( tak podaje SGKP, czyli b. pewne źródło).
Pozdrawiam
Janusz

Re: Jaka to parafia?

09 sty 2020, 10:07

Dzięki bardzo. Szukałem na stronach D.Włocławskiej i tym podobnych ale nic mogłem trafić. Podpowiedziałeś źródło gdzie szukać, więc będę korzystał w przyszłości. Pozdrawiam

Re: Jaka to parafia?

24 sty 2020, 19:32

Witam,
Do jakiej parafii należała wieś Kurów w gminie Rzgów na przełomie XVIII i XIX w.
https://www.google.pl/maps/place/62-586 ... 1055?hl=pl
Pozdrawiam
Agnieszka

Re: Jaka to parafia?

24 sty 2020, 20:07

Iku2012 napisał(a):Witam,
Do jakiej parafii należała wieś Kurów w gminie Rzgów na przełomie XVIII i XIX w.
https://www.google.pl/maps/place/62-586 ... 1055?hl=pl
Pozdrawiam
Agnieszka


Można znaleźć informacje, że do Morzysławia, ale naprawdę chyba do Grabienic, bo tam znajduję zapisy z Kurowa (tj. chyba Kurowo a nie Kurów w tym czasie),

Re: Jaka to parafia?

24 sty 2020, 20:23

Dzięki Łukaszu,
Szkoda, że Grabienice z XVIII w. nie są dostępne on-line ma FS., ale poszukam śladów w tym co jest na szwa. Super.
Pozdrawiam
Agnieszka

Re: Jaka to parafia?

05 lut 2020, 10:22

Mam problem z moimi pradziadkami. Oboje pochowani są na cmentarzu Parafii św. Michała Archanioła w Kaliszu (dawniej wieś Dobrzec) i tam też szukałam aktów urodzenia, ale niestety bezskutecznie. Mieszkali w sąsiedniej wiosce Biskupice i dzisiaj podlega ona właśnie pod tą parafię, ale może pod koniec XIX wieku było inaczej?
Biorę pod uwagę, że mogli urodzić się gdzie indziej i przeprowadzić do Biskupic, ale może po prostu szukam w złym miejscu?
Jeśli ktoś ma informacje na ten temat to bardzo proszę o pomoc.

Gdzie ta parafia?

05 lut 2020, 11:05

Nie opotrafię zlokalizować parafii z aktu nr 23, z której pochodzi pan młody?????????????

https://szukajwarchiwach.pl/54/736/0/6. ... 9O7J_5zYew


Dzięki za podpowiedzi

Re: Gdzie ta parafia?

05 lut 2020, 11:23

Chodzi o parafię Chwalborzyce - w staropolszczyźnie "f" dość często stosowano zamiennie z "ch". I tak np. imię biskupa poznańskiego Boguchwał zapisywano również jako "Bogufał", a jako widoczną do dziś pozostałością tej pisowni jest podgnieźnieńskie Fałkowo, które dawniej było zapisywane również jako Chwałkowo (patrz: http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_I/658 - nr 6 i 7).

Re: Gdzie ta parafia?

05 lut 2020, 11:27

Dzięki za podpowiedź. Właśnie w tej samej chwili też o tym pomyślałem.

Re: Jaka to parafia?

17 lut 2020, 08:02

Witam
Do jakiej parafii należała w pierwszej połowie XIX w. miejscowość Racendów leżąca 10 km na wschód od Jarocina?
Pozdrawiam
Piotr z Poznania

Re: Jaka to parafia?

17 lut 2020, 08:05

Racendów to parafia Sławoszew.

WOjtek

Re: Jaka to parafia?

17 lut 2020, 08:29

Bardzo dziękuje Wojtku
Pozdrawiam
Piotr z Poznania

Kiszkowo

23 lut 2020, 13:35

Witam do jakiej Parafii należało Kiszkowo po 1920 roku, chodzi mi o akta zgonów gdzie mogę je znaleźć?

Re: Kiszkowo

23 lut 2020, 13:52

jaras2019 napisał(a):Witam do jakiej Parafii należało Kiszkowo po 1920 roku, chodzi mi o akta zgonów gdzie mogę je znaleźć?


Kiszkowo, parafia p.w. Św. Jana Chrzciciela.
Pozdrawiam
Grzegorz

Re: Jaka to parafia?

23 lut 2020, 14:31

Wszystkie metrykalia parafii Kiszkowo do 1949 r., przekazane są już do AA Gniezno.

http://www.archiwum.archidiecezja.pl/pl ... d=Kiszkowo

Re: Jaka to parafia?

23 lut 2020, 23:44

Jarku.
Przeglądając akta parafii Kiszkowo, trafiłam na poniższy zapis zgonu,
ale nie mam pewności czy tego szukasz.

Kiszkowo, LM 1923, s.92, wpis nt 7.

30 maj 1923 r.
miejscowość Kiszkowo
zmarł Leon Stryszowski
2 miesiące i 7 dni dziecko,
zawód ojca robotnik,
rodzice: Jakub Stryszowski i Stanisława Walkowiak.
Przyczyna śmierci - słabość.
Pochowany 6/6.

Re: Jaka to parafia?

24 lut 2020, 19:52

Bardzo bardzo dziękuję tego własnie szukałem.
Czy w akcie zgonu Leona Stryszowskiego są jakieś dane o jego ojcu Jakubie Stryszowskim , chodzi mi o dane urodzenia i miejscowość, Bardzo tego poszukuje...

Czy jest taka możliwość abyś sprawdzić osobę Edward Stryszowski który urodził się 4.03.1925 Rybienko. podejrzewam że też zmarł w tym roku co się urodził.

Re: Jaka to parafia?

24 lut 2020, 21:31

W aktach chrztów i w akcie zgonu zapisano tylko poniższe informacje"

Edward Stryszowski
syn Jakuba i Stanisławy Walkowiak
ur.04-03-1925 r. Rybienko
zm.31-03-1925 r. Rybienko

Syn tej samej pary
Władysław
ur.11-04-1826 r. Rybienko

Edycja: Władysław urodzony 11-04-1926 r. Rybienko Przepraszam za literówkę.
Ostatnio edytowano 25 lut 2020, 00:08 przez DankaW, łącznie edytowano 1 raz

Re: Jaka to parafia?

24 lut 2020, 21:41

Dziękuję za dane o Edwardzie, tak jak myślałem, zmarł krótko po urodzeniu, ale nie miałem jak tego sprawdzić.
Jeszcze raz dziękuję.

Re: Jaka to parafia?

25 lut 2020, 21:30

Witam moj pradziadek Józef Szymański urodzil sie w miejscowosci Głowy w powiecie Żnin w 1887 roku, gdzie szukac tej metryki?

Pozdrawiam Alina

Re: Jaka to parafia?

25 lut 2020, 22:24

USC Rogowo
Parafia Ryszewko

Re: Jaka to parafia?

25 lut 2020, 22:33

Dziekuje za szybka odpowiedź, a wie moze Pani czy mozna te akty przegladac w internecie?
Pozdrawiam Alina

Re: Jaka to parafia?

25 lut 2020, 22:58

AlinaW napisał(a):Dziekuje za szybka odpowiedź, a wie moze Pani czy mozna te akty przegladac w internecie?
Pozdrawiam Alina

Parafii Ryszewko niestety nie obejrzysz w internecie.

Akta USC Rogowo przechowywane są w AP Bydgoszcz.

https://www.genealogiawarchiwach.pl

Wpisz miejscowość Rogowo.

https://www.genealogiawarchiwach.pl/#qu ... uery.query

Po lewej jest menu, można zdefiniować czego szukasz.
Pod zakładką "Data" pokazują się sygnatury.

Re: Jaka to parafia?

25 lut 2020, 23:03

Dziekuje bardzo i Dobranoc

Re: Jaka to parafia?

27 lut 2020, 10:45

Witam serdecznie
Do której parafii należała na początku XIX w. wieś Targoszyce z pow.krotoszyńskiego?

Re: Jaka to parafia?

27 lut 2020, 10:51

xiu22 napisał(a):Witam serdecznie
Do której parafii należała na początku XIX w. wieś Targoszyce z pow.krotoszyńskiego?

Targoszyce należały do parafii Wyganów.

Re: Jaka to parafia?

27 lut 2020, 11:10

Dziękuję :D

USC

02 mar 2020, 10:32

Kto mógł pełnić funkcję urzędnika stanu cywilnego (1926) w małej miejscowości typu Orłowo k. Ludom?

Re: Jaka to parafia?

02 mar 2020, 11:45

olaforman napisał(a):Kto mógł pełnić funkcję urzędnika stanu cywilnego (1926) w małej miejscowości typu Orłowo k. Ludom?

Olu.
Moja odpowiedź jest moim doświadczeniem, nie popartym żadnymi przepisami.
Pytasz o okres, kiedy akty USC były sporządzane w języku polskim, zatem przede wszystkim urzędnik musiał pisać i czytać w języku ojczystym.
Czasy zaborów wcale nie były takie odległe, a o nauce języka polskiego w szkołach w tym okresie nie muszę pisać.
Np. USC Bronisław pow. Środa - maleńka jak na tamte czasy wioska. Siedzibami tego USC był także Solec i Lubrze, w tych wioskach sporządzane są akty.
Kolejny przykład USC Michałowo - siedzibę miało w małym Michałowie jak również w nie wielkim Poświątnem.

Zauważyłam, że osobami, które sporządzały w tych USC akty, byli właściciele majątków lub nauczyciele.
Nie mam pojęcia , czy w innych USC było podobnie.

Re: Jaka to parafia?

02 mar 2020, 13:33

Danusiu,
dziękuję za odpowiedź.

Ola

Re: Jaka to parafia?

02 mar 2020, 20:31

Witam
Do jakiej parafii, USC należała Kołuda Mała (pow. inowrocławski) przed II wojną światową?

Re: Jaka to parafia?

02 mar 2020, 21:09

Do parafii Ludziska a USC Janikowo.

Re: Jaka to parafia?

03 mar 2020, 20:48

Dziękuję za szybką odpowiedź.

szpital parafia cmentarz

03 mar 2020, 21:23

Witam.
Czy ktoś mi powie do jakiej parafii i cmentarza w 1939 należały te szpitale.
Publiczny Szpital Miejski na Szkolnej ,
Poznański Zakład Ortopedyczny na Gąsiorowskich,
Uniwersytecka Klinika Ortopedyczna przy ulicy Górna Wilda.
Mój pradziadek zmarł prawdopodobnie w jednym z tych szpitali w 1939 roku.
Poszukuję aktu zgonu dlatego chciałbym sprawdzić.
Są to 3 szpitale, 3 parafie i 3 cmentarze.

Pisałem do USC Poznań i odpisali że nie mają takiego aktu zgonu,
wiec chciałbym to sprawdzić w parafiach, a potem na którym z cmentarzy został pochowany.

Re: Jaka to parafia?

03 mar 2020, 21:38

Do parafii: św. Marii Magdaleny, św. Michała Archanioła i Zmartwychwstania Pańskiego.

O cmentarzach:
http://wtg-gniazdo.org/upload/opracowan ... opolie.pdf

Re: Jaka to parafia?

03 mar 2020, 22:07

Dziękuję za informacje.
Na spisie zmarłych z cmentarza Samotna nie znalazłem mojego przodka.
Gdzie mogę szukać danych/akt z pozostałych cmentarzy lub kościołów?

Re: Jaka to parafia?

04 mar 2020, 20:36

Księgi zgonów ze św. Michała Archanioła chyba jeszcze na parafii, z dwóch pozostałych parafii w AAP ale nieudostępniane, można tylko zlecić kwerendę.
Odpowiedz