Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Ślub ewangelicki a imiona młodych

23 gru 2013, 15:15

Witam!

Mój prapradziad postanowił się ożenić z luteranką. I ożenił się. Dlaczego jednak zmieniono imiona państwa młodych w akcie: oto Melchior stał się Robertem Melchiorem, a Helena stała się Karoliną? Czy to błąd, czy celowe działanie? Może ktoś ma jakiś pomysł?

Pozdrawiam

Re: Ślub ewangelicki a imiona młodych

23 gru 2013, 18:45

Neogobius napisał(a):jednak zmieniono imiona państwa młodych w akcie: oto Melchior stał się Robertem Melchiorem, a Helena stała się Karoliną?



Skąd wiesz, że te imiona zostały zmienione ? Czy znalazłeś metryki urodzenia państwa młodych ?

Pozdrawiam

Chrystian

Re: Ślub ewangelicki a imiona młodych

27 gru 2013, 13:33

Melchior Pospychała miał dwie żony. Akt pierwszego ślubu zachował się w aktach z Kiekrza. Nie było tam jednak aktu drugiego ślubu. Był za to akt chrztu pierwszej córki Melchiora i jego drugiej żony Heleny Engel. Notatka przy nazwisku matki wskazuje, że była ona ewangeliczką. Przeszukałem akta ewangelickie i okazało się, że jest pasujący akt ze Św. Krzyża, nie ma tam co prawda imion i nazwisk rodziców państwa młodych, ale ich wiek się zgadza. Ponadto ślub ten idealnie wpasowuje się w chronologię wydarzeń. Pikanterii dodaje fakt, że pierwsza żona Melchiora żyła jeszcze, był z nią z separacji. Może dlatego ślub odbył się pod zmienionymi imionami?

Re: Ślub ewangelicki a imiona młodych

30 gru 2013, 16:49

Dawno temu w moich poszukiwaniach natrafiłem na tego właśnie Melchiora Pospychałę - napisz na mój email po więcej informacji.
Odpowiedz