Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Re: Kto jest na zdjęciu przedwojennym?

13 cze 2018, 01:14

Witam,
wyjaśniam, co następuje. Otóż, ja na prawdę nie wiem, kto jest na zdjęciu powyżej. Liczyłem na to, że ktoś z forumowiczów pomoże mi zidentyfikować owego mężczyznę. Zdjęcie niewątpliwie wykonane jest we Francji (stamtąd zresztą do mnie dotarło). Szkoda, że jak niektórzy z Was sugerowali, nie jest to podobizna Paderewskiego. A już miałem nadzieję, że mam w swoich zbiorach podobiznę Wielkiego Polaka.
Dlaczego myślę, że na fotografii jest ktoś, kogo znali Francuzi? No, bo fotografia wydana jest przez wydawnictwo a nie przez jakieś atelier. Wydawnictwo nazywało się TT (co widać w środkowej części podpisu) natomiast wykonawcą zdjęcia (a być może tylko kopii) jest zakład fotograficzny pana T. Tiffereau. Fotograf był najprawdopodobniej w tym przypadku wydawcą. Nazwiska fotografa nie znalazłem w żadnym dostępnym mi spisie XIX wiecznych zakładów fotograficznych. No, ale w Paryżu, w wieku XIX działało kilka tysięcy fotografów. Wydawnictwu zależało na tym, aby sprzedać jak największą ilość odbitek, a więc musiał na niej być ktoś znany. Mam w swoich zbiorach np. zdjęcie Lorda Bayrona.
Myślę, że dobrą analogią do "mojego" zdjęcia będzie zdjęcie Heleny Modrzejewskiej, które tutaj reprodukuję za Zenonem Harasymem z książki "Stare fotografie - Poradnik kolekcjonera".
Stara fotografia, szczególnie ta XIX wieczna jest super!!!
Pozdrawiam wszystkich miłośników fotografii na kartonikach.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/6f8d8613a5329f53
Ostatnio edytowano 17 cze 2018, 23:48 przez siwy, łącznie edytowano 1 raz

Re: Kto jest na zdjęciu przedwojennym?

13 cze 2018, 02:20

Znalazłam w sieci:
https://www.befr.ebay.be/itm/Portrait-d ... SwCQZZI-M9
Portrait de Femme par C. T. Tiffereau (vers 1850).

"Cyprien Théodore Tiffereau (né en 1819) étudie la chimie et la physique à l'École professionnelle de Nantes, il y est aussi préparateur de chimie. Il entreprend un voyage au Mexique de 1842 à 1847, d'où il rapporte des daguerréotypes de paysages et de natifs du Mexique. Entre 1854 et 1855, il présente six mémoires à l'Académie des sciences concernant la transmutation de l'argent en or. En particulier, il prétendit que l'argent du Mexique possédait des propriétés chimiques spécifiques permettant cette transmutation.
Photographe actif à Paris, au 13 rue du Théâtre (années 1850), puis au 23 (fin des années 1860) et enfin au 130 de cette même rue (début des années 1870 jusqu'au début des années 1880) (source Bnf)."

Poniżej przetłumaczony w/w urywek w google translate:

"Cyprien Théodore Tiffereau (ur. W 1819 r.) Studiował chemię i fizykę w Szkole Zawodowej w Nantes, a także jest trenerem chemii. Podjął podróż do Meksyku w latach 1842-1847, skąd przywiózł dagerotypy krajobrazów i tubylców Meksyku. W latach 1854-1855 przedstawił sześć wspomnień do Akademii Nauk dotyczących transmutacji srebra w złoto. W szczególności twierdził, że meksykańskie srebro ma określone właściwości chemiczne, które pozwalają na tę transmutację.
Fotograf aktywny w Paryżu, 13 rue du Theatre (1850), następnie 23 (koniec 1860) i wreszcie 130 z tej samej ulicy (początek 1870 do wczesnych lat 80. XIX wieku) (źródło Bnf)."
....

Re: Kto jest na zdjęciu przedwojennym?

13 cze 2018, 08:52

Andrzej,
Mozesz sprobowac tej ".....aplikacji służącej do rozpoznawania obrazów czy fotografii".
Jesli masz namiary na te aplikacje za free to podaj prosze adres.
Dziekuje tez za odpowiedz na moje pytanie.

Re: Kto jest na zdjęciu przedwojennym?

13 cze 2018, 19:06

Mili dyskutanci,
odpowiadam; nie mam niestety aplikacji o której wspomina Hania, ale ktoś niedawno mi uświadomił, że nawet gdybym ją miał, szansa na rozpoznanie twarzy tego jegomościa była by znikoma. Byłoby to możliwe tylko wtedy, gdyby kiedyś, ktoś umieścił skan tego zdjęcia w internecie. A to jest mało prawdopodobne.
Grażynko. Bardzo serdecznie dziękuję za notę biograficzną o fotografie. Jesteś mistrzem chodzenia po internecie. Ale żeby o trzeciej nad ranem? :-)

Re: Kto jest na zdjęciu przedwojennym?

13 cze 2018, 19:16

"Wrzuciłam" to zdjęcie do rozpoznawania obrazów, nie pamiętam jak to się robi na komputerze stacjonarnym, ale na telefonie naciska się zdjęcie i pokazuje się opcja przekierowania do Google i wyszukiwania obrazem ("search Google for this image"). Niestety wyskoczyło tylko hasło "gentleman" i kilka fotografii z tego samego atelier :(
Ewelina

Re: Kto jest na zdjęciu przedwojennym?

16 cze 2018, 01:07

A tu jeden z zakładów tego fotografa:

Obrazek

http://www.paris15histoire.com/tiffereau.htm

Re: Kto jest na zdjęciu przedwojennym?

16 cze 2018, 03:14

Uzupełnienie do linku podanego przez Olgę - ten zakład przy 130 rue du Théâtre był ostatnim.
...
https://library.si.edu/sites/default/fi ... efinal.pdf
L AWRENCE M. PRINCIPE
Dibner Library Lecture
december 11, 2014
Alchemy and chemistry
BREAKING UP AND MAKING UP (AGAIN AND AGAIN)
...
od strony 26

Cyprien-Théodore Tiffereau:
“The Alchemist of the
Nineteenth-Century”

cyprien-théodore tiffereau (1819–1909), later to be called “the alchemist of the nineteenth century,” was born in the small village of Sainte-Radégonde-des-Noyers in the département of Vendée, just north of La Rochelle near the Atlantic coast of France (fig. 5).17

google translate:

cyprien-théodore tiffereau (1819-1909), późniejszy zwany "alchemikiem z XIX wieku" narodził się w małej wiosce Sainte-Radégonde-des-Noyers w departament Vendée, na północ od La Rochelle w pobliżu wybrzeże Atlantyku we Francji (ryc. 5) .17
...
strona 71

17 Archives départmentales de la Vendée, Actes de naissance, mariages, et décès AD2E267/5: Sainte-Radégonde-des-Noyers, naissances, 1819, fol. 13v (June 24); born to Nicolas Tiffereau (age 35) and Rose Priouzeau. Tiffereau’s biographical details have not previously been fully researched and few summaries exist (one, with some faulty information, is Dictionnaire national des contemporains, ed. C. E. Curinier [Paris, 1899] 1: 110–11); a good account was however recently published by Philippe Virat, “Cyprien-Théodore Tiffereau (1819–19..?): Chimiste, alchimiste et photographe,” Vaugirard-Grenelle: Bulletin de la Société Historique et Archéologique du XVème Arrondissement de Paris, no. 45 (Spring 2015): 47–58. The fullest autobiographical details appear in Cyprien-Théodore Tiffereau, Les métaux sont des corps composés: Production artificielle de l’or: Lettre à MM. les Membres de la Commission du Budget, à MM. les Sénateurs et à MM. les Députés, etc. (Paris: Quelquejeu, 1888), 9–20, with some additional material in La science en face de la transmutation des métaux
(Paris, 1906), 4–8.

google translate:

17 Archiwa departamentów Vendée, rejestr urodzeń, małżeństwa,i śmierć AD2E267 / 5: Sainte-Radégonde-des-Noyers, urodzenia,1819, fol. 13v (24 czerwca); urodzony przez Nicolasa Tiffereau (wiek 35 lat) i Rose Priouzeau.
Dane biograficzne Tiffereau nie były wcześniej zostały w pełni zbadane i istnieje niewiele streszczeń (jeden, z niektórymi wadliwe informacje, to Narodowy Słownik współczesności, wyd. C. E. Curinier [Paris, 1899] 1: 110-11); dobre konto było jednak ostatnio opublikowane przez Philippe Virat, "Cyprien-Théodore Tiffereau (1819-19 ..?): Chemik, alchemik i fotograf, "Vaugirard-Grenelle: Biuletyn Towarzystwa Historycznego i Archeologicznego XV Arrondissement of Paris, no. 45 (wiosna 2015): 47-58.
W pełni szczegóły autobiograficzne pojawiają się w Cyprian-Theodore Tiffereau, Metale to elementy kompozytowe: Sztuczna produkcja złota: List do MM. Członkowie Komitetu Budżetowego do MM. Senatorowie i do MM. Posłowie, itp. (Paris: Some game, 1888), 9-20, z niektórymi dodatkowy materiał w Science w obliczu transmutacji metali
(Paryż, 1906), 4-8.

...
strona 77

57 He married Marie-Rose Fleury (b. May 6, 1833) on June 20, 1861 (Archives de Paris, V4E 1819, fol. 120v, acte 237), and the couple had four children: Edmée-Marie-Julie, born April 9, 1862 (V4E 1825, fol. 73v, acte 525), Théodore-Lucien, born June 9, 1866 (V4E 1860, fol. 17r, acte 1107), Blanche-Adrienne-Gabrielle, born May 13, 1872 (V4E 4522, fol. 115r, acte 858), and Emile-Adrien, born 1874 (no record of birth found), died October 7, 1876, at age two (V4E 4569, fol 58v, acte 2513), as well as an unnamed male child, stillborn on June 8, 1863 (V4E 1839, fol. 18v, acte 1186). See also Virat, “Tiffereau,” esp. 53–57, and the illustrations therein.

google translate:

57 Ożenił się z Marie-Rose Fleury (ur. 6 maja 1833 r.) 20 czerwca 1861 r (Archiwa de Paris, V4E 1819, następne 120v, akt 237),
a para miała czworo dzieci:
Edmée-Marie-Julie, ur. 9 kwietnia 1862 (V4E 1825, fol. 73v, akt 525),
Théodore-Lucien, ur. 9 czerwca 1866 (V4E 1860, fol. 17, Akte 1107),
Blanche-Adrienne-Gabrielle, ur. 13 maja 1872 r. (V4E 4522, fol. 115r, akt 858) i
Emile-Adrien, urodzony w 1874 r. (Brak zapisu narodziny), zmarł 7 października 1876 r., w wieku 2 lat (V4E 4569, fol 58v, akt 2513),
jak również nienazwane dziecko płci męskiej, martwe dziecko 8 czerwca 1863 roku (V4E 1839, patrz 18v, akt 1186).
Zobacz także Virat, "Tiffereau", zwł. 53-57, i ilustracje w nim
...
fotografia Cypriana-Theodore Tiffereau str.27

google translate:
RYSUNEK 5
Cyprien-Théodore Tiffereau (1819-1909), ca. 1905, popularnie nazywane "Alchemik z dziewiętnastego wieku" ukończył studia z dwudziestego. Od Eugène'a Defrance'a, "Vieilles façades parisiennes", w Les Parisiens de Paris (Paryż, 1905), obj. 5, 29.
Kolekcja autorów.
...
atelier przy 130 rue du Theatre jest na str. 48:

google translate:
RYSUNEK 13
Sklep fotograficzny Tiffereau przy 130 rue du Théâtre, Paryż, ca. 1870, as pokazano na odwrocie jednej z jego fotografii.
Kolekcja autorska
...
No to już sporo wiemy o samym fotografie, ale z odgadnięciem kim jest pan na zdjęciu, jest trudniej :(

Re: Kto jest na zdjęciu przedwojennym?

16 cze 2018, 09:30

A ja myślałem, że alchemicy już dawno wyginęli a tu okazuje się, że w Paryżu, jeszcze w XX w. był człowiek, który próbował w łatwy sposób zdobyć fortunę. I po co mu to było, skoro fotografia w tym czasie to całkiem dochodowy interes? :-)
Dziękuję Wam za zaangażowanie w poszukiwaniach dotyczących pana Tiffereau, ale jak pisze Grażynka "No to już sporo wiemy o samym fotografie, ale z odgadnięciem kim jest pan na zdjęciu, jest trudniej".
Po prostu, uznajmy, że to jest Tajemniczy don Pedro.
Odpowiedz