Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Dopełnienie ceremonii chrztu.

02 lut 2014, 18:29

Poproszę o sugestie , wyjaśnienie dlaczego Bronisław był dwa razy chrzczony.
Znalazłem taki oto wpis w księdze metrykalnej z 1852 r. Ksiądz Stasiewicz wikary z Odolanowa dopełnił dnia 8 lutego ceremonii chrztu świętego nad Bronisławem urodzonym w Wrocławiu Parafii św. Wincentego dnia 11 Marca o godzinie 11 z południa 1850 roku a ochrzczonym z wody dnia 29 kwietnia tegoż roku przez ks. Józefa Bonecker ? proboszcza parafii św. Wincentego, synem Ignacego Zwolskiego , kandydata filozofii i Anny Stopierzyńskiej małżonków katolików. Chrzestnym Franciszek Zeydel kościelny przy św. Wincentym a świadkami dr. Robert Enger Dyrektor Gimnazjum i Rozalia Jerzykowska żona Nauczyciela przy Gimnazjum
źródło BaSIA http://szukajwarchiwach.pl/53/3434/0/6/ ... /#tabSkany
Przy okazji w "Wielkopolscy Księża" możnaby uzupełnić wpis dotyczący ks.Stasiewicza iż pierwszą jego parafią był Odolanów gdzie był wikarym.
Pozdrowiam.

Re: Dopełnienie ceremonii chrztu.

02 lut 2014, 18:58

Spotkałam podobny przypadek w parafii Lenartowice, a dwukrotny wpis chrztu w księgach dotyczył dziecka Taczanowskich z Taczanowa.
Dodam jako ciekawostkę, że wszystkie dzieci Taczanowskich z Taczanowa, które to zwiedzaliśmy dwa lata temu, były chrzczone w Lenartowicach.

Wysłałam informację o narodzinach dziecka do Pana Minakowskiego ( nie było go w spisie), z równoczesnym zapytaniem, dlaczego są dwa wpisy dotyczące chrztu tego samego dziecka.
W odpowiedzi otrzymałam wyjaśnienie, że dziecko mogło być chorowite lub z jakichś innych powodów zagrożone, więc ksiądz ochrzcił dziecko w domu z wody. Wymienieni są również chrzestni. Następnie niemowlę zostało przywiezione do kościoła i ochrzczone ponownie wodą święconą.

Takim sposobem są dwa zapisy chrztu dotyczące jednego dziecka.

Re: Dopełnienie ceremonii chrztu.

02 lut 2014, 20:28

Ciekawi mnie czy w XX wieku taki chrzest z wody też był zapisywany w parafii.
Moje dziecko było ochrzczone w szpitalu po urodzeniu przez personel a później "normalnie" w kościele.
No i kto miałby taki chrzest zgłaszać.

Danka
Odpowiedz