Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Parafia Modzerowo a może nie? Szukam aktu zgonu.

20 sty 2014, 18:25

Witam serdecznie.

Mam prośbę o wskazówki. Szukam aktu zgonu Julianny Gabryel zd. Marks, żony Krystiana. Z altów ślubu ich dzieci wynika, że w 1864 jeszcze żyła a rok później już nie. Razem z rodziną mieszkali w Smolarni Modzerowskiej, gdziekolwiek to jest. W księgach z Modzerowa nie znalazłem poszukiwanego dokumentu, w Brdowie, który jest dość blisko też nie. W parafii urodzin ich dzieci to samo. Gdzie w okolicy mogę jeszcze szukać?

Z góry dziękuję za pomoc.
Michał

Re: Parafia Modzerowo a może nie? Szukam aktu zgonu.

20 sty 2014, 19:31

Michale,

Przejrzyj ten wątek i napisz do Moniki, pewnie jesteście [daleką] rodziną:
viewtopic.php?f=12&t=7867

Na Basi można znaleźć:
Modzerowo (par. rzymsko-katolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1870
Józef , rodzice: Paweł Szymański + , Magdalena Budner ,
Inne osoby występujące w dokumencie:
Ewa Szulc
Tomasz Kamiński
Wawrzyniec Wojciechowski
Julianna Gabryel

W 1866 roku rodzi się jeszcze syn Julianny i Krystiana:
Modzerowo (par. rzymsko-katolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1866
Marcin Andrzej, rodzice: Krystian Gabryel i Julianna Mars
Inne osoby występujące w dokumencie:
Andrzej Urbański
Paulin Wilkowski
Apolonia Urbańska

Więc pewnie zmarła później, a wpisujący akt w 1865 roku się pomylił.

Re: Parafia Modzerowo a może nie? Szukam aktu zgonu.

20 sty 2014, 21:12

Dziękuję Piotrze.

Z aktu małżeństwa z 1865 wynikało, jakby matka już nie żyła. A na tego Andrzeja wcześniej nie trafilem :-).
Za lekturę wskazanego wątku zaraz się wezmę.
Michał

Re: Parafia Modzerowo a może nie? Szukam aktu zgonu.

20 sty 2014, 21:42

Dzieci Krystiana i Julianny:
ok. 1844 Turek: Michał Gabryel [ślub: 1865 Modzerowo, żona: Marianna Modrzejewska]
1846 Dobrów: Marianna Gabryel [ślub: 1864 Modzerowo, mąż: Jan Kordelewicz]
1849 Dobrów: Antoni Gabryel [ślub: 1873 Mąkolno, żona: Antonina Dąbrowska]
1852 Dobrów: Marcjanna Gabryel [ślub: 1870 Modzerowo, mąż: Kacper Kwiatkowski]
1855 Grzegorzew: Aleksander Gabrysiak [zmarł: 1856 Grzegorzew]
1855 Grzegorzew: Katarzyna Gabryel
1857 Grzegorzew: Józef [źródło: geneteka]
ok. 1860: Wojciech Gabryel [ślub: 1884 Modzerowo, żona: Jadwiga Czyżewska] [źródło: PP]
1866 Modzerowo: Marcin Andrzej Gabryel

Akta z Modzerowa od roku 1873 są w Archiwum Państwowym Oddział we Włocławku

Re: Parafia Modzerowo a może nie? Szukam aktu zgonu.

21 sty 2014, 23:15

Jeszcze raz dziękuję Ci za pomoc. Z powyższej listy nie miałem jeszcze Aleksandra a Wojciech urodzony ok 1860 to mój pra...dziadek. A akt urodzenia Michała i może ślubu jego rodziców muszę ściągnąć z AD Włocławek. Ciekawa sprawa z tymi Gabryelami. Moja babcia mówiła, że jej dziadkowie lub pradziadkowie przyjechali z Niemiec z kimś grafem. Jak na razie dowodów na to brak. Ale chyba coś musi być na rzeczy bo podczas wojny Niemcy chcieli żeby rodzina Gabryeli podpisała volkslistę. Zobaczymy gdzie urodził się Krystian. Dodatkowo muszę posprawdzać czy jakoś da się tą rodzinę powiązać ze śląskiem z wątku, który mi podesłałeś
Może to jest jakiś trop.
Michał

Re: Parafia Modzerowo a może nie? Szukam aktu zgonu.

21 sty 2014, 23:26

Pragnę tylko przypomnieć, że Śląsk w wieku dziewiętnastym należał do Królestwa Prus, a od 1871 to część Cesarstwa Niemieckiego, więc babcia miałaby rację. Może znalazłoby się też połączenie z Franciszkiem z drugiego wątku.
Rozumiem, że aktu zgonu Krystiana też jeszcze nie masz. Jak coś znajdziesz - napisz, chętnie dowiem się, jak się skończy cała historia z Gabryellami.
Pozdrawiam.

Re: Parafia Modzerowo a może nie? Szukam aktu zgonu.

21 sty 2014, 23:48

Niestety aktu zgonu Krystiana ani jego żony jeszcze nie znalazłem. Zmarł pewnie w parafii Modzerowo ale nie umiem czytać metryk rosyjskich więc zacznie się szukanie na czuja. Co do Śląska to wiem. Zastanawiałem się jeszcze czy ta historia nie ma związku z rozbiorami. Ptzed wojnami napoleońskimi te tereny były pod zaborem pruskim. Rozważam jeszcze taką opcję. Jak będę miał jakiegoś newsa to dam znać.
Michał

Re: Parafia Modzerowo a może nie? Szukam aktu zgonu.

22 sty 2014, 14:24

Grunt to znaleźć sobie jakiś wzór:
Obrazek

Tak wygląda nazwisko Gabryel zapisane alfabetem rosyjskim. W aktach rosyjskich często imiona i nazwiska są zapisywane także po polsku (w nawiasie), więc można znaleźć osoby, którymi jesteśmi zainteresowani.

Re: Parafia Modzerowo a może nie? Szukam aktu zgonu.

22 sty 2014, 14:46

Tak, wiem. Ja sobie na karteczkę przerysowałem ;-). Ale w szwa jego i małżonki nie ma więc piszę do AP. W akcie ślubu Antoniego z 1873 jest informacja, że mieszka on przy rodzicach. Wyszło mi, że Krystian musiał się urodzic +/- 1818 a Julianna +/- 1826. Cóż, szukamy dalej.

Re: Parafia Modzerowo a może nie? Szukam aktu zgonu.

24 sty 2014, 22:24

pietrzepawle napisał(a):Dzieci Krystiana i Julianny:
ok. 1844 Turek: Michał Gabryel [ślub: 1865 Modzerowo, żona: Marianna Modrzejewska]
1846 Dobrów: Marianna Gabryel [ślub: 1864 Modzerowo, mąż: Jan Kordelewicz]
1849 Dobrów: Antoni Gabryel [ślub: 1873 Mąkolno, żona: Antonina Dąbrowska]
1852 Dobrów: Marcjanna Gabryel [ślub: 1870 Modzerowo, mąż: Kacper Kwiatkowski]
1855 Grzegorzew: Aleksander Gabrysiak [zmarł: 1856 Grzegorzew]
1855 Grzegorzew: Katarzyna Gabryel
1857 Grzegorzew: Józef [źródło: geneteka]
ok. 1860: Wojciech Gabryel [ślub: 1884 Modzerowo, żona: Jadwiga Czyżewska] [źródło: PP]
1866 Modzerowo: Marcin Andrzej Gabryel

Akta z Modzerowa od roku 1873 są w Archiwum Państwowym Oddział we Włocławku



Piotrze, gdzie znalazłeś Katarzynę ur 1855?

Re: Parafia Modzerowo a może nie? Szukam aktu zgonu.

25 sty 2014, 10:54

Michał_Fronczak napisał(a):Piotrze, gdzie znalazłeś Katarzynę ur 1855?


Masz rację, mój błąd. Krystian Gabryel był świadkiem na chrzcie, a nie rodzicem :)

http://www.basia.famula.pl/record/NTRfN ... YV9rYXRfYQ

Re: Parafia Modzerowo a może nie? Szukam aktu zgonu.

25 sty 2014, 15:56

Dzięki za info. Monika z poleconego przez Ciebie wątku znalazła jeszcze dwóch synów Krystiana i Marianny w parafii Izbica Kujawska. Walentego i mojego pra...dziadka Wojciecha. Aż muszę na mapie wyrysować jak się przemieszczali.
Michał

Re: Parafia Modzerowo a może nie? Szukam aktu zgonu.

04 mar 2014, 09:23

Obiecałem, zeww napiszę jak będą newsy więc odświeżam temat. Wczoraj dostałem akt urodzenia syna Krystiana Gabryela Michała. Urodził się w Turku w 1843 r. (akt 261). Ale większą sensacją jest odnalezienie ślubu Krystiana z Julianną Marks. Miał miejsce również w Turku, 21 listopada 1842 r. Ona miejscowa, lat 18, rodzice Krystian Marks i Marianna. On lat 23, rodzice nieżyjący Jan Gabryel i Maria Ebel. No i sensacja urodzony we wsi Sebelang w Prusach. Czyli rodzice i miejsce urodzenia takie samo jak Fryderyka/Franciszka z wątku Moniki. Znalazłem taką mapę https://www.sggee.org/research/gilly_ma ... a_map.html razem ze spisem miejscowości na śląsku pruskim i brak tam takiej miejscowości. Czyli wracamy do tematu Brandenburga? Zapytam jeszcze czy AD Włocławek ma alegata. Co do Fryderyka/Franciszka to pytaliśmy o jego pierwszy ślub ale w Turku go brak.
Michał

Re: Parafia Modzerowo a może nie? Szukam aktu zgonu.

04 mar 2014, 10:32

Świetnie, po nitce do kłębka :)

Myślę, że faktycznie - to już jest duża podstawa do rozpoczęcia poszukiwań w Selbelang w Brandenburgii, tym bardziej, że należała ona do Prus.

Z tymże - nie wiem, czy się cieszyć z tego, że to jednak w Brandenburgii :) Nie wiem, czy znajdziecie jakieś katolickie akta metrykalne, może na mikrofilmach mormońskich? Nie wiem, jak ustalić, do jakiej parafii należało Selbelang i gdzie znaleźć księgi...

Być może to jest jakiś trop:
http://www.altekirchen.de/Archiv/Selbelang.htm

Selbelang do 1945 leżało w powiecie Osthavelland.

Re: Parafia Modzerowo a może nie? Szukam aktu zgonu.

24 kwi 2014, 08:37

Z newsów tylko tyle, że dowodów do aktów małżeństw Krystiana i Fryderyka brak w AD i AP. Wciąż nie udało nam się też znaleźć pierwszego ślubu Fryderyka. Cóż poszukiwania nadal trwają.
Michał
Odpowiedz