Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Półwiejska w Poznaniu

12 lip 2013, 22:15

Witam, czy jest ktoś może z ulicy Półwiejskiej? Szukam kogoś, kto pamięta lata 60-te i znał ówczesnych mieszkańców.
Pozdrawiam
Ania

Re: Półwiejska w Poznaniu

13 lip 2013, 11:53

Witam.
Mój wujek mieszkał na Półwiejskiej - przed wojną do 1953 r. - dawniej pod 20,obecnie 35. Gość ma wprawdzie 80 lat ale dobrą pamięć. Napisał "książkę" o tej ulicy. Napisz jakie nazwiska Cię interesują, może wujek kogoś znał?
Pozdrowienia.

Re: Półwiejska w Poznaniu

14 lip 2013, 21:21

Witam,
czytam Twoją odpowiedź i nie wierzę...Szukam rodziny, która mieszkała przed, w czasie i po wojnie pod adresem Półwiejska 20 m. 8. Nazwisko: Leśniewscy.
Wszędzie, dopóki nazwa ulicy nie została zmieniona na Dzierżyńskiego, był numer 20. Potem było Dzierżyńskiego 35. Myślałam, że to 35 było tylko na czas zmiany, czyli wtedy kiedy Górna Wilda była połączona z Półwiejską. Z tego jednak co piszesz to ta zmiana numeracji nadal obowiązuje. Byłam w piątek na ulicy Półwiejskiej pod numerem 20, mieszka tam kilka osób, nawet pozostawiłam wiadomośc w skrzynce miezkania 8, ale teraz widzę że powinnam jednak iśc pod numer 35. Jednak ta kamienica wydała mi sie bardzo zaniedbana i wyludniona, o czym świadczy równiez niewielki spis lokatorów. Czy mogłabym dostac od Ciebie bezpośredni kontakt do Twojego wujka? To dla mnie naprawdę bardzo ważne. Mogę podac na priva mój numer telefonu. Będę wdzięczna za wszelką pomoc.
Pozdrawiam
Ania

Re: Półwiejska w Poznaniu

14 lip 2013, 23:46

Witam!

Państwo pozwolą, że się przyłączę :)

Moi krewni nazywali się Cyrankowie i mieszkali na Półwiejskiej 31 od 1927 roku. Calą liczną rodziną. Poniżej załączam kilka zdjęć:

Obrazek
Na tym zdjęciu jest Stanisław Cyranek, który zmarl w 1945 roku. Nic więcej o nim nie wiem. Z akt mieszkańcow miasta Poznania dowiedziałem się, że sprowadził się z liczną rodziną z Soboty w 1927 roku. Jego dziećmi byli (od najstarszego do najmłodszego): Wiktoria, Kazimierz, Stanisława, Tekla, Władysława, Stanisław oraz Helena. Żona Stanisława Cyranka, Łucja z domu Gołaska umarła w 1957 roku i na poniższych zdjęciach opisana jest numerem 8 i 12.

Obrazek
Obrazek

Być może udałoby się Pańskiemu wujowi rozpoznać kogoś na tych zdjęciach?

Pozdrawiam!

Re: Półwiejska w Poznaniu

15 lip 2013, 15:42

Witam
Moi pradziadkowie mieszkali na Półwiejskiej 37 lub 35 (nie pamiętam dokładnie).Nazywali się Helena i Alfons Imbierowicz. Handlowali na odpustach itp. pierścionkami,pistoletami na koperytka i kogucikami na druciku. Później mieszkał tam syn mojej prababci-Edmund Basta.W podwórzu była pracownia krawiecka-miałam tam szytą sukienkę do Komunii św. Półwiejską bardzo miło wspominam-bawiąc się z kuzynowstwem na terenach Starego Browaru
Pozdrawiam.Beata

Re: Półwiejska w Poznaniu

17 lip 2013, 10:49

Witam.
Mariuszu niestety wujek nie przypomina sobie rodziny Cyranków zdjęcia też niestety nic nie pomogły.
Myślę, że większe szanse na jakąś informację ma Ania.
Pozdrowienia.

Re: Półwiejska w Poznaniu

17 lip 2013, 15:46

Witam
Moi pradziadkowie,a później dziadek z rodziną mieszkali na Półwiejskiej 39. Żal patrzeć bo okna ich mieszkania przysłania dziś reklama :( "VENUS"
Obrazek

A to moi pradziadkowie-Helena (zd.Basta) i Alfons Imbierowiczowie
Obrazek

Pozdrawiam.Beata

Re: Półwiejska w Poznaniu

17 lip 2013, 20:51

Na Półwiejskiej na I piętrze, mieszkał mój wujek, złotnik i grawer, Stefan Zygmaniak z żoną i córką Izabellą.Nie pamiętam numeru- drugi dom za Ogrodową, na dole znajduje się do dziś sklep ( sklepik) jubilerski.

Re: Półwiejska w Poznaniu

31 sty 2014, 16:16

W dzisiejszym internetowym wydaniu Gazety Wyborczej:

http://poznan.gazeta.pl/poznan/56,36001 ... iej_i.html

Ciekawe zdjęcia!

pozdrawiam:)

Re: Półwiejska w Poznaniu

16 lut 2015, 14:10

Moi dziadkowie ze strony Mamy z rodzina ( Wladyslawa z Koperskich i Stefan Pilaczynscy ) przeprowadzili sie z Kostrzyna do Poznania na ul. Polwiejska w r. 1937 . Fasada kamienicy zachowala sie ( pod szklem )jako dekoracja centrum handlowego ( H&M) przy Deptaku , wiec ze wzruszeniem ogladalam ich okna , na wysokim parterze . W czasie wojny rodzina uciekla do Kola , a po powrocie zostala przyjeta do domu naprzeciwko , do rodziny dziadka ( Joanna z Falkiewiczow i Wladyslaw Pilaczynscy )- dom chyba pod nr 25 , ale nie jestem pewna ( nadal zamieszkaly przez czlonkow tej rodziny ) . Z opowiadan Mamy wiem , ze jako dziecko bawila sie na podworzu od strony Browaru . Pozdrawiam ...Anna Maria
Odpowiedz