Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Gdzie znajdę akta metrykalne?

02 sie 2013, 11:35

Tutaj proszę umieszczać prośby o ustalenie gdzie znajdują się akta metrykalne danej miejscowości, parafii, USC itd.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

19 sie 2013, 13:21

Witam,

Zwracam się z zapytaniem gdzie mogą być dostępne archiwalne akty parafii Konradowo (Kursdorf) ok. Wschowy.
Część akt jest w Archwium w Zielonej Górze, ale szukam aktów z początku XIX i tych brakuje.

Dziękuję za wszelkie informacje

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

19 sie 2013, 13:55

też kiedyś szukałem tych ksiąg
najprawdopodobniej zostały zniszczone w czasie II wojny

Jarek

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

05 wrz 2013, 18:53

Dzień dobry, mnie interesują metrykalia XVIII i XIX wieczne z Kolska (Kolzig) i Klenicy (Kleinitz) z Lubuskiem. Wiem, że szczątkowo są dostępne w archiwach, ale raczej nowsze - koniec XIX i XX w. A co ze starszymi?

Szukam także Orzesze (Orzesche) na Śląsku z pierwszej połowy XIX w. (1828).

Czy możliwe, żeby, jeśli nie w Polsce, to metrykalia te były może w Niemczech?

Z pozdrowienimi, jozwiw

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

08 wrz 2013, 12:31

Witam.
Interesuje mnie wieś Targowisko (Kreis Schmiegel- lata 1850 1900) - obecnie wieś sołecka gm. Lipno, pow.Leszno.
Wg. danych "Posen district..." USC dla wsi Targowisko znajdował się w Radowitz (obecnie Ratowice) koło Górki Duchownej.
Szukam tego USC w bazach Sezam i Zosia ale bezskutecznie. Znalazłem tylko akta z parafii Górka Duchowna ale obejmują one lata 1808-1829. Szczerze mówiąc "skończył mi się rozum", proszę o sugestie jak poradzić sobie z odnalezieniem interesujących mnie zasobów.
Pozdrawiam.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

08 wrz 2013, 12:43

USC Radomicko (po niemiecku: Radomitz; Ratowice zwały się Rathenfeld)
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/iza.ph ... y_id=34563

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

08 wrz 2013, 14:43

Tadeusz tak jak piszesz to USC Radomicko .
Księgi niektóre znajdziesz w Archiwum Leszno [przeglądałam na miejscu].
Też interesuje mnie Targowisko i nazwisko Grys.
Pozdrawiam
Ania

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

08 wrz 2013, 16:36

Dzięki dla Ani Bartka.
Z tego wynika, że USC znajdował się w Radomitz a nie w Radowitz. Teraz wszystko jasne. Jedna literka i tyle bałaganu.
Pozdrowienia.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

14 wrz 2013, 13:39

Witam!
Mam problem z ustaleniem parafii, gdzie mogły się rodzić dzieci.
I tak
1. Ślub Grabów nad Prosną, a pan młody mieszka w Kaliszkowicach (chodzi o Tomasza Kępskiego/Kempskiego, który żeni się 3 razy). Z trzeciego małżeństwa ma co najmniej dwoje dzieci - Idziego i Andrzeja
2. Ślub Ostrów, i podane jest że pan młody pochodzi z Przygodzic parafia Pleszew, a młoda z Ostrowa. W Ostrowie przychodzą na świat dzieci brata panny młodej (wymienionego w akcie), a po dzieciach interesującej mnie pary słuch ginie. A wiem, że w roku 1844 przyszedł na świat Antoni Kempiński, a w 1850 jego siostra Józefa. Rodzice to Józef Kempiński i Marianna Kwietniewska.

Wg mnie na stronie szukajwarchiwach nie ma skanów akt interesujących mnie parafii, poza samym Ostrowem.

Będę wdzięczna za pomoc

Pozdrawiam
Dorota

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

16 wrz 2013, 18:36

Dzinuch napisał(a):Witam.
Interesuje mnie wieś Targowisko (Kreis Schmiegel- lata 1850 1900) - obecnie wieś sołecka gm. Lipno, pow.Leszno.
Wg. danych "Posen district..." USC dla wsi Targowisko znajdował się w Radowitz (obecnie Ratowice) koło Górki Duchownej.
Szukam tego USC w bazach Sezam i Zosia ale bezskutecznie. Znalazłem tylko akta z parafii Górka Duchowna ale obejmują one lata 1808-1829. Szczerze mówiąc "skończył mi się rozum", proszę o sugestie jak poradzić sobie z odnalezieniem interesujących mnie zasobów.
Pozdrawiam.

Tadeuszu, AP Leszno ma księgi meldunkowe/księgi dusz dla Targowiska z lat 1849 - 1971 (w zespołach A. gm. Śmigiel i PGRN w Lipnie).
A jeśli chodzi o USC, to w latach 1874-1876 Targowisko podlegało pod USC Śmigiel, a później jak już zostało tu napisane pod USC Radomicko.

Mnie także Targowisko interesuje (nazwisko Matyaszczyk) :D

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

16 wrz 2013, 21:20

dorocik133 napisał(a):... 2. Ślub Ostrów, i podane jest że pan młody pochodzi z Przygodzic parafia Pleszew, a młoda z Ostrowa. W Ostrowie przychodzą na świat dzieci brata panny młodej (wymienionego w akcie), a po dzieciach interesującej mnie pary słuch ginie. A wiem, że w roku 1844 przyszedł na świat Antoni Kempiński, a w 1850 jego siostra Józefa. Rodzice to Józef Kempiński i Marianna Kwietniewska. ...

Dorotko.
Przygodzic nie ma w Dekanacie Pleszewskim, a zatem pan młody nie pochodził z parafii pleszewskiej.
Miejscowość ta należała do parafii w Ostrowie.
Poczytaj poniżej:
http://parafiaprzygodzice.pl/index.php/historia-parafii

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

17 wrz 2013, 05:00

Alicjo
Parafia katolicka Górka Duchowna, wpis 6 / 1832 zgodność: Pan młody: 100% Panna młoda: 59%
Andreas Grys (27)
Marianna Matyasczanka (18)
Również przejrzyj księgi Lubinia .
Pozdrawiam Ania

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

17 wrz 2013, 19:46

Aniu, czy masz ich w swoim dzrzewie? (widzę, że nazwisko Grys Cię interesuje).
Wszystko wskazuje na to, że Marianna jest siostrą mojego 4xpradziadka Wawrzyńca Matyaszczyka. Mam zapisaną jej datę ur. 08.08.1814 r. - czyli wiekowo pasuje do podanej przez Ciebie :)

W Lubiniu też Matyaszczyk się pojawia? Bo "moja linia" w osobie syna ww. Wawrzyńca przenosi się do Siekowa.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

17 wrz 2013, 20:01

Cześć,
Do Doroty (dorocik133) - Nie wiem, gdzie mogły urodzić się dzieci wymienionych przez Ciebie par, ale widzę, że o Józefie Kempińskim przy ślubie z Marianną Kwietniewską (w Ostrowie) napisano, że był z Pleszewa (nie z Przygodzic).
Powodzenia,
Lidka

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

18 wrz 2013, 06:01

Witam!
Faktycznie mój błąd wynikający z mylnie odczytanego zapisu - pan młody pochodził z PLESZEWA a panna młoda z OSTROWA. W Ostrowie dzieci się nie rodzą, gdzie więc szukać Pleszewa? A bardzo by mi na tych aktach zależało


Pozdrawiam
Dorota

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

18 wrz 2013, 10:08

Akta z Pleszewa z tych lat, w których rodziły się dzieci Józefa Kempińskiego i Mariany Kwietniewskiej znajdziesz w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Akta USC Pleszew są dostępne na "szukajwarchiwach". Częściowo przeglądałem je w poszukiwaniu swoich przodków, nie znalazłem jednak żadnego śladu "Twoich" Kempińskich ( zawsze jest bowiem szansa, że natrafi się na późniejsze małzeństwo lub zgon interesujących nas przodków ). Przyznam się, że miałem podobną sytację, jak Ty. Małżeństwo zawarto w Ostrowie Wlkp. Ona z Ostrowa, on - z Koźla powiat Nysa. Po ślubie ślad po nich znika. Dzięki bazie aktów "BASIA" odnalazłem akty urodzenia ich dzieci właśnie w Pleszewie.

Pozdrawiam. Paweł

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

18 wrz 2013, 10:36

Witaj Pawle!
Albo ja nie umiem szukać po AP Poznań, albo brak jest skanów on-line z Pleszewa, bo próbowałam właśnie przeszukiwać jego zasoby.
Drugą interesującą mnie parafią jest Grabów nad Prosną (dzieci urodzone w Kaliszkowicach Kaliskich i Pustkowiu Kaliskim), ale też akt on-line nie widzę. Tym razem chodzi o nazwisko Kempski Tomasz. Żenił się 3 razy, zawsze w Grabowie i dzieci z trzeciego małżeństwa przyszły na świat w wymienionych przeze mnie miejscowościach (Andrzej i Idzi). Z poprzednimi żonami też mógł mieć dzieci, ale o nich mi nic nie wiadomo.

Może akurat w swoich poszukiwaniach trafisz na moich.

Pozdrawiam
Dorota

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

18 wrz 2013, 17:24

Witaj Doroto!

Skany są tylko na "szukajwarchiwach" i dotyczą Urzędu Stanu Cywilnego Pleszew ( obszar wiejski i obszar miejski ) z wybranych lat pomiędzy 1874 a 1893 rokiem. Niestety, skanów z Archiwum Państwowego w Poznaniu ( parafia rzymsko-katolicka w Pleszewie ) w internecie nie ma. A więc pozostaje tylko archiwum. Wg bazy PRADZIAD są tam dostępne akta urodzeń z lat 1832-1854.
A które lata z parafii Grabów Cię interesują?

Paweł

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

05 paź 2013, 21:52

Witam,
Gdzie mogą znaleźć w internecie akta USC i parafialne ze Środy Wielkopolskiej z lat 1855-1910. Chcę znaleźć akt urodzenia mojego pradziadka Jana Krzyżan z roku 1856, akt jego ślubu z roku 1881 i ustalić, czy jego żona nazywała się Ziemniewicz, czy Zimniewicz, jej akt zgonu, oraz akt zgonu jego ojca Szymona przed rokiem 1890, bo być może znajdę tam dane jego rodziców.

Pozdrawiam
Henryk

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

06 paź 2013, 06:20

Witaj Pawle!
Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi, ale dopiero teraz dostałam powiadomienie o czekającym na mnie poście.
Interesują mnie lata przede wszystkim 1844 do 1850, bo wtedy przychodzą na świat dzieci Tomasza Kempskiego i Józefy zd. Sitek, czyli Antoni, Andrzej, Idzi i Anna. . Idzi w akcie ślubu podaje, że urodził się w Kaliszkowicach Kaliskich (1849), Andrzej - w Pustkowiu Kaliskim (1846). Antoni i Anna - jest tylko informacja, że urodzeniu w Prusach.
Ale Tomasz po raz pierwszy żenił się w 1833 z Ewą Kurzawianką, a jak owdowiał to pojął za żonę Teklę Porębiankę (w 1840). Po raz trzeci ożenił się w 1843. Z aktu drugiego i trzeciego ślubu wynika, że mieszkał w Kaliszkowicach Kaliskich. Czyli pierwsze dziecko Tomasza mogło przyjść na świat w 1833/34.

Niestety na razie nie mam możliwości odwiedzenia AP Poznań.

Pozdrawiam

Dorota

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

06 paź 2013, 12:13

W parafii Kotłów Kaliszkowice Kaliskie znalazłem akt urodzenia
Andrzeja Kepskiego s.Tomasza i Zofii z Rozmysławskich (?).1834 r.
23 kwietnia.
Link do skanu :
http://szukajwarchiwach.pl/53/3355/0/-/ ... BKTtX1xMkA

Pozdrawiam
Andrzej

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

06 paź 2013, 13:32

Witam!
Dzięki za odszukanie aktu, ale czy to na pewno ten Tomasz nie wiem. Wg aktu swego pierwszego ślubu jego żoną jest Ewa Kurzawianka. Wygląda jednak na to, że na terenie tej parafii w tym samym czasie mieszkało dwóch Tomaszów Kępskich / Kempskich. Ale teraz który jest który trudno dojść. Jedno jest pewne - pierwsza żona "mojego" Tomasz umiera przed rokiem 1840, bo w tymże roku Tomasz - jako wdowiec - żeni się po raz drugi.

Może z czasem się sytuacja wyjaśni.

Pozdrawiam

Dorota


PS. Po przejrzeniu akt wychodzi mi, że to mój Tomasz i miał za pierwszą żonę Zofię, jako że to właśnie ona umiera w połogu w 1839 roku - znalazłam jeszcze jedno dziecko tej pary, ale tego z 1839 roku nie widzę ani w urodzeniach ani w zgonach.

Druga żona - Tekla Porębianka - dziecko 1842 i znów matka umiera w połogu.

Trzecia żona - Józefa Sitek - ale mam akta urodzeń tylko dwojga nieznanych mi dzieci - Józefa (który umiera po 3 dniach) i Szczepana. Do roku 1852 śladu po Idzim, Andrzeju (po Sitkównej), Antonim i Annie brak

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

09 paź 2013, 12:11

Baza Pradziad i Szukaj w Archiwach stwierdzają jednoznacznie, że małżeństw z Goliny (powiat Konin) za rok 1893 i 1894 nie ma - no ale może ktokolwiek z Państwa ma pomysł gdzie mogły się podziać. Archiwum diecezjalne we Włocławku tez nie ma.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

09 paź 2013, 13:44

Wg publikacji „Diecezja kujawsko-kaliska” autor ks.W. Kujawski par. Golina obecnie należy do archidiecezji gnieźnieńskiej, może w tamtejszym archiwum znajdziesz interesujące cię dokumenty.
W AD Włocławek dla tej parafii znajdują się dowody do akt małżeńskich m.in.z lat 1891-1914.

---
Krystyna

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

09 paź 2013, 15:48

Dziękuję za sugestie - niestety w Gnieźnie znajduje się Golina z powiatu Jarocin.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

18 paź 2013, 20:30

Czy ktoś z Państwa ma wiedzę jak określano właściwość parafialną w przypadku ślubu z wdową? Czy właściwym była parafia urodzenia czy też ostatniego miejsca zamieszkania wdowy?
Spraw dotyczy powiatu konińskiego - czasy Królestwa Polskiego.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

23 paź 2013, 08:58

Witam!
Poszukuję ksiąg z parafii Zakrzewo (dzisiejszy powiat Aleksandrów Kujawski)...
Z tego, co zdążyłam się zorientować w bazie PRADZIAD widzę tylko księgi z tej parafii z lat 1924-1938... Znalazłam informacje, że w latach 1864- 1924 parafia ta była filią parafii Straszewo... Natomiast nie widzę ksiąg z wcześniejszych lat... Może ktoś z Was wie coś więcej na temat tej parafii i tychże ksiąg... W którym z USC mogłabym szukać...?
Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki :)

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

23 paź 2013, 09:19

Anibeska napisał(a):Witam!
Poszukuję ksiąg z parafii Zakrzewo (dzisiejszy powiat Aleksandrów Kujawski)...
Z tego, co zdążyłam się zorientować w bazie PRADZIAD widzę tylko księgi z tej parafii z lat 1924-1938... Znalazłam informacje, że w latach 1864- 1924 parafia ta była filią parafii Straszewo... Natomiast nie widzę ksiąg z wcześniejszych lat... Może ktoś z Was wie coś więcej na temat tej parafii i tychże ksiąg... W którym z USC mogłabym szukać...?
Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki :)


Co do parafii Straszewa, Mormoni mają mikrofilmy od 1808 r. do 1939 r.
Tak piszą :
Mikrofilm zrobiony z rękopisów w Archiwum Państwowe w Bydgoszczy i w Archiwum Diecezjalne we Włocławku.

Pozdrawiam

Chrystian

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

24 paź 2013, 10:33

Dziękuję za info...
Tak wiem, że Straszewo jest... w naszych archiwach również (archiwum włocławskie)...
Czy ktoś poszukiwał przodków pochodzących z tejże parafii, ... ma jakieś doświadczenia...?

Pozdrawiam

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

24 paź 2013, 10:59

marton napisał(a):Czy ktoś z Państwa ma wiedzę jak określano właściwość parafialną w przypadku ślubu z wdową? Czy właściwym była parafia urodzenia czy też ostatniego miejsca zamieszkania wdowy?
Spraw dotyczy powiatu konińskiego - czasy Królestwa Polskiego.


I dawniej i dziś, właściwe było miejsce zamieszkania ślubujących - tradycja zaś dawała tu pierwszeństwo kobiecie. A więc zamieszkania, a nie urodzenia, i stan cywilny nie miał tu nic do rzeczy.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

24 paź 2013, 19:04

Witam!

Jeśli w karcie meldunkowej miasta Poznania, jako miejsce urodzenia, jest wpisany "Poznań", to jakie to będzie ówczesne USC? Jedna karta meldunkowa, jedno dziecko urodziło się w "Jersitz" w 1899 roku (czyli chyba jeszcze przed przyłączeniem tej miejscowości do Poznania) ale już następne mają wpisane "Poznań" jako miejsce urodzenia. Czyli gdzie mam szukać?

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

24 paź 2013, 21:07

W latach 1900-1904 teren Jeżyc (już znajdujący się w granicach Poznania) podlegał po prostu pod USC Poznań-Miasto (jeden urząd), a od roku 1905 funkcjonowały oddzielne rejestracje USC Poznań-Miasto I oraz Poznań-Miasto II, przy czym temu pierwszemu podlegało terytorium miasta sprzed 1900, a temu drugiemu nowo wcielone dzielnice, m.in. Jeżyce własnie.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

24 lis 2013, 16:15

Proszę o informację, w którym archiwum znajdę akta metrykalne z przełomu XVIII i XIX w. z parafii Budziszewko niedaleko Rogoźna. Szukałem na stronach AAP oraz AAG i nie odnalazłem.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

24 lis 2013, 16:44

Jakkolwiek parafia powstała w XVI w., to od połowy XVIII w.drewniany kościółek podupadł i był zamknięty. Później odbudowany służył parafii ewangelickiej, a w 1905 roku sądownie został przywrócony katolikom i został ponownie wyświęcony.

Tak więć nie może byc nigdzie ksiąg metrykalnych z tej parafii.
Miejscowość należała w tym okresie do parafii Skoki.

Wojtek

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

24 lis 2013, 18:40

wojciech napisał(a):Jakkolwiek parafia powstała w XVI w., to od połowy XVIII w.drewniany kościółek podupadł i był zamknięty. Później odbudowany służył parafii ewangelickiej, a w 1905 roku sądownie został przywrócony katolikom i został ponownie wyświęcony.

Tak więć nie może byc nigdzie ksiąg metrykalnych z tej parafii.
Miejscowość należała w tym okresie do parafii Skoki.

Wojtek


Dzięki Wojtku.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

09 gru 2013, 19:41

Witam,
gdzie znajdę księgi metrykalne SKOKI koło Wągrowca.

szukam Marianny Utecht rok urodzenia 1881.lipiec

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

09 gru 2013, 20:00

Archiwum Archidiecezji Poznańskiej
Tutaj masz link do wyszukiwarki:
http://bazy.aap.poznan.pl/ksiegi.php

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

09 gru 2013, 20:12

Ok. Dzięki za odpowiedź. Szkoda, że w internecie nigdzie nie ma aktu :)

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

09 gru 2013, 22:49

również w Archiwum Państwowym
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradzi ... wosc=Skoki

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

10 gru 2013, 13:31

Witam,
Gdzie znajdę akta metrykalne dla miejscowości Borówko Stare(Alt Borowko) i Słonin?
Szukam informacji o służbie mojego przodka w armii pruskiej przed i w trakcie I w.ś.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

10 gru 2013, 14:55

Borówko Stare http://www.kartenmeister.com/preview/Ci ... tNum=32746

http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradzi ... rch=szukaj

Słonin http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradzi ... rch=szukaj

http://www.kartenmeister.com/preview/Ci ... tNum=32742

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

21 gru 2013, 00:05

Poszukuję informacji o brakujących XIX-wiecznych księgach metrykalnych z parafii Jabłkowo k. Wągrowca. Czy może znajdują się one w aktach parafii Raczkowo?
http://www.archiwum.archidiecezja.pl/pl ... %C5%82kowo
http://www.archiwum.archidiecezja.pl/pl ... d=Raczkowo

Pozdrawiam
Jarek

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

21 gru 2013, 00:20

Jarek napisał(a):Poszukuję informacji o brakujących XIX-wiecznych księgach metrykalnych z parafii Jabłkowo k. Wągrowca. Czy może znajdują się one w aktach parafii Raczkowo?
http://www.archiwum.archidiecezja.pl/pl ... %C5%82kowo
http://www.archiwum.archidiecezja.pl/pl ... d=Raczkowo

Pozdrawiam
Jarek


Pytanie już jest nieaktualne, ponieważ okazuje się, że zapisy z Jabłkowa z interesującego mnie okresu są w Raczkowie.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

22 gru 2013, 10:47

Witam,
Czy ktoś jest zorientowany jakie były kiedyś USC w powiatach nowotomyskim i szamotulskim? Mój pradziadek Szymon Krzyżan według aktów zgonów jego syna i żony zmarł w Buku, ale jego aktu zgonu nie ma ani w USC Buk, ani w księgach kościelnych, więc chcę sprawdzić, czy nie zmarł gdzieś w okolicach. To samo dotyczy przodków mojej mamy, których większość znalazłem w USC Młodasko i kościelnych Wilczyny, ale nie wszystkie. Będę wdzięczny za pomoc.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

22 gru 2013, 10:51

Witam. może USC Wierzeja? Jesli jest blisko Buku.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

22 gru 2013, 11:02

Blisko Dusznik w pow. nowotomyskim USC Sliwno.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

22 gru 2013, 17:15

Bardzo dziękuję, spisałem już sygnatury akt, ale to chyba nie wszystkie USC?

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne - Topola Wielka

04 sty 2014, 19:53

Witam i pozdrawiam serdecznie!

Bardzo chciałabym odnaleźć jakieś dokumenty (o ile to możliwe oczywiście) związane z historią mojego pradziadka i jego przodków. Do tej pory znalazłam w bazie BASIA osoby o identycznym nazwisku (Fluder), nie mniej jednak brakuje mi 'strategicznej' informacji, która by potwierdziła (lub nie) ,że to moi krewni.

Otóż chodzi o mojego pradziadka,który urodził się we wsi Topola Wielka, prawdopodobnie w lutym 1885 roku. Czy mają Państwo jakąś wiedzę n.t. tego, czy zachowały się jakiekolwiek dokumenty (głównie akt urodzenia) z tamtego okresu i gdzie mogę je znaleźć?


Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc!

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

04 sty 2014, 20:51

Witam,

Akta z 1885 roku znajdziesz w Archiwum Państwowym w Kaliszu w zespole z USC Ostrów ( Wielkopolski ). Czy masz jakieś inne dane, np. datę i miejsce zawarcia związku małżeńskiego jego rodziców?

Pozdrawiam. Paweł

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

04 sty 2014, 21:06

Witam Panie Piotrze, niestety, mam z tym problem. Mój pradziadek, Walenty Fluder zginął w czasie pierwszej wojny światowej, kiedy jego syn miał rok. Mój dziadek nigdy nie opowiadał o swoich dziadkach, prawdopodobnie matka Walentego miała na imię Marianna.

Wiem tylko tyle,że moja prababcia, Konstancja Fluder, z domu Pietrzak, pochodziła ze wsi Gutów, parafia Sobótka. Mój dziadek,Stefan,urodzony również w Gutowie był ich jedynym dzieckiem (po śmierci męża Konstancja wyszła potem ponownie za mąż).

A propos dziadka, gdzie i jak mogę znaleźć jego akt urodzenia (ur.1913 r.)?
Odpowiedz