Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Re: Jaka to parafia?

27 wrz 2013, 14:56

Dziękuję Dance i Bogdanowi oraz Ali i Leszkowi.
Wasze odpowiedzi (wszędzie przewija się św.Trójca) zmusiły mnie jeszcze raz do analizy posiadanych scanów.
Sprawdziłem nazwiska księży figurujących w zapisach. Ks. Franciszek Ksawery Sucharski występuje w tych latach w obydwóch księgach. Sądzę więc, że księgi te dotyczą parafii św.Trójcy, jedna upraszczając była prowadzona dla obszaru wiejskiego druga zaś dla miasta.
Pozdrowienia.
P.S. Leszku mapka jest świetna, a może pochwała należy się Ali?

Re: Jaka to parafia?

27 wrz 2013, 20:57

cd.
Te tereny też mnie interesują, zwłaszcza nazwisko Chudy od przełomu XVII/XVIII którzy są przodkami mojej mamy.
Zajezierze w 1687
Obrazek
str62
Gniezno widoki miasta 1505-1939
Stanisław Pasiciel 1989
dodałem opis parafi św. Piotr iPawel z blogu Sławka Łubińskiego
W latach 1825 urodzenia zgony i śluby z Zajezierza wypisywane były w księgach ś. Piotra i Pawła.

Re: Jaka to parafia?

17 paź 2013, 19:35

Witam
Kazimierz pow. szamotulski...jaki USC...???

Re: Jaka to parafia?

17 paź 2013, 19:47

USC Kaźmierz

http://www.kartenmeister.com/preview/Ci ... tNum=29423

Re: Jaka to parafia?

21 paź 2013, 21:11

Proszę o podpowiedź w jakiej parafii szukać miejscowość Witosław .
Pozdrawiam
Ania

Re: Jaka to parafia?

21 paź 2013, 21:35

Witosław to parafia Drzeczkowo (nie bardzo bogata w księgach metrykalnych, niestety ... )

Pozdrawiam

Chrystian

Re: Jaka to parafia?

22 paź 2013, 06:14

Inny Witosław, na Krajnie, należał do parafii Zabartowo.

Re: Jaka to parafia?

22 paź 2013, 13:28

Chrystianie również w tym przypadku bardzo dziękuję. Myślę że znajdę w Drzeczkowie akt urodzenia Matthiasa Adamczak.
Pozdrawiam Ania

Re: Jaka to parafia?

02 lis 2013, 15:10

Proszę o pomoc. Do jakiej parafii należała wieś Kobylniki (obecnie gmina Rokietnica)?

Re: Jaka to parafia?

02 lis 2013, 15:11

kubota75 napisał(a):Proszę o pomoc. Do jakiej parafii należała wieś Kobylniki (obecnie gmina Rokietnica)?


Do Lusowa, i chyba nadal tam należy zresztą.

Re: Jaka to parafia?

02 lis 2013, 15:13

Dziękuję bardzo za odpowiedź :)

Re: Jaka to parafia?

13 lis 2013, 09:39

Witam

Mam prosbe. Przegladajac scany aktow metrykalnych z lat 1874-1911 z parafii w Dubinie odnalazlam wielu swoich przodkow i miejscowosci, o ktorych opowiadala moja babcia. Probowalam dotrzec do wczesniejszych dokumentow, ale parafii w Dubinie nie moge znalezc. Goreczki Wielkie znalazlam w parafii w Golejewku. Czy ktos wie, w jakiej parafii mam szukac dokumentow przodkow z Domaradzic, Dubinka i Osieka z przed 1874 roku? Czy te miejscowosci nazywaly sie wtedy inaczej?

Pozdrawiam
Violetta Larsen
Interesuja mnie nazwiska: Lorek, Nieborak i Kostuj/ Kostój

Re: Jaka to parafia?

18 lis 2013, 19:12

Czy ktoś z Państwa orentuje się do jakiej parafii należała w 1872 roku wieś Sulisław k/Ostrowa (https://pl.wikipedia.org/wiki/Sulis%C5% ... polskie%29) ?

Re: Jaka to parafia?

18 lis 2013, 19:21

Mariusz napisał(a):Czy ktoś z Państwa orentuje się do jakiej parafii należała w 1872 roku wieś Sulisław k/Ostrowa (https://pl.wikipedia.org/wiki/Sulis%C5% ... polskie%29) ?


Raszków zapewne.

Re: Jaka to parafia?

18 lis 2013, 20:11

Łukaszu jesteś niezawodny :) Wahałem się pomiędzy Odolanowem a Raszkowem, ale Twoje zdanie przeważyło. Sprawdzę Raszków. Dziękuję za szybką odpowiedź :!:

Re: Jaka to parafia?

18 lis 2013, 20:13

Mamy w zamyśle stworzenie wyszukiwarki na takie sytuacje. Ale potrzeba chętnych do opracowania poszczególnych powiatów. Jak zgłosi się odpowiednio dużo chętnych i zrobimy to porządnie, to raz na zawsze rozwiążemy 99% problemów typu jaka to parafia.

Re: Jaka to parafia?

18 lis 2013, 21:04

Jest strona http://www.kartenmeister.com/preview/databaseuwe.asp

Re: Jaka to parafia?

18 lis 2013, 21:41

Kartenmeister to trochę inna epoka i do tego jest bardzo "germanocentryczny" w obsłudze. I inne wady można by wyliczać, tylko po co, generalnie zasługuje i tak na podziw, jako dzieło jednego hobbisty, którego nikt do tej pory nie przebił. A aż by się prosiło, wspólnymi siłami...

Re: Jaka to parafia?

21 lis 2013, 22:38

Proszę o informację, do której parafii należała osoba, która w 1922 r. mieszkała przy ul. Poznańskiej 18 w Poznaniu.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Jaka to parafia?

21 lis 2013, 22:57

Do powstałej pod koniec XIX wieku parafii Najświętszego serca Pana Jezusa i św. Floriana na ul. Kościelnej.
Parafia obejmowałą ulice graniczne: Marcelińska, Grunwaldzka, Matejki, Berwińskiego,Głogowska,Aleja Niepodległści, Puławskiego aż do Urbanowa, Sołacza i Winiar

Wojtek

Re: Jaka to parafia?

22 lis 2013, 18:25

Witam
w jakiej parafii poznańskiej mogły być ochrzczone osoby urodzone w latach
- 1830-1870 Jeżyce
- 1830 Wilda
- 1850-1870 Łazarz

Re: Jaka to parafia?

22 lis 2013, 19:09

Jeśli wszystko odbywało się bez jakichś nieregularności, to jeżyce należały do św. Wojciecha, zaś Wilda i Łazarz do św. Marcina.

Re: Jaka to parafia?

22 lis 2013, 19:15

Dzięki

Re: Jaka to parafia?

22 lis 2013, 22:27

wojciech napisał(a):Do powstałej pod koniec XIX wieku parafii Najświętszego serca Pana Jezusa i św. Floriana na ul. Kościelnej.
Parafia obejmowałą ulice graniczne: Marcelińska, Grunwaldzka, Matejki, Berwińskiego,Głogowska,Aleja Niepodległści, Puławskiego aż do Urbanowa, Sołacza i Winiar

Wojtek



Dzięki Wojtku!

Pozdrawiam
Jarek

Re: Jaka to parafia?

09 gru 2013, 12:33

Witam serdecznie.
Mam prośbę i taki dylemat : ślub w 1848r. w Żydowie parafia Chełmce, pan młody urodzony w Żydowie,
panna młoda w Krąkowie, mieszka w Żydowie, zapowiedzi tylko w parafii Chełmce.
Jaka to wioska Krąków, czy Krąkowo i gdzie ona była, czy też parafia Chełmce?

Re: Jaka to parafia?

09 gru 2013, 13:25

Witam Imienniczkę
Elu,to była parafia Góra: http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_IV/653
Pomocne są też strony:http://tpa_kalisz.republika.pl/index2218.html
Pozdrawiam, Ela

Re: Jaka to parafia?

09 gru 2013, 14:00

Elu,
bardzo Ci dziękuję za pomoc. Zapomniałam żeby zajrzeć do Słownika geograficznego,
ale wspaniale, że jest zawsze ktoś, kto pomoże. Dziękuję.

Re: Jaka to parafia?

15 gru 2013, 16:08

Czy mogę się dowiedzieć do jakiej parafii należał Krzywosądów?

Re: Jaka to parafia?

15 gru 2013, 18:50

Do parafi Sobótka

Re: Jaka to parafia?

15 gru 2013, 19:39

:
Bogdan54 napisał(a):Do parafi Sobótka



Bardzo dziękuję za wskazówkę. Już odnalazłam akt urodzenia babci mojego męża, Stanisławy Mądrzak.
Jak to miło mieć wokoło przyjaznych i pomocnych ludzi :)

Re: Jaka to parafia?

19 gru 2013, 21:32

Kasiu - kierejko

Zieleźnica (Żeleźnica, Zieleśnica, Żeleśnica) należała do parafii Ostrowite Prymasowskie. Obecnie to Gaj-Żeleżnica.

Obrazek
Zdjęcie z drogi Sokołowo-Ostrowite Prymasowskie.

Pozdrawiam Kazimierz

Re: Jaka to parafia?

20 gru 2013, 06:52

Panie Kazimierzu!
Serdeczne podziękowania za pomoc! Wiem już w jakiej parafii szukać chrztu praprapradziadka Stanisława Ciećki! W miejscowości Gaj prapradziadek Michał Kierejewski miał gospodarstwo i dom!

Jestem bardzo zobowiązana za poświęcony czas (nawet odnalazł Pan zdjęcie :D )!
Kasia z Kierejewskich

Re: Jaka to parafia?

07 sty 2014, 13:10

Witam.
Do jakiej parafii należały Korzkwy?

Re: Jaka to parafia?

07 sty 2014, 13:49

jagodziank60 napisał(a):Witam.
Do jakiej parafii należały Korzkwy?



Czermin
http://www.kartenmeister.com/preview/Ci ... tNum=33501

Re: Jaka to parafia?

07 sty 2014, 14:06

jagodziank 60

Podaje się bliższe namiary np.powiat. W tej chwili masz podane w powiecie pleszewskim, a w powiecie wrzesińskim to Bardo.
Za chwilę Łukasz stworzy wyszukiwarkę i nie będzie " problema". :D

Re: Jaka to parafia?

07 sty 2014, 14:24

Jolu i Jacku, bardzo dziękuję za wskazówki:)

Re: Jaka to parafia?

07 sty 2014, 14:42

jagodziank60 napisał(a):Witam.
Do jakiej parafii należały Korzkwy?


W powiecie wrzesińskim to parafia katolicka Bardo, parafia ewangelicka Września, USC Obłaczkowo.

Pozdrawiam
Jarek

Jaka to parafia?

08 sty 2014, 14:50

Witam,

Bardzo proszę o podpowiedź. Miejscowość Łęg (koło Śremu). Do której ze śremskich (jak przypuszczam) parafii należał na początku XIX wieku.

dziękuję z góry i pozdrawiam
Roch

Re: Jaka to parafia?

08 sty 2014, 23:46

Regestr Diecezjów Franciszka Czaykowskiego czyli właściciele ziemscy w koronie 1783-1784
podaje następującą informację:

„Parafia Szrzem miasto w w. poznan., p. kosci. z należącemi częścią w tymze w. i p. częścią w w. kaliskim, p. pyzdrskim

Łęg w p. kosc. att[] star. Młodzieiowski Ludwik”

Tryptyk Wielkopolski Spis parafii i miejscowości wieku XIX Wojciecha Jędraszewskiego tom 2 podaje tylko Śrem.

Księga Adresowa miejscowości w W.Ks. Poznańskim Mycielskiego z 1902 r. podaje również tylko Śrem.

Żadne z tych źródeł nie wymienia konkretnej parafii.

Re: Jaka to parafia?

09 sty 2014, 01:42

Łęg to parafia Śrem

Pozdrawiam

Chrystian

Re: Jaka to parafia?

14 sty 2014, 13:27

Na początku XIX wieku w Śremie była tylko jedna parafia: obecna parafia NMP Wniebowziętej.
Kolejne parafie zostały utworzone:
1972 - parafia Ducha Świętego (do niej obecnie należy Łęg),
1977 - parafia Najświętszego Serca Jezusa,
1998 - parafia bł. Michała Kozala.

Ul. Wodna, Poznań - jaka parafia?

24 sty 2014, 13:54

Do której parafii należała ul. Wodna w Poznaniu w latach 1880-1920? Gdzie teraz mogą znajdować się dokumenty (np. akty chrztu)z tego okresu?- Wiktor Stułów

Re: Jaka parafia?

24 sty 2014, 14:15

Wodna tradycyjnie należała do Fary.

Re: Jaka to parafia?

27 sty 2014, 19:38

Czy ktoś może wie, do jakiej parafii, w XIX w., należała miejscowość Białokosz. Dziś należy do parafii w Chrzypsku Wielkim, ale wtedy nie. W pobliżu była parafia w m. Łężce (dziś także w parafii Chrzypsko Wlk.), może tam?
Szukam i szukam i znaleźć nie mogę.
Pozdrawiam
Renata

Re: Jaka to parafia?

27 sty 2014, 20:45

Białokosz - powiat międzychodzki , USC Lubosz, parafia Psarsko

Re: Jaka to parafia?

27 sty 2014, 20:53

Witam, mam pytanie. Do jakiej parafii należy miejscowość Borzysław (okolice Grodziska Wlkp.)?

Re: Jaka to parafia?

27 sty 2014, 20:56

Borzysław - USC Grodzisk, parafia Ptaszkowo :-)

Re: Jaka to parafia?

27 sty 2014, 21:25

Bardzo dziękuję Jacku, tej miejscowości w ogóle nie brałam pod uwagę.
Pozdrawiam
Renata

Re: Jaka to parafia?

27 sty 2014, 22:15

Mam pytanie do Łukasza:
czy masz jakiekolwiek informacje o Twoich Przodkach ze strony Koralewskich w Śremie.
W tamtejszej rodzinie żony mego kuzyna była chyba niezamężna ciotka Helena Koralewska,urodzona chyba w latach 1940tych,zmarła tamże po 1978roku.Chyba przed 1980 rokiem.Mogę spróbować napisać lub zadzwonić do tych krewnych w tej sprawie,mieszkają koło Jarocina,gdyby się okazało,że to jest to jakiś uzasadniony trop dla rozbudowy drzewa w tym kierunku dla Ciebie, Łukaszu.
Pozdrawiam Łukasza i Wszystkich uprzejmie.
Jacek"gerszewski"

Re: Jaka to parafia?

31 sty 2014, 16:00

Do jakiej parafii należała w II poł. XIX w. miejscowość Cieślin (koło Inowrocławia)?
Wcześniej na pewno należała pod parafię w Kościelcu, jednak mniej więcej od poł. XIX w. w dostępnych duplikatach parafii Kościelca miejscowość Cieślin nie występuje? Czy ktoś posiada jakieś informacje dlaczego?
Odpowiedz