Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

15 maja 2019, 12:59

Małgosiu, może to Twoi : http://szukajwarchiwach.pl/34/433/0/2.1/87/skan/img/RXeCh2-JJhu6imWBJrWsHQ

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

15 maja 2019, 19:19

Paweł Wietrzykowski napisał(a):Małgosiu, może to Twoi : http://szukajwarchiwach.pl/34/433/0/2.1/87/skan/img/RXeCh2-JJhu6imWBJrWsHQ


Witam.

Dziękuję Pawle za pamięć :)
No właśnie nie wiem.
Nie znalazłam aktu ślubu Nepomucena Kaniewskiego i Jadwigi Zielichowskiej - rodziców.
Nepomucenów mam dwóch - Jan Nepomuk i Jan Nepomucen.
Każdy z innych rodziców.
Figaszewski też jest, ale w innym związku.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

24 maja 2019, 09:39

Drodzy,

Mam nadzieję że jak zwykle uzyskam u Was pomoc. Poszukuję dla mojego przyjaciela metryk oraz Parafii dla następujacych miejscowości:

1. Węglewo od 1800 -1900 roku
2. Gwiazdowo od 1800 - 1900 roku
3. Wyskoć od 1800 - 1900 roku
4. Lednogóra od 1800 - 1900 roku
5. Sławno od 1800 - 1900 roku
6. Myszki od 1800 - 1900 roku
7. Jacewo od 1800 - 1900 roku
8. Liszkowo od 1800 - 1900 roku
9. Napole (Kowalewo) od 1800 -1900 roku
10. Elzanowo (Toruń) od 1800 - 1900 roku

Dla większości miejsc posiadam konkretne daty zdarzeń, a poszukujeę kopii metryk. Może ktosś posiada w swoich bazach metryki dla którychsś z powyższych miejsc. Jeśli tak to proszę o kontakt mailowy.

Dziękuję bardzo!

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

24 maja 2019, 15:00

Wg Księgi Adresowej Wszystkich Miejscowości w Wielkim Księstwie Poznańskim Mycielskiego:

1. Węglewo od 1800 -1900 roku – w pow. chodzieskim parafia Ujście, w pow. poznański wschodni w miejscu czyli w Węglewie
2. Gwiazdowo od 1800 - 1900 roku – pow. średzki par. Kostrzyn
3. Wyskoć od 1800 - 1900 roku – pow. kościański par. w miejscu czyli Wyskoć
4. Lednogóra od 1800 - 1900 roku – pow. gnieźnieński par. Dziekanowice
5. Sławno od 1800 - 1900 roku – pow. obornicki par. Objezierze–Lulin, pow. czarnkowski par. Lubasz, pow. gnieźnieński par. w miejscu czyli Sławno
6. Myszki od 1800 - 1900 roku – pow. gnieźnieński par. Sławno
7. Jacewo od 1800 - 1900 roku – pow. inowrocławski par. Inowrocław
8. Liszkowo od 1800 - 1900 roku – pow. koźmiński par. Wyganowo, pow. inowrocławski par. w miejscu czyli Liszkowo, pow. wyrzyski par. Łobżenica
9. Napole (Kowalewo) od 1800 -1900 roku - ?
10. Elzanowo (Toruń) od 1800 - 1900 roku – parafia Wielka Łąka

Możemy pomóc - Kostrzyn i Lubasz.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

24 maja 2019, 15:10

Dziękuję Danusiu,

Już wysyłam Ci na pw konkretne dane.

Od Was pomoc w parafiach Kostrzyn i Lubasz.
Sławek zaoferował mi pomoc w parafiach: Węglewo, Lednogóra i Sławno.

Pozostałyby Parafie:

1. Wyskoć od 1800 - 1900 roku – pow. kościański par. w miejscu czyli Wyskoć
2. Jacewo od 1800 - 1900 roku – pow. inowrocławski par. Inowrocław
3. Liszkowo od 1800 - 1900 roku – pow. koźmiński par. Wyganowo, pow. inowrocławski par. w miejscu czyli Liszkowo, pow. wyrzyski par. Łobżenica
4. Napole (Kowalewo) od 1800 -1900 roku - ?
5. Elzanowo (Toruń) od 1800 - 1900 roku – parafia Wielka Łąka

Posiada ktoś metryki? Dziękuję z góry!

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

27 maja 2019, 22:11

Proszę o pomoc, poszukuję akt sprzed 1800r. dla par. Szczepanowo k/Mogilna.
Wg katalogu AA Gniezno jak i FS akta zaczynają się dopiero od 1800r.
Czy jest szansa,że wcześniejsze gdzieś znajdę?

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

28 maja 2019, 04:56

Też szukałem i dowiedziałem się, że w 1808 roku Mogilno strawił pożar. Wówczas prawdopodobnie przepadły dokumenty z XVIII wieku.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

28 maja 2019, 09:42

Co ma pożar Mogilna do ksiąg ze Szczepanowa ??
w połowie XIX wieku w Szczepanowie znajdowały się księgi chrztów od 1612, ślubów od 1732, a zmarłych od 1730.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

28 maja 2019, 11:34

Posiada ktoś może akty metrykalne z USC Czerniejewo z lat 1880-1890?

Dodatkowo poszukuję też kompletnych aktów Urodzenia, Ślubów i Zgonów z par. Węglewo koło Pobiedzisk z zakresu 1800-1899.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

28 maja 2019, 12:13

Poszukuję również aktów z Parafii katolickiej Imielno w przedziale 1800 - 1899.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

28 maja 2019, 12:20

MarcinZielinski napisał(a):Poszukuję również aktów z Parafii katolickiej Imielno w przedziale 1800 - 1899.

Sporo z tego czego szukasz jest na Szukaj w archiwach.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

28 maja 2019, 12:31

MarcinZielinski napisał(a):Posiada ktoś może akty metrykalne z USC Czerniejewo z lat 1880-1890?

Dodatkowo poszukuję też kompletnych aktów Urodzenia, Ślubów i Zgonów z par. Węglewo koło Pobiedzisk z zakresu 1800-1899.


Węglewo jest dostępne online na familysearch po zalogowaniu
Z lego co widzę dostępne są:
Urodzenia za lata 1719-1882
Śluby za lata 1719-1838
Śmierci za lata 1756-1838

https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

Manag

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

28 maja 2019, 14:15

Drodzy,

Gdybym nie przejrzał Szukaj W Archiwach i FamilySearch to bym nie pytał tutaj ;) Zarówno w jednym jak i drugim źródle sa braki. No chyba że coś źle patrze?

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

28 maja 2019, 14:42

MarcinZielinski napisał(a):Drodzy,

Gdybym nie przejrzał Szukaj W Archiwach i FamilySearch to bym nie pytał tutaj ;) Zarówno w jednym jak i drugim źródle sa braki. No chyba że coś źle patrze?

Czerniejewo do 1884 roku włącznie masz dostępne :)

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

28 maja 2019, 15:10

kFiatek napisał(a):
MarcinZielinski napisał(a):Czerniejewo do 1884 roku włącznie masz dostępne :)


Tyle wypatrzyłem ;) A mnie interesuja małżeństwa z 1885 roku i to z USC. Chyba zbyt mało precyzyjnie zadałem pytanie. Moja wina.

Z wielkopolskiej par. Imielno, też na poczatek potrzebuję małżeństwa z 1885 roku. Niestety te na Szukaj W Archiwach kończa się na 1874 roku ...

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

28 maja 2019, 17:04

Co ma pożar Mogilna do ksiąg ze Szczepanowa ??


Z tego co się dowiedziałem w AA w Gnieźnie, były przechowywane w Mogilnie

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

28 maja 2019, 18:46

Dziękuję Pawle za informację.
Tak czułam, że raczej do nich nie dotrę, a szkoda...

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

28 maja 2019, 20:15

Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Co ma pożar Mogilna do ksiąg ze Szczepanowa ??


Z tego co się dowiedziałem w AA w Gnieźnie, były przechowywane w Mogilnie


Skoro 50 lat po pożarze Mogilna księgi były w na parafii w Szczepanowie, to by znaczyło, że księgi zaginęły kiedy indziej.

Możliwe że coś się znajdzie w księgach par. Wójcin. Obje parafie często były połączone.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

03 cze 2019, 17:10

Witam, może ktoś podpowie gdzie znajdę akta urodzeń z parafii Węglewo po 1883 roku? FamilySearch kończy się właśnie na tym, a SzukajWArchiwach jeszcze wcześniej.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

03 cze 2019, 18:59

Parafia Węglewo w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie http://www.archiwum.archidiecezja.pl/pl ... -line.html

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

21 cze 2019, 22:04

Poszukuję aktu urodzenia Macieja Łajs, syna Jana i Jadwigi Braszak urodzonego w Szczytnikach prawdopodobnie około 1883 roku. Rok urodzenia oszacowałam na podstawie aktu ślubu oraz napisie na grobie Macieja który zmarł w wieku 55 lat . Ożenił się w Iwanowicach 13 stycznia 1902 roku w wieku 19 lat z Józefą Macikowską. Mieszkał w Gałowie. Zmarł 16 stycznia 1938 roku i pochowany jest na Cmentarzu Parafialnym w Szamotułach Parafia pw Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Bpa; lokalizacja grobu: sektor II, rząd 18, nr grobu 24. Przejrzałam wszystkie metryki, które są ogólnie dostępne ("szukajwarchiwum:, zasoby BASIA) ale niestety metryki nie ma. Gdzie mam jeszcze szukać metryk?
Z góry dziękuje za wszelką informację

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

22 cze 2019, 05:03

Skoro rodzice brali ślub w Iwanowicach (Kalisz), to równie dobrze mógł się tam również urodzić Maciej, tym bardziej, że sam również się tam żenił.

Parafia katolicka Iwanowice, wpis 12 / 1871

Jan Lajs (35 lat, wdowiec)
ojciec: Piotr Lajs , matka: Helena
Dodatkowe informacje: wdowiec po Katarzynie Kotowskiej
Jadwiga Braszak (21 lat)
ojciec: Wojciech Braszak , matka: Marianna Ochocka

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

22 cze 2019, 21:50

Te wszystkie informacje już posiadam. Maciej Łajs to najmłodsze dziecko Jana i Jadwigi Braszak. Wszystkie dzieci Jana rodziły się w Szczytnikach zarówno z I jak i II żony. W akcie ślubu Macieja i Józefy Macikowskiej jest napisane, że Maciej urodził się w Szczytnikach i mieszkał tak mieszkał. Ich dzieci również rodziły się w Szczytnikach. Tak jak pisałam przeszukałam wszystkie dostępne metryki z tego okresu i znalazłam wszystkie metryki dzieci Jana ale niestety metryki Macieja nie znalazłam. Czy metryki znajdują się również w Księgach w Archiwum Archidiecezjalnej we Włocławku?
Anna

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

23 cze 2019, 10:17

akasz napisał(a):Te wszystkie informacje już posiadam. Maciej Łajs to najmłodsze dziecko Jana i Jadwigi Braszak. Wszystkie dzieci Jana rodziły się w Szczytnikach zarówno z I jak i II żony. W akcie ślubu Macieja i Józefy Macikowskiej jest napisane, że Maciej urodził się w Szczytnikach i mieszkał tak mieszkał. Ich dzieci również rodziły się w Szczytnikach. Tak jak pisałam przeszukałam wszystkie dostępne metryki z tego okresu i znalazłam wszystkie metryki dzieci Jana ale niestety metryki Macieja nie znalazłam. Czy metryki znajdują się również w Księgach w Archiwum Archidiecezjalnej we Włocławku?
Anna


http://www.szpejankowski.eu/index.php/f ... cawku.html

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

23 cze 2019, 14:57

Dziękuję bardzo. Już wiem kiedy się urodził Maciej Łajs, ale metryki nie znalazłam. Spróbuję tam, może się uda
Anna

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

26 cze 2019, 16:35

Witam !

Chciałabym dodać do powyższych komentarzy, że czasami się zdarza że:
1. urodzony w danej miejscowości (np. Szczytniki) mógł być chrzczony w innej pobliskiej parafii
2. jedno dziecko urodziło się w innej miejscowości i tym samym było chrzczone w par. do której ta miejscowość należała.

Z takimi przypadkami się spotykałam.

Pozdrawiam
Grażyna

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

26 cze 2019, 18:15

akasz napisał(a): Czy metryki znajdują się również w Księgach w Archiwum Archidiecezjalnej we Włocławku?
Anna


Tak.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

30 cze 2019, 22:11

Henryku próbowałam się zarejestrować na Portal rodziny Szpejankowskich i Szpejenkowskich. Zrobiłam to już 23 czerwca. Otrzymałam odpowiedź, że mam czekać na potwierdzenie, a więc czekam. :(
Anna

Kwilcz

04 lip 2019, 21:11

Dzien dobry, gdzie znajduje sie akta malzenstw parafii rzymskokatolickiej w Kwilczu z 1876 roku?

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

10 lip 2019, 21:02

Szukam akt małżeńskich z Grońska powiat Lwówek z lat 1898-1899.
Nie są dostępne w projekcie Poznań. Może ktoś wie gdzie ich szukać?
Grażyna

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

10 lip 2019, 22:17

maxnbg napisał(a):gdzie znajduje sie akta malzenstw parafii rzymskokatolickiej w Kwilczu z 1876 roku?
Księgi z parafii Kwilcz z lat 1795 - 1941 się nie zachowały. Zgromadzone w Międzychodzie, najprawdopodobniej spłonęły w roku 1945.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

10 lip 2019, 22:55

plgrabrz napisał(a):Szukam akt małżeńskich z Grońska powiat Lwówek z lat 1898-1899.
Akty wyznaniowe Grońsk, parafia Lwówek są dostępne:
- w AAP:
http://ns38487.ovh.net/cgi-bin/koha/opa ... mber=56907
- familyserach:
Akta małżeństw 1893-1900
mikrofilm 1201185 Items 1-3
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

Akty USC z Grońska z tych lat (USC Lwówek) najprawdopodobniej będą tutaj:
https://szukajwarchiwach.pl/53/1887/0/3 ... bJednostka
https://szukajwarchiwach.pl/53/1887/0/3 ... bJednostka

W każdym z powyższych nie ma skanów dostępnych swobodnie w sieci.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

11 lip 2019, 05:36

Tomku,
dziękuję bardzo i pozdrawiam
Grażyna

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

16 sie 2019, 22:39

Poszukuję dowodów do akt małżeństw parafii katolickiej Ostrów Wielkopolski 1800r. Czy taka archiwalna jednostka istnieje i gdzie jej szukać?

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

02 wrz 2019, 20:56

Jana Klecza ur w 1880 r. we wsi Podborowo oraz Jego Rodziców Piotra i Franciszki z d. Sobota?

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

02 wrz 2019, 22:39

jadamski51 napisał(a):Jana Klecza ur w 1880 r. we wsi Podborowo oraz Jego Rodziców Piotra i Franciszki z d. Sobota?

Parafia Golejewko, LB 1880 r., str. 103, wpis 110.

Podborowo
ur. dnia 29-08-1880 r.
imię Jan
rodzice Piotr Klecz i Franciszka Sobota
chrzest 30-08-1880

Poznan Project
Parafia katolicka Golejewko, wpis 14 / 1865
Petrus Kler (50 lat, wdowiec) 72%
Francisca Sobota (23 lat) 100%

ślub 14 maja 1865 r.
Piotr Kler, wdowiec z Podborowa
Franciszka Sobota, panna z Stwolna

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

03 wrz 2019, 08:57

Dziękuję! Czy akty zgonu i miejsce pochówku Piotra i Franciszki znajdę też w dokumentach Parafii Golejewko ? Jak poznać ile Jan miał rodzeństwa.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

03 wrz 2019, 21:33

jadamski51 napisał(a):Dziękuję! Czy akty zgonu i miejsce pochówku Piotra i Franciszki znajdę też w dokumentach Parafii Golejewko ? Jak poznać ile Jan miał rodzeństwa.

Na te pytania nie potrafię odpowiedzieć, trzeba sprawdzić metrykalia.
Od 1865 do 1880 r. mogło się urodzić sporo dzieci, a także jeszcze po 1880 r.
Golejewko należało do USC Sarnowa, jest na BASI, jeszcze nie zindeksowana.
Zatem możesz "ręcznie" sprawdzić akty od 1874 do 1888 r.

Przy okazji - podpisuj Swoje posty, to regulaminowy obowiązek.
Poza tym miły zwyczaj, wiesz z kim wirtualnie rozmawiasz.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

04 wrz 2019, 07:01

Przepraszam, już się stosuję. Myślałem ,że wystarczy rubryka autor do identyfikacji, jak czyni to wielu, choćby na tej stronie.
____________
janusz

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

07 wrz 2019, 19:43

Witam

Poszukuję rejestru mieszkańców, księgi dusz z miejscowości Borzątew, Kiszkowo, Rybienko z lat 1918-1930.
oraz
Księga urodzeń Borzątew rok 1921
Księga urodzeń Kiszkowo rok 1923 1924
Księga urodzeń Rybienko rok 1925 1926 1927

Znajdują sią gdzieś w internecie, a może ma ktoś dostęp do tych scanów lub mógłby sprawdzić?
Ostatnio edytowano 22 wrz 2019, 20:06 przez jaras2019, łącznie edytowano 1 raz

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

07 wrz 2019, 20:12

Akty urodzenia są ogólniedostępne po stu latach od ich wytworzenia.
Pozdrawiam
Janusz

ŁOPIENNO

11 wrz 2019, 20:07

ŁOPIENNO

Witam.
Ma ktoś dostęp do akt z Parafii pw. Wniebowzięcia NMP , 62-213 Łopienno
lub czy znajdują się gdzieś w internecie, albo ktoś może sprawdzić w archiwum.

Poszukuję akt małżeństwa z lat 1918-1923.

USC Sokolniki, brak aktów z 1918 roku

27 wrz 2019, 20:20

Witam.
Urząd Stanu Cywilnego Sokolniki (pow. gnieźnieński)

Brak jest w spisie "BASIA" rejestru małżeństw z roku 1918

Czy ktoś wie gdzie i czy gdzieś można je znaleźć i czy są ogólnie dostępne.
Potrzebowałbym sprawdzić tam czy znajduje się tam akt małżeństwa moich przodków.

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

28 wrz 2019, 20:52

Witam. Gdzie mógłbym znaleźć akta metrykalne guberni Podolskiej na Ukrainie? pozdrawiam - Wiktor

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

29 wrz 2019, 13:23

Wiktor Stułów napisał(a):Witam. Gdzie mógłbym znaleźć akta metrykalne guberni Podolskiej na Ukrainie? pozdrawiam - Wiktor

Można spróbować tutaj:
http://www.agad.gov.pl/inwentarze/KLwo301new.xml

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

04 paź 2019, 00:57

Dzień dobry Państwu! :)

Właśnie dołączyłam do forum, bardzo mi miło wszystkich przywitać. Jestem osobą dość początkującą w poszukiwaniach genealogicznych, a już zupełnie początkującą, jeśli chodzi o wielkopolską gałąź mego drzewa genealogicznego.

Przyznam, że utknęłam właśnie w kwestii "gdzie znajdę, gdzie poszukiwać....".

Po pierwsze - mój prapradziadek, Jan Stepka . Udało mi się ustalić, że urodził się 20.05.1847 roku w KONSTANTYNOWIE gmina Wyrzysk. Jego rodzice to Norbert Stepka i Anna z d. Rola (Rolla?). Jakiekolwiek szanse na odnalezienie metryki urodzenia? Nie wiem także nic więcej o jego rodzicach.

2. Dzięki Projekt Poznań odnalazłam metrykę ślubu Jana Stepki z Dorotą Kledzik. Jednakże w metryce tej widnieje jako wdowiec, a nic związanego z pierwszym ślubem nie znalazłam. Rodzinne gospodarstwo znajdowało się w Zakrzewie powiat złotowski. Może to jakiś trop?

3. Dziećmi Jana Stepki byli między innymi Anastazy Stepka (późniejszy dowódca oddziału obornickiego w Powstaniu Wielkopolskim) oraz Alojzy Stepka, powstaniec zarówno wielkopolski, jak i warszawski. Anastazy urodził się w sierpniu 1896 roku w Pokrzywnicy (gmina Dopiewo), ale już Alojzy dwa lata później w Zawadach (prawdopodobnie tych w gminie Ryczywół). Ich brat, Walenty, we wspomnianym już Zakrzewie. Czy istnieje możliwość dotarcia do jakichkolwiek metryk z tych miejsc? Rodzeństwo Stepka było jeszcze liczniejsze, niestety miejsca urodzenia są nieznane. Ale może mogłabym pójść śladem wspomnianych miejscowości.

Będę wdzięczna za jakąkolwiek wskazówkę.

Pozdrawiam serdecznie,
Natalia

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

04 paź 2019, 09:44

Nektarynka napisał(a):Dzień dobry Państwu! :)

Właśnie dołączyłam do forum, bardzo mi miło wszystkich przywitać. Jestem osobą dość początkującą w poszukiwaniach genealogicznych, a już zupełnie początkującą, jeśli chodzi o wielkopolską gałąź mego drzewa genealogicznego.

Przyznam, że utknęłam właśnie w kwestii "gdzie znajdę, gdzie poszukiwać....".

Po pierwsze - mój prapradziadek, Jan Stepka . Udało mi się ustalić, że urodził się 20.05.1847 roku w KONSTANTYNOWIE gmina Wyrzysk. Jego rodzice to Norbert Stepka i Anna z d. Rola (Rolla?). Jakiekolwiek szanse na odnalezienie metryki urodzenia? Nie wiem także nic więcej o jego rodzicach.

Tak, należałoby sprawdzić metryki z parafii w okolicach Konstantynowa i być może uda się Tobie znaleźć szukane informacje.

2. Dzięki Projekt Poznań odnalazłam metrykę ślubu Jana Stepki z Dorotą Kledzik. Jednakże w metryce tej widnieje jako wdowiec, a nic związanego z pierwszym ślubem nie znalazłam. Rodzinne gospodarstwo znajdowało się w Zakrzewie powiat złotowski. Może to jakiś trop?

To może być dobry trop, ponieważ w metryce ślubu Jana Stepki z Dorotą Kledzik jest informacja o tym, że Jan pochodził z Zakrzewa. Na Projekt Poznań jest informacja o ślubie w parafii katolickiej Złotów (wpis 7 / 1861) Jana Stepki z Marianną Thyl. Być może dotyczy to jego pierwszego ślubu.

3. Dziećmi Jana Stepki byli między innymi Anastazy Stepka (późniejszy dowódca oddziału obornickiego w Powstaniu Wielkopolskim) oraz Alojzy Stepka, powstaniec zarówno wielkopolski, jak i warszawski. Anastazy urodził się w sierpniu 1896 roku w Pokrzywnicy (gmina Dopiewo), ale już Alojzy dwa lata później w Zawadach (prawdopodobnie tych w gminie Ryczywół). Ich brat, Walenty, we wspomnianym już Zakrzewie. Czy istnieje możliwość dotarcia do jakichkolwiek metryk z tych miejsc? Rodzeństwo Stepka było jeszcze liczniejsze, niestety miejsca urodzenia są nieznane. Ale może mogłabym pójść śladem wspomnianych miejscowości.

Poza poszukiwaniami w metrykach parafii w tamtym rejonie możesz spróbować odnaleźć akty urodzenia. W tamtym okresie istniały już Urzędy Stanu Cywilnego i w stosownych archiwach znajdziesz być może informacje o swoich bliskich

Będę wdzięczna za jakąkolwiek wskazówkę.

Pozdrawiam serdecznie,
Natalia


Pozdrawiam,
Mateusz Straszewski

Re: Gdzie znajdę akta metrykalne?

04 paź 2019, 09:58

Nektarynka napisał(a):Dzień dobry Państwu! :)

Po pierwsze - mój prapradziadek, Jan Stepka . Udało mi się ustalić, że urodził się 20.05.1847 roku w KONSTANTYNOWIE gmina Wyrzysk. Jego rodzice to Norbert Stepka i Anna z d. Rola (Rolla?). Jakiekolwiek szanse na odnalezienie metryki urodzenia? Nie wiem także nic więcej o jego rodzicach.

Pozdrawiam serdecznie,
Natalia

Parafia Glesno, akt nr 27/1847
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=308836

Łódź i okolice

04 paź 2019, 21:58

Witam.
Czy ktoś może mi podpowiedzieć gdzie szukać (na jakiej stronie) aktów z Łodzi i okolic?
Poszukuję ślubu Andrzeja Tomaszewskiego z Ignacą Lubiatowską który odbył się przed 1893 rokiem.
Pozdrawiam
Piotr z Poznania

Re: Łódź i okolice

04 paź 2019, 23:23

Witaj Piotrze,

metryki.genealodzy.pl - na tej stronie jest mnóstwo aktów nie tylko z Łodzi, ale również z całego województwa Łódzkiego.

Poniżej bezpośredni link do skanów łódzkich:
http://metryki.genealodzy.pl/metryki.php?op=zs&pw=30
Odpowiedz