Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Re: W którym USC szukać?

30 gru 2014, 23:01

jacek98764 napisał(a):Witam. Do jakiego USC, należało w 1874 r. miejscowość Kiekrz k. Poznania?


USC Złotniki

Re: W którym USC szukać?

30 gru 2014, 23:12

Dzięki Jurek, szukam tam małżeństwa Walenty Kubiak - Józefa Potrawiak 1874 r. śl.
Szkoda, bo nie ma skanów z tego roku.. - USC Złotniki

Re: W którym USC szukać?

31 gru 2014, 15:12

Witam,
Proszę o informację, do którego USC należała parafia Wilczyna pow. szamotulski.

Re: W którym USC szukać?

31 gru 2014, 16:08

Pniewy oraz Duszniki

Re: W którym USC szukać?

31 gru 2014, 19:51

Dziękuję!

Re: W którym USC szukać?

01 sty 2015, 16:32

Witam,

W którym USC lub Archiwum szukać aktu urodzenia : dotyczy mojego pradziadka ur. w Padniewko koło Mogilna w 1889 roku

Pozdrawiam

Justyna

Re: W którym USC szukać?

01 sty 2015, 18:09

justyna265 napisał(a):Witam,

W którym USC lub Archiwum szukać aktu urodzenia : dotyczy mojego pradziadka ur. w Padniewko koło Mogilna w 1889 roku

Pozdrawiam

Justyna


Padniewko należało USC Mogilno i do parafii o tej samej nazwie.
Akta USC znajdują się w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu, natomiast księgi parafialne w Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Re: W którym USC szukać?

07 sty 2015, 12:42

jozwiw napisał(a):W którym USC należy szukać aktów zgonu z 1879 r. z miejscowości Wielka Łąka koło Żytowiecka?

Z pozdrowieniami świątecznymi, jozwiw


Chciałbym uściślić swoje pytanie, co może ułatwi odpowiedź. Chodzi mi o miejscowość, które dziś nazywa się Łęka Wielka i jest zlogalizowana tu:

https://www.google.pl/maps/place/%C5%81 ... 4fc3b3e710

Czy Łęka Wielka oraz pobliski folwark Kopanie, to w 1879 USC Żytowiecko czy może jakiś inny?

Pozdrawiam, jozwiw

Re: W którym USC szukać?

07 sty 2015, 13:44

USC Żytowiecko

Re: W którym USC szukać?

07 sty 2015, 14:03

Piętka_Jacek napisał(a):USC Żytowiecko


Dziękuję za odpowiedź, ale czy USC w Żytowiecku nie powstał dopiero w 1893 (ten rok jest początkowym dla tamtejszych zapisów wg. PRADZIADa i SZwA), a w 1879 Łęka Wielka nie należała jednak do jakiegoś innego USC?

Re: W którym USC szukać?

07 sty 2015, 21:33

Baza Pradziad mówi jakie dokumenty dla danej miejscowości są i gdzie się znajdują .

Re: W którym USC szukać?

07 sty 2015, 22:14

W momencie utworzenia USC (1874), Łęka Mała i Wielka podlegała pod USC Gostyń. Bez szczegółowego sprawdzenia dokumentów tego USC nie jestem w stanie potwierdzić, czy podlegały pod ten urząd aż do 1893 (gdy przeszły pod Żytowiecko), ale jest na to spora szansa :)

Re: W którym USC szukać?

07 sty 2015, 22:34

Łukasz Bielecki napisał(a):W momencie utworzenia USC (1874), Łęka Mała i Wielka podlegała pod USC Gostyń. Bez szczegółowego sprawdzenia dokumentów tego USC nie jestem w stanie potwierdzić, czy podlegały pod ten urząd aż do 1893 (gdy przeszły pod Żytowiecko), ale jest na to spora szansa :)


Dziękuję za pomoc, wyślę zamówienie skanu do Arch. w Lesznie. Tam mają Gostyń.

Pozdrawiam, jozwiw

Re: W którym USC szukać?

09 sty 2015, 22:24

Bardzo dziękuję za odpowiedź od pana Jerzego Kołpowskiego :)

Pozdrawiam

Justyna

Roszki - jakie USC?

10 sty 2015, 16:39

Witam,

Mam pytanie: do jakiego USC po 1874 roku należała wieś Roszki w powiecie krotoszyńskim?

Pozdrawiam. Paweł

Re: Roszki - jakie USC?

10 sty 2015, 17:32

Paweł001 napisał(a):Witam,

Mam pytanie: do jakiego USC po 1874 roku należała wieś Roszki w powiecie krotoszyńskim?

Pozdrawiam. Paweł


Krotoszyn-Wieś.

Re: Roszki - jakie USC?

10 sty 2015, 18:15

Bardzo dziękuję.

Paweł

Re: W którym USC szukać?

13 sty 2015, 07:21

Dzień dobry
[Mam pytanie o USC właściwy dla Uzarzewa i Święcinka w latach 1880-1894 ?
Obecnie jest to Swarzędz. Sarbinowo np. w tamtym okresie należało pod USC Kostrzyn.
Gdzie można to sprawdzić ?
]
NIEAKTUALNE . Jesli ktoś także poszukiwał - Święcinek, tak jak Uzarzewo Huby , znalazł się w USC Jerzykowo. Skany są dostępne na szukajwarchiwach.pl

Re: W którym USC szukać?

23 sty 2015, 19:57

do jakiego USC należały Dziekanowice (te niedaleko Gniezna) w latach 1875-1893?

Z góry dziękuję za odpowiedź, jozwiw

Re: W którym USC szukać?

23 sty 2015, 20:08

Dziekanowice do 1891 roku USC Gniezno, potem USC Łubowo.

Wojtek

Re: W którym USC szukać?

23 sty 2015, 22:39

Znalazłam moją pociotkę w meldunkach. http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... rvisxIldFA
Niestety nie ma podanych imion rodziców, ale mając datę i miejsce urodzenia wydaje się to bajecznie proste. Niestety ani w USC w Jarocinie, ani w Mieszkowie, ani w Książu, ani w Nowym Mieście nie znalazłam metryki urodzenia! W Nowym Mieście są metryki z Boguszyna Kolonii, ale z Boguszyna nie zauważyłam. Jak widać z meldunku panna zaraz powiła dziecię z nieprawego łoża, czyli uciekła do Poznania, by oszczędzić wstydu i czy dlatego podała nieprawdziwe dane? Czy może ja, by ukryć swoją niekompetencję w poszukiwaniach oskarżam Bogu ducha winną pociotkę? Proszę o pomoc.
Pozdrawiam serdecznie
Agata

Re: W którym USC szukać?

24 sty 2015, 08:26

Boguszyn to w tych czasach USC Nowe Miasto, zaś daty urodzenia (miejsca zresztą też) we wpisach meldunkowych nieraz są przekłamane, warto sprawdzić do dwóch lat w tę i wewtę.

Re: W którym USC szukać?

24 sty 2015, 13:47

Dzięki za odpowiedź. Zgodnie z sugestią przejrzałam sąsiednie roczniki i między 1877, a 1881 włącznie w Nowym Mieście żadnej Einbacherówny nie znalazłam ( ani w ogóle tego nazwiska). W tym czasie dwóm rodzinom Einbacherów rodziły się dzieci : Wawrzyńcowi, zamieszkałemu w Kiełczynie Kolonii i Augustynowi zam. w Kolonii Chromiec. Stawiałabym , że ojcem Teofili jest Augustyn, bo Kol.Chromiec jest tuż koło Boguszyna i akurat ma on przerwę w dzieciach, w którą Teofila by pasowała, ale dlaczego nie ma w Książu, ani w Mieszkowie jej aktu urodzenia?
Pozdrawiam
Agata

Re: W którym USC szukać?

24 sty 2015, 14:13

W AP Gniezno jest dużo ksiąg meldunkowych wszystkich tych wsi z tego właśnie okresu i jakby się przez nie przekopać, to może coś by się nasunęło.

Re: W którym USC szukać?

24 sty 2015, 14:48

Może poszukać narodzin Teofili w parafii Panienka?

Poznań Project http://poznan-project.psnc.pl/#prettyPhoto
Parafia katolicka Panienka, wpis 5 / 1862
Augustinus Eimbacher (27 lat)
Paulina Kolanoska ojciec: Carolus , matka: Apollonia

Re: W którym USC szukać?

24 sty 2015, 16:02

Łukaszu i Jerzy, dziękuję za sugestie.
Jerzy, właśnie tą parę podejrzewam o spłodzenie Teofili. Pomysł z Panienką uważam za genialny, ciężarna Apolonia mogła odwiedzić rodziców, czy rodzeństwo i tam powić dziecię. Nie wiem dokładnie, z której wsi była Apolonia, a część parafii Panienka należała do USC Góra, więc i do tamtego USC zajrzałam błyskawicznie ( tu chylę czoła przed indeksującymi) i też jej nie znalazłam....

Re: W którym USC szukać?

24 sty 2015, 16:38

O parafii w Panience napisałem, ponieważ Boguszyn do niej należał.
Poza tym warto oprócz rejestrów USC przeglądać też księgi parafialne.
Matką Teofili mogła być Paulina, bo Apolonia raczej babką ;-)

Re: W którym USC szukać?

24 sty 2015, 16:48

Oczywiście, Jerzy, patrząc na akt ślubu masz rację, ale na moją obronę dodam, że czasami te dwa imiona używane były zamiennie.
Niestety Panienki nie ma jeszcze w BASiA, więc bez wizyty w archiwum się nie obejdzie.
Wielkie dzięki za sugestie
Pozdrawiam
Agata

Re: W którym USC szukać?

25 sty 2015, 00:49

agata1 napisał(a):Łukaszu i Jerzy, dziękuję za sugestie.
Jerzy, właśnie tą parę podejrzewam o spłodzenie Teofili. Pomysł z Panienką uważam za genialny, ciężarna Apolonia mogła odwiedzić rodziców, czy rodzeństwo i tam powić dziecię.


Proponuję sprawdzić u jej dziadków. To tak a'propos dnia dziadka.
Tadeusz

Re: W którym USC szukać?

25 sty 2015, 17:25

Czy ktoś z Państwa orientuje się do jakiego USC należał w 1875 Lidzbark Welski i w jakim archiwum można znaleźć dokumenty z tego USC?

Z pozdrowieniami, jozwiw

Re: W którym USC szukać?

25 sty 2015, 19:05

jozwiw napisał(a):Czy ktoś z Państwa orientuje się do jakiego USC należał w 1875 Lidzbark Welski i w jakim archiwum można znaleźć dokumenty z tego USC?

Z pozdrowieniami, jozwiw


Lidzbark Welski miał swój USC.
Księgi są przechowywane w Archiwum Państwowym m.st. Warszawy Oddział w Mławie
06-500 Mława, ul. Narutowicza 3
tel: (23) 655-23-61
fax: 654-33-09
email: apw.mlawa@warszawa.ap.gov.pl

Re: W którym USC szukać?

25 sty 2015, 19:24

Jerzy Kołpowski napisał(a):Lidzbark Welski miał swój USC.
Księgi są przechowywane w Archiwum Państwowym m.st. Warszawy Oddział w Mławie
06-500 Mława, ul. Narutowicza 3
tel: (23) 655-23-61
fax: 654-33-09
email: apw.mlawa@warszawa.ap.gov.pl

Dziękuję za pomoc!

jozwiw

Re: W którym USC szukać?

28 sty 2015, 15:24

Witam,

Pisałam e-mail do Archiwum Państwowego w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu, w sprawie aktu urodzenia prawie miesiąc temu. Czy na odpowiedź też się czeka tak długo jak z poznańskiego APP?

Pozdrawiam

Justyna

prośba pomoc w ustaleniu USC Magnuszewic

30 sty 2015, 15:12

Witam,
proszę o pomoc w zidentyfikowaniu do jakiego USC należały Magnuszewice - szukam aktu urodzenia z marca 1870 r. (w księdze parafialnej z Magnuszewic informacje są b. ubogie). Czy w Magnuszewicach były karty identyfikacyjne ludności i w jakim USC mogłyby ewentualnie być?

Z góry dziękuję

Ewa

Re: prośba pomoc w ustaleniu USC Magnuszewic

30 sty 2015, 15:20

USC w Prusach wprowadzono (zgodnie z Ustawą z dnia 9 III 1874 r. o prowadzeniu rejestrów stanu cywilnego i zawieraniu małżeństw) od dnia 1 października 1874 roku czyli aktu ślubu z 1870 roku tam nie znajdziesz... ;-)

Re: prośba pomoc w ustaleniu USC Magnuszewic

30 sty 2015, 15:51

Dworczyk_Ewa napisał(a):Witam,
proszę o pomoc w zidentyfikowaniu do jakiego USC należały Magnuszewice - szukam aktu urodzenia z marca 1870 r. (w księdze parafialnej z Magnuszewic informacje są b. ubogie). Czy w Magnuszewicach były karty identyfikacyjne ludności i w jakim USC mogłyby ewentualnie być?

Z góry dziękuję

Ewa


Witam.
księgi meldunkowe dla Magnuszewic znajdują się w zespole "akta gminy Kotlin" podaję link:
http://www.szukajwarchiwach.pl/92/54/0/15#tabJednostki
również w Kotlinie ( od października 1874 ) był USC:
USC: http://www.kartenmeister.com/preview/Ci ... tNum=33491
Pozdrawiam

Re: prośba pomoc w ustaleniu USC Magnuszewic

30 sty 2015, 16:54

zielinski_zb napisał(a):Witam.
księgi meldunkowe dla Magnuszewic znajdują się w zespole "akta gminy Kotlin" podaję link:
http://www.szukajwarchiwach.pl/92/54/0/15#tabJednostki
również w Kotlinie ( od października 1874 ) był USC:
USC: http://www.kartenmeister.com/preview/Ci ... tNum=33491
Pozdrawiam

Bardzo dziękuję za pomoc. Szkoda, że nie ma tam skanów. Przy okazji może orientujesz się do jakiego USC należało wówczas STaniewo.

Pozdrawiam i wielkie dzięki Ewa

Bardzo dziękuję za pomoc. Szkoda, że nie ma tam skanów. A przy okazji zapytam o Staniewo - gdzie był jego USC

Re: prośba pomoc w ustaleniu USC Magnuszewic

30 sty 2015, 17:03

Dworczyk_Ewa napisał(a):Bardzo dziękuję za pomoc. Szkoda, że nie ma tam skanów. A przy okazji zapytam o Staniewo - gdzie był jego USC

USC Koźmin
http://www.kartenmeister.com/preview/Ci ... tNum=33672

Re: W którym USC szukać?

10 lut 2015, 16:58

Witam,

Do jakiego USC należało Trląg ? szukam aktu małżeństwa z 1887r.

Pozdrawiam

Justyna

Re: W którym USC szukać?

10 lut 2015, 18:06

USC Kołodziejewo
http://www.kartenmeister.com/preview/Ci ... tNum=30462

Re: W którym USC szukać?

10 lut 2015, 22:02

Dziękuję za odpowiedź :o Czy są dostępne online dokumenty z tego rejonu ? Bo nie mogę znaleźć ........

Pozdrawiam

Justyna

Re: W którym USC szukać?

10 lut 2015, 23:11

Jeśli chodzi o akt z 1887 roku to wydaje mi się, że powinien być w USC Dąbrowa (Archiwum Państwowe w Inowrocławiu). Urząd w Kołodziejewie powstał bodajże dopiero w 1904. Skanów chyba jednak w sieci nie ma.
Marcin

Re: W którym USC szukać?

10 lut 2015, 23:55

Faktycznie przed 1904 rokiem było to USC Dąbrowa. W tym czasie i Kołodziejewo należało do USC w Dąbrowie. USC Kołodziejewo zaczęło działać w 1904 i od tego roku zaczyna się zasób aktowy w APB Oddział w Inowrocławiu.
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam. ... _id=102562
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam. ... ly_id=9379
Zresztą Mycielski (wyd. 1902 r.) również tak podaje:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=1889

Re: W którym USC szukać?

11 lut 2015, 08:29

Bardzo wam dziękuję za odpowiedź :)

Pozdrawiam

Justyna

Re: W którym USC szukać?

18 lut 2015, 17:46

Witam serdecznie!
Proszę o pomoc-do jakiego USC należał w 1899 r.Lechlin,obecnie gmina Skoki?

Re: W którym USC szukać?

18 lut 2015, 18:12

USC Sierniki

Re: W którym USC szukać?

18 lut 2015, 21:55

Jurek-dziękuję

Re: W którym USC szukać?

20 lut 2015, 18:22

Witam !
Miejscowość Chabierów w powiecie sieradzkim - parafia Góra.
Do jakiego USC należała miejscowość w 1922 roku ?

Za cenne informację Dziękuję - pozdrawiam
Marek

Re: W którym USC szukać?

22 lut 2015, 09:14

Witam serdecznie,
chciałabym się tylko upewnić czy dobrze myślę .... po akt ślubu z 1920r. z terenu Poznań / Jeżyce trzeba się zwrócić do USC na Libelta?

Re: W którym USC szukać?

24 lut 2015, 12:24

"Urodził się 5 marca 1906 r. w Pietrowie w pow. kościańskim..." w którym USC mogę tego szukać.?
Odpowiedz