Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Ulica Różana

20 lis 2013, 19:53

Witam.
Poszukuję informacji czy w roku 1923 istniała w Poznaniu ullica Różana i jesli tak to gdzie się znajdowała.
Czy była to współczesna Różana? Jeśli tak to może ktoś wie co mieściło się pod numerem 21 na ulicy Różanej?

Z góry dziękuję za pomoc
Marek Szymański

Re: Ulica Różana

20 lis 2013, 20:22

Ul. Różana jest na mapie z 1917 roku (Rosen).
O ile pamietam stoi tam kamienica.
Wojtek

Re: Ulica Różana

20 lis 2013, 20:24

Istniała.Oto link do księgi adresowej Poznania z 1923.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... ublication

możesz sprawdzić na stronach 493-494 Kamienica własności Konrada Szopińskiego.

Re: Ulica Różana

20 lis 2013, 20:31

Wojtku dzięki za informację.
Pytam się co mogło tam być w roku 1923 gdysz dotarłem do karty meldunkowej Dziadka z której wiadomo, że po zakończeniu służby wojskowej 29 sierpnia przybył z 2 pułku lotniczego i jako miejsce zamieszkania jest podany adres Różana 21. Natomiast z następnym słowem nie mogę sobie poradzić. Odczytuję tylko pierwsze trzy litery Kra.....
W następnej linijce jest data 2.8.1924 i Świączyn Śrem - wg mnie data wymelkowania i dokąd. Wiem, że po 24 roku Dziadek prowadził gorzelnię w Świączynie.

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Ulica Różana

20 lis 2013, 21:27

Ja mam księgę adresową z 1933 roku i tam juz kamienicy pod nr 21 nie ma wyszczególnionej.

Może to co podała Bożena będzie bardziej przydatne.

Wojtek

Re: Ulica Różana

20 lis 2013, 21:34

Wielkie dzięki. Wiadomo gdzie mieszkał Dziadek przez Brakujące dwa lata. Teraz pozostaje wyjaśnić co robił w tym czasie. Może pracował w elektrowni na Wildzie? Albo się tam szkolił. Gdy obejmował gorzelnię w Przybysławiu w kontrakcie ma wyszczególniony nadzór nad elektrownią w Przybysławiu.

Pozdrawiam i dziękuję
Marek Szymański

Re: Ulica Różana

20 lis 2013, 21:58

Gejtawy napisał(a):Witam.
Poszukuję informacji czy w roku 1923 istniała w Poznaniu ullica Różana i jesli tak to gdzie się znajdowała.
Czy była to współczesna Różana? Jeśli tak to może ktoś wie co mieściło się pod numerem 21 na ulicy Różanej?

Z góry dziękuję za pomoc
Marek Szymański


Ul. Różana (Wilda, zachód. Od Górnej Wildy, do ul. Stromej). Przejęta w r. 1900 z gminą wildecką, przedłużona w r. 1905. Nazwa w brzmieniu polskiem ustalona 12. 4. 1920.
Nazwa wywodzi swój początek od plantacji róż (ogrodu różanego Sterna), istniejącej tutaj w dawniejszych latach. Za czasów niemieckich ulica ta zwała się „Rosenstrasse“ a obecna ulica Poplińskich „Am Rosengarten“.
Beata

Re: Ulica Różana

20 lis 2013, 22:13

Wszystkim DZIĘKUJĘ BARDZO za pomoc. Specjalne podziękowania dla Bożeny bo dzięki księdze adresowej udało mi się ustalić gdzie mieszkał dwa lata Dziadek i u kogo wynajmował pokój.
Pozdrawiam i DZIĘKUJĘ!!!!
Marek Szymański

Re: Ulica Różana

11 maja 2014, 20:54

Witam poszukuje informacji o kamienicy name ulicy rozanej 4?

Re: Ulica Różana

14 maja 2014, 18:07

Olgo,

Napisz trochę więcej - jakich informacji i z jakich lat szukasz ?
Odpowiedz