Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

bezpieczeństwo internetu - WAŻNE

06 lut 2014, 10:13

witam,

wiem, że nie dotyczy to genealogii, ale wydaje mi się, że warto to jednak umieścić na forum

Od pewnego czasu wykorzystywana jest luka w oprogramowaniu routerów - pośrednio "dzięki" niej są juz osoby, które straciły pieniądze z kont ( w dniu dzisiejszym z tego powodu Orange odcięło część użytkowników). Nie będę się rozpisywał na temat szczegółów - odsyłam np. do portalu http://niebezpiecznik.pl
Ważne jest, że każdy może sprawdzić czy jego dostęp do internetu jest bezpieczny - wystarczy wejść na stronę
http://cert.orange.pl/modemscan/
i kliknąć skanuj

PS
Uwaga! Poniższy problem dotyczy wszystkich polskich dostawców internetu, a nie tylko Orange.
Podatnych na atak jest prawie 1,2 mln urządzeń w Polsce - naprawdę warto sprwadzić

Część II
Ciąg dalszy dla średniozaawansowanych
Jak sprawdzić, czy mój router/modem padł ofiarą ataku
Oznaką tego jest podmiana adresów DNS na następujące:
5.45.75.36
5.45.75.11
95.211.241.94
95.211.205.5

żeby to sprawdzic należy dla Windows:
Start -> Uruchom -> cmd.exe (nacisnąć OK. lub Enter)
W okienku wpisać: ipconfig /all
Zatwierdzić enter
Sprawdzić wpis „Serwery DNS”

Re: bezpieczeństwo internetu - WAŻNE

07 paź 2014, 11:41

witam,
kolega ma racje, to bardzo ważne!
ostatnio admin mojego adresu EMail poinformował mnie:

Ungewöhnliche Anmeldeaktivität
Bei einer kürzlich erfolgten Anmeldung beim Microsoft-Konto (.….)....(...) ist uns etwas Ungewöhnliches aufgefallen.
Zum Ihrem Schutz haben wir eine zusätzliche Sicherheitsabfrage angefordert.
Anmeldeinformationen:
Land/Region: Deutschland
IP-Adresse: 146.60.201.204
Datum: 04.10.2014 13:34 (CET)

Polecam pilnie:
Natychmiast zmienić hasło i powiadomić policje!

henry

Re: bezpieczeństwo internetu - WAŻNE

07 paź 2014, 14:35

Koledzy,
dziękujemy za ostrzeżenia i instrukcję "obsługi".

Postępując według wskazówek Jarka, bardzo łatwo wszystko sprawdziliśmy, choć nie jesteśmy średniozaawansowani.
Dodam tylko, że w naszym "Start" nie ma "Uruchom", wpisałam zatem ten wyraz w "Wyszukaj" i pokazało się okienko.
Dalej postępowaliśmy wg instrukcji Jarka, za co serdecznie dziękujemy.

Re: bezpieczeństwo internetu - WAŻNE

21 lis 2014, 13:46

witam,

cd.do postu z 7.10.2014
Poinformowano mnie, że jest to klient Vodafon z Dortmundu...wszystko jest dziś w internecie do – wykrycia - i pod kontrolą.

henry
Odpowiedz