Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Baldok, baldoczka

14 lis 2013, 21:36

Co oznacza nazwa "baldok, baldoczka" w stosunku do niemieckich osadników, którzy podczas ostatniej wojny zajęli gospodarstwa wysiedlonych rolników z Kraju Warty?

Re: Baldok, baldoczka

14 lis 2013, 22:03

Jakiś kolejny wariant od "Baltendeutsche" czyli Niemcy bałtyccy, których Hitler ściągnął z ZSRR (a dokładnie głównie Łotwy) żeby zajęli miejsce Polaków w Wielkopolsce. Ja słyszałem "Baltówa" na Niemkę bałtycką.

Re: Baldok, baldoczka

15 lis 2013, 14:36

Dziękuję za informację. początkowo sądziłem, że to pogardliwa odmiana jakiegoś niemieckiego nazwiska, ale usłyszałem te określenie w dość neutralnym kontekście zarówno w Kębłowie jak i w Przemęcie.

Re: Baldok, baldoczka

03 gru 2013, 21:07

Czyli Baltok, Baltoczka (przez "t", a nie przez "d") - jako potoczne i "trochę pejoratywne" określenie Baltendeutschów - wyjaśnienie kim byli - wyżej.
Iwona

Re: Baldok, baldoczka

04 gru 2013, 02:12

Polecam art;w gazecie na temat niemcow nadbaltyckich

http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36037, ... zisko.html

Re: Baldok, baldoczka

04 gru 2013, 09:20

Witam serdecznie
Od bardzo dawna poszukuję dokumentów poświadczających
zajęcie przez Niemców polskich gospodarstw w Wielkoplsce.
Chodzi o rodzinę niemieckich " baldoków" o nazwisku Jeckal /Johan/, którzy zajęli gospodaestwo rolne w miejscowości Domanin gm. Kępno. W miejcowych urzędach brak jest dokumentów poświadczających ich obecność.
Gdzie to możnz odszukać?
Serdecznie pozdrawiam
Henryk
Odpowiedz