Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Odnalezienie miejscowości

03 mar 2013, 21:01

admin: Tutaj proszę umieszczać prośby dotyczące lokalizacji nieznanych miejscowości


Witam!
Czy mogłabym prosić o odczytanie miejscowości urodzenia Marii Nawrockiej?

Obrazek

Dodam, że wpis pochodzi ze skorowidza alfabetycznego USC Książ Wielkopolski.

Dziękuję :)

edit:
czy to moga byc Włościejewki? ale co oznacza ten drugi człon?

Re: Co to za miejscowość?

03 mar 2013, 21:11

Włościejewki H(au)l(an)d, czyli ówczesne Włościejewskie Olędry, a dziś Włościejewice.

Re: Co to za miejscowość?

03 mar 2013, 21:14

Serdecznie dziekuję za pomoc :)

Prośba o pomoc w odszukaniu miejscowości

03 sie 2013, 08:48

Witam,
w jednym z aktów małżeństwa znalazłam zapis, że panna młoda jest z miejscowości "Kierejewski zawod" (ur. w 1855 r.). Problem w tym, że nie mogę zlokalizować takiego miasta. Podejrzewam, że chodzi o słowo zbliżone do słowa "Kierejewski", ale i tak nie mogę czegoś takiego odnaleźć. Chciałabym upewnić się o jaką miejscowość chodzi (moje nazwisko panieńskie: Kierejewska!). Miasto jest/było na Syberii.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/067 ... 13c16.html

(Nie umieszczam całego aktu, ponieważ nie jest on mój - został mi on udostępniony dzięki uprzejmości osoby prowadzącej stronę o swojej rodzinie)

Kasia

Re: Prośba o pomoc w odszukaniu miejscowości

03 sie 2013, 09:47

kierejka napisał(a):Witam,
w jednym z aktów małżeństwa znalazłam zapis, że panna młoda jest z miejscowości "Kierejewski zawod" (ur. w 1855 r.). Problem w tym, że nie mogę zlokalizować takiego miasta. (...)

Może to gdzieś tutaj:
Россия, Тульская область, Киреевский район
http://goo.gl/maps/mKWdb
?

pozdrawiam
- Krystyna

Re: Prośba o pomoc w odszukaniu miejscowości

03 sie 2013, 10:01

Kasiu,jest Kereevsky zavod/Kireewskij/ w Zachodniej Syberi.
.....Отбывал её в 1850-1852 гг. в Кереевском заводе Томской губернии

http://yandex.ru/sitesearch?text=%CA%E5 ... 5950&web=0
ТОУНБ им. А.С.Пушкина: Лепестки былого: март (2013)
www.lib.tomsk.ru/page/4480/
Tłumaczenie strony
1 mar 2013 - Отбывал её в 1850-1852 гг. в Кереевском заводе Томской губернии. Позднее находился в ссылке в Томске, где сблизился с другим ...
Pozdrawiam
Ela
Ostatnio edytowano 03 sie 2013, 19:56 przez Ela z Pojezierza, łącznie edytowano 1 raz

Re: Prośba o pomoc w odszukaniu miejscowości

03 sie 2013, 11:49

Cóż... gdzie indziej jest Omsk, gdzie indziej Tomsk, a jeszcze gdzie indziej Tuła.
Tuła na południe od Moskwy.

("Blisko" Tomska jest rejon kirowski z Kemerowem, a to nie Kirejewsk...; wszelako nazwy mogą się powtarzać, może coś małego o takiej samej nazwie jest także w tym rejonie [?])

pzdr.
- Krystyna

Re: Prośba o pomoc w odszukaniu miejscowości

03 sie 2013, 14:04

Dziękuję za podpowiedzi - z cyrylicką miałabym niejaki problem :)

Pozdrawiam słonecznie
Kasia

Re: Prośba o pomoc w odszukaniu miejscowości

03 sie 2013, 20:26

Po cichu podejrzewam, że to miejsce może znajdować się na pograniczu zachodniej Syberii i północnego Kazachstanu.
Jeśli Ci, kierejko, zależy na wyjaśnieniu tego, może warto skontaktować się z osobami tam zamieszkałymi np. z Polakami w Kazachstanie.
Tam, choćby malutka miejscowość, może być z jakichś szczególnych powodów znana.

pzdr.
- Krystyna

Re: Prośba o pomoc w odszukaniu miejscowości

04 sie 2013, 22:46

Uprzejmie proszę o informacje dot.nazw miejscowości kujawskich,z którymi spotkałam się w zapisach aktów cywilnych z przełomu XIX I XX wieku:
1.Bacharcie to współczesne Bachorce?
2.niemiecki Konigsthal [o z kropkami] po polsku oznaczał ...?
3.Konigsthal i Lagiewnik w latach 1908-1912 rozciągały się na tyle blisko granic miejskich Kruszwicy,że można było całość określać jako miasto?
4.Jak po niemiecku określano"Kruszwica-obwód miejski,miasto"?
5.Pradziadek ur.się 14.04.1865 roku w miejscowości Wielowieś pow.Mogilno;odszukałam na mapie woj.kuj.-pomorskiego dwie miejscowości o tej nazwie:niedaleko Pakości oraz Gniewkowa;jest jeszcze inna?Czy może tak dziwny był wtedy podział administracyjny?
Pozdrawiam.Maria.

Re: Odnalezienie miejscowości

05 sie 2013, 21:07

Uprzejmie proszę o pomoc w zlokalizowaniu miejscowości do której udał się Adam Kami(e)ński:

http://www.szukajwarchiwach.pl/53/474/0 ... a3wPkLO10g

Wygląda na Budno, ewentualnie Rudno gdzieś w okolicach Mogilna, niestety nie mogę zlokalizować takiej miejscowości - znalazłam jedynie jezioro Rudno położone w tych stronach.

Pozdrawiam,
Asia :)

Re: Odnalezienie miejscowości

06 sie 2013, 08:35

Czytam - Budno Kr[eis] Mogilno.
Zadanie jest trudne, a może prowadzący kartotekę myślał czym innym pisząc nazwę miejscowości :?

Re: Prośba o pomoc w odszukaniu miejscowości

06 sie 2013, 08:54

BenKat napisał(a):Uprzejmie proszę o informacje dot.nazw miejscowości kujawskich,z którymi spotkałam się w zapisach aktów cywilnych z przełomu XIX I XX wieku:
1.Bacharcie to współczesne Bachorce?
2.niemiecki Konigsthal [o z kropkami] po polsku oznaczał ...?
3.Konigsthal i Lagiewnik w latach 1908-1912 rozciągały się na tyle blisko granic miejskich Kruszwicy,że można było całość określać jako miasto?
4.Jak po niemiecku określano"Kruszwica-obwód miejski,miasto"?
5.Pradziadek ur.się 14.04.1865 roku w miejscowości Wielowieś pow.Mogilno;odszukałam na mapie woj.kuj.-pomorskiego dwie miejscowości o tej nazwie:niedaleko Pakości oraz Gniewkowa;jest jeszcze inna?Czy może tak dziwny był wtedy podział administracyjny?
Pozdrawiam.Maria.

Podsyłam pomoc:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... ublication

Re: Odnalezienie miejscowości

07 sie 2013, 11:36

woj napisał(a):Czytam - Budno Kr[eis] Mogilno.
Zadanie jest trudne, a może prowadzący kartotekę myślał czym innym pisząc nazwę miejscowości :?


Dziękuję bardzo!
Chyba tak właśnie było. Niestety, prawie cała rodzina Kamieńskich jest jedną wielką zagadką - głowa rodziny zniknęła w niewiadomych okolicznościach właśnie w tym 1895r., a dzieci się porozjeżdżały. Koniec końców, znam losy tylko jednej z sióstr owego Adama - odnalazła się w Krakowie.

Pozdrawiam,
Asia

Re: Prośba o pomoc w odszukaniu miejscowości

08 sie 2013, 20:55

Gorąco dziękuję Wojciechowi za wskazanie zródła do bliższego poznania geografii Kujaw i nie tylko...
Pozdrawiam.Maria.

Re: Prośba o pomoc w odszukaniu miejscowości

09 sie 2013, 00:41

BenKat napisał(a):Uprzejmie proszę o informacje dot.nazw miejscowości kujawskich,z którymi spotkałam się w zapisach aktów cywilnych z przełomu XIX I XX wieku:
1.Bacharcie to współczesne Bachorce?
2.niemiecki Konigsthal [o z kropkami] po polsku oznaczał ...?
3.Konigsthal i Lagiewnik w latach 1908-1912 rozciągały się na tyle blisko granic miejskich Kruszwicy,że można było całość określać jako miasto?
4.Jak po niemiecku określano"Kruszwica-obwód miejski,miasto"?
5.Pradziadek ur.się 14.04.1865 roku w miejscowości Wielowieś pow.Mogilno;odszukałam na mapie woj.kuj.-pomorskiego dwie miejscowości o tej nazwie:niedaleko Pakości oraz Gniewkowa;jest jeszcze inna?Czy może tak dziwny był wtedy podział administracyjny?
Pozdrawiam.Maria.

1. Bachorce - pruska nazwa: Bacharcie
2. Brodzki
3. nie, Brodzki i Łagiewniki to wsie
4. Kruschwitz Stadt, Kruszwica wieś to Kruschwitz dorf
5. Wielowieś koło Pakości (Pakość z okolicą jeszcze na początku XX w była w powiecie mogileńskim

Re: Odnalezienie miejscowości

09 sie 2013, 15:32

Marzenko,serdecznie dziękuję za wyjaśnienia.
Nie uczyłam się niemieckiego;dokumenty"czytam"wg schematu,powtarzające się zwroty i nazwy rozpoznaję,a kiedy sobie nie radzę,proszę "Wspaniałych,Życzliwych Ludzi"z Forum o przetłumaczenie"tajemniczych zapisków!
Pozdrawiam.Maria.

Re: Odnalezienie miejscowości

09 sie 2013, 23:22

Popełniłam błąd, zamiast Brodzki winno być Bródzki

Zmiana nazw d. niemieckich na polskie - Dziennik Urzędowy z

12 sie 2013, 01:47

W sprawie ustalenia nazw miejscowości (zmiana nazw d. niemieckich na polskie, przywrócenie tradycyjnych nazw polskich etc.) polskie Ministerstwo b. dzielnicy pruskiej wydało kilka rozporządzeń i ogłosiło je w Dzienniku Urzędowym z 1921.

Chodzi o powiaty: inowrocławski, kępiński, ostrzeszowski i gnieźnieński.
WBC:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/plain-content?id=241585

BTW: nie jest to jakaś wyczerpująca baza nazw wszystkich miejscowości na tych terenach (z szukanych przeze mnie kilku nie ma), ale zawsze coś; no i urzędowe! :)

Enjoy!

- Krystyna

[jeśli już było, to przepraszam, ale nie widzę w "szukaczu"]

Re: Odnalezienie miejscowości

14 sie 2013, 23:07

Dziękuję Krystynie z Kujaw za wskazanie innego zródła;jestem zdania,że wiedzy nigdy nie jest za dużo.
Pozdrawiam.Maria.

Re: Odnalezienie miejscowości

02 wrz 2013, 21:59

Dzień dobry,
odnalazłem akt małżeństwa moich prapraprapradziadków. Zawarty w parafii w Czerniejewie w 1839 roku. Z samego aktu wynika niewiele ponad to co już wiedziałem, pojawia się jednak informacja, że oboje oblubieńcy pochodzą z miejscowości NOWAWIEŚ (pisane razem) - czy ktokolwiek z Państwa ma wiedzę gdzie ta osada się znajduje/znajdowała?
Pozdrawiam
Marcin Nawrocki

Re: Odnalezienie miejscowości

03 wrz 2013, 04:10

marton napisał(a):Dzień dobry,
odnalazłem akt małżeństwa moich prapraprapradziadków. Zawarty w parafii w Czerniejewie w 1839 roku. Z samego aktu wynika niewiele ponad to co już wiedziałem, pojawia się jednak informacja, że oboje oblubieńcy pochodzą z miejscowości NOWAWIEŚ (pisane razem) - czy ktokolwiek z Państwa ma wiedzę gdzie ta osada się znajduje/znajdowała?
Pozdrawiam
Marcin Nawrocki

Może chodzić o miejscowość Nowawieś Pałucka.
Radzę poszukać w mapach Google w trójkącie Żnin-Barcin-Mogilno; jest pośrodku.

Widzę, że szukasz Wegnerów - ci pałucko-kujawscy kręcili się w tych okolicach, wędrowali między Gnieznem, Żninem a Mogilnem. Może są wśród nich nasi wspólni? ;)

Re: Odnalezienie miejscowości

05 wrz 2013, 08:29

Witam,
uprzejmie proszę o pomoc w zlokalizowaniu miejscowości Przydec pow. Włocławek.
Niestety w internecie nie mogę znaleźć żadnych informacji na jej temat . Przodek mojego męża urodził się tam w 1875r.

Re: Odnalezienie miejscowości

05 wrz 2013, 10:02

Witam,

a nie chodzi czasem o miejscowość Przedecz? Przydeczu nie mogę znaleźć, za to w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego można przeczytać, że Przedecz należał do pow. włocławskiego.

http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_IX/135

Re: Odnalezienie miejscowości

05 wrz 2013, 10:12

Miejsce urodzenia owego przodka odnalazłam w książce ''Likwidacje cmentarzy rzymskokatolickich w Poznaniu po 1945 roku", możliwe że zakradł się błąd w nazwie miejscowości. Chyba będę musiała wybrać się do USC i odszukać akt zgonu. Bardzo dziękuję za pomoc :)

Re: Odnalezienie miejscowości

05 wrz 2013, 20:52

Krystyna z Kujaw napisał(a):
marton napisał(a):Dzień dobry,
odnalazłem akt małżeństwa moich prapraprapradziadków. Zawarty w parafii w Czerniejewie w 1839 roku. Z samego aktu wynika niewiele ponad to co już wiedziałem, pojawia się jednak informacja, że oboje oblubieńcy pochodzą z miejscowości NOWAWIEŚ (pisane razem) - czy ktokolwiek z Państwa ma wiedzę gdzie ta osada się znajduje/znajdowała?
Pozdrawiam
Marcin Nawrocki

Może chodzić o miejscowość Nowawieś Pałucka.
Radzę poszukać w mapach Google w trójkącie Żnin-Barcin-Mogilno; jest pośrodku.

Widzę, że szukasz Wegnerów - ci pałucko-kujawscy kręcili się w tych okolicach, wędrowali między Gnieznem, Żninem a Mogilnem. Może są wśród nich nasi wspólni? ;)


Ja bym obstawiał Nową Wieś Lednogórską leżącą kilometr na południe od Imielna. Osoby stamtąd powinny właściwie ślubować w Imielnie, ale Czerniejewo też nie jest tak znów daleko i może z jakiegoś powodu tam brali śłub.

05 wrz 2013, 21:24

ewolucja pisowni, możliwe
i klucz teraz, człowieku...
;)

Re: Odnalezienie miejscowości

07 wrz 2013, 08:07

Witam serdecznie.
Mam problem z rozszyfrowaniem jednej z miejscowości w parafii Kaszczor (powiat babinojski, teraz wolsztyński). Czy Ordonantz to odrębna miejscowość, kolonia, czy przysiółek? Jaka jest polska nazwa? Poniżej wykaz miejscowości dawnej parafii kaszczorskiej.
Altkloster - Kaszczor
Lupitze – Łupice
Mauche – Mochy
Schleunchen – Osłonin
Friedendorf – Śmieszkowo
Fehlen - Wieleń
Ordonantz - ???
Za pomoc z góry bardzo dziękuję. Artur

Re: Odnalezienie miejscowości

07 wrz 2013, 08:45

carar napisał(a):Witam serdecznie.
Mam problem z rozszyfrowaniem jednej z miejscowości w parafii Kaszczor (powiat babinojski, teraz wolsztyński). Czy Ordonantz to odrębna miejscowość, kolonia, czy przysiółek? Jaka jest polska nazwa? Poniżej wykaz miejscowości dawnej parafii kaszczorskiej.
Altkloster - Kaszczor
Lupitze – Łupice
Mauche – Mochy
Schleunchen – Osłonin
Friedendorf – Śmieszkowo
Fehlen - Wieleń
Ordonantz - ???
Za pomoc z góry bardzo dziękuję. Artur


viewtopic.php?f=12&t=6843

Re: Odnalezienie miejscowości

07 wrz 2013, 09:04

Gdybym systematycznie czytał forum, mie zadawałbym zbędnych pytań. Dziękuję bardzo za pomoc.

Re: Odnalezienie miejscowości

07 wrz 2013, 09:33

Arturze, nie trzeba czytać forum od deski do deski. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki (przycisk "Szukaj" z ikonką lupy w prawym górnym rogu).

Re: Odnalezienie miejscowości

07 wrz 2013, 09:52

Pytanie było bardzo podobnie sformułowane, więc szczerze mówiąc myślałem że zadała je ta sama osoba powtórnie, tylko pod innym nickiem. W przeciwnym razie nie wyraziłbym się tak obcesowo :)

Re: Odnalezienie miejscowości

10 wrz 2013, 21:31

Łukasz Bielecki napisał(a):
Krystyna z Kujaw napisał(a):
marton napisał(a):Dzień dobry,
odnalazłem akt małżeństwa moich prapraprapradziadków. Zawarty w parafii w Czerniejewie w 1839 roku. Z samego aktu wynika niewiele ponad to co już wiedziałem, pojawia się jednak informacja, że oboje oblubieńcy pochodzą z miejscowości NOWAWIEŚ (pisane razem) - czy ktokolwiek z Państwa ma wiedzę gdzie ta osada się znajduje/znajdowała?
Pozdrawiam
Marcin Nawrocki

Może chodzić o miejscowość Nowawieś Pałucka.
Radzę poszukać w mapach Google w trójkącie Żnin-Barcin-Mogilno; jest pośrodku.

Widzę, że szukasz Wegnerów - ci pałucko-kujawscy kręcili się w tych okolicach, wędrowali między Gnieznem, Żninem a Mogilnem. Może są wśród nich nasi wspólni? ;)


Ja bym obstawiał Nową Wieś Lednogórską leżącą kilometr na południe od Imielna. Osoby stamtąd powinny właściwie ślubować w Imielnie, ale Czerniejewo też nie jest tak znów daleko i może z jakiegoś powodu tam brali śłub.


Serdecznie dziekuję.

Re: Odnalezienie miejscowości

05 paź 2013, 11:21

Schönbergen -co to za miejscowość i do jakiej parafii należała?

Re: Odnalezienie miejscowości

05 paź 2013, 11:38

Może tutaj jest odpowiedź?

Turostówko k. Wronczyna

http://www.kartenmeister.com/preview/Ci ... tNum=29750
http://www.kartenmeister.com/preview/Ci ... tNum=63947

Będźmierowice k. Czerska

http://de.wikipedia.org/wiki/Czersk

Re: Odnalezienie miejscowości

05 paź 2013, 11:43

Ja znalazłam tutaj, pow. gnieźnieński Turostowskie ol.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... ds=1&tab=1

Re: Odnalezienie miejscowości

05 paź 2013, 12:29

Dziękuję Wam za odpowiedź.
Pozdrawiam

Re: Odnalezienie miejscowości

09 paź 2013, 13:23

Witam,
proszę o pomoc przy lokalizacji miejscowości wymienionych w akcie ślubnym Adama Staszewskiego i Karoliny Bothe, skąd właściwie pochodzili państwo młodzi? Miasto Łyk w Prusach - gdzie to może być i gdzie szukać akt i miasto Ławki powiat sieradzki - tak samo?

http://szukajwarchiwach.pl/72/181/0/-/2 ... C38kwC_MRA

Dziękuję i pozdrawiam,
Dorota

Re: Odnalezienie miejscowości

09 paź 2013, 13:32

Dorota,
Miasto Łyk w Prusach Wschodnich to obecny Ełk
Gosia

Re: Odnalezienie miejscowości

09 paź 2013, 17:00

Dzięki Gosiu.
D.

Re: Odnalezienie miejscowości

09 paź 2013, 17:19

Dorota, proszę bardzo :)
Niestety Ełk metryki ewangelickie z tego okresu widzę tylko u mormonów:
https://familysearch.org/search/catalog ... d%3A372349
Gosia

Re: Odnalezienie miejscowości

10 paź 2013, 12:26

Hej Gosiu,
urodzony był gdzie indziej, wcale nie w Ełku, tylko w Kobylinie, znalazłam go 20 km na południe od Ełku.
http://szukajwarchiwach.pl/72/181/0/-/1 ... 8e_DeHFB7Q - akt 294
Będę szukać dalej. Dzięki za pomoc,
Dorota

Re: Odnalezienie miejscowości

02 lis 2013, 15:38

Czy ktoś spotkał się z taką miejscowością, jaka podana jest jako miejsce urodzenia "Marazonne in Polen"?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/852 ... 10939.html

To z pewnością nie chodzi o Wielkopolskę, raczej pogranicze dawnego zaboru pruskiego i rosyjskiego - dzisiejsze woj. kujawsko-pomorskie/mazowieckie/warmińsko-mazurskie (rok urodzenia do ok. 1817)

Re: Odnalezienie miejscowości

02 lis 2013, 16:24

Czytam raczej Marczonne (ale jeżeli taka miejscowość istnieje, nie wiem, gdzie to jest ... )

Pozdrawiam

Chrystian

Re: Odnalezienie miejscowości

03 lis 2013, 12:55

To chyba Moszczonne, obecnie woj. kujawsko-pomorskie, powiat Lipnowski, parafia Kikół, w wieku XIX miejscowość na jeziorem Moszczonne, w powiecie rypińskim, gmina Sokołów, parafia Kikół.
Patrz w Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego tom VI str. 729
Pozdrawiam Antoni

Re: Odnalezienie miejscowości

03 lis 2013, 15:15

Wielkie, wielkie dzięki - to jest chyba dobry ślad

Dortmunt-który? Gdzie?

22 lis 2013, 20:32

Witam, potrzebuję pomocy w sprawie nazwy miejscowości Dortmunt w Wielkopolsce przed wojną. Istniało takie? Szukałam, ale nie znalazłam. Może ktoś z Was się bardziej orientuje?
Mój wujek który urodził sie w Smuszewie, pow. wagrowiecki, gmina Damasławek podał w dokumentach podczas aresztowania przez NKWD w 1940 roku jako miejsce pochodzenia: Dortmunt, na innej stronie napisane jest że skończył szkołe powszechną w Dortmunt. Nie potrafię zlokalizowac tej miejscowości, dlaczego nie podał Smuszewo?
Macie jakieś pomysły?
pozdrawiam
Gosia

Re: Dortmunt-który? Gdzie?

22 lis 2013, 20:55

Dortmund – miasto na prawach powiatu położone w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Arnsberg, w Zagłębiu Ruhry. Dortmund to znaczący ośrodek przemysłowy /Wikipedia/
Sprawdź, czy wraz z rodzicami nie emigrował "za chlebem"

Re: Dortmunt-który? Gdzie?

22 lis 2013, 21:01

Myślałam że istniała jakaś wioska o takiej nazwie. Bo ten niemiecki Dortmund mi po prostu nie pasuje, ale kto wie może emigrowali.

Re: Dortmunt-który? Gdzie?

22 lis 2013, 21:29

"Słownik miejscowości woj.poznańskiego z roku 1922 (polsko-niemiecki)" wymienia w pow. wągrowieckim miejscowość Dąbrowa po niem. Dornbrunn. Może zapisujący się przesłyszał i zapisał Dortmunt.
Pod tym samym nr.przy Dąbrowie jest Komorowo pustkowie,po niem.Komorowo.
Tych miejscowości może już dziś nie być.
Odpowiedz