Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Błotkowo - urząd stanu cywilnego w lesie?

15 lut 2014, 11:44

Witam,

Od razu przepraszam za ten przewrotny tytuł. Dla mnie sprawa jest o tyle ważna, ze dotyczy miejsca spisania aktu zgonu mojego prapradziadka z 1935 roku. W akcie urzędnik stanu cywilnego /w lewym górnym rogu/ zapisał miejscowość BŁOTKOWO k/Radomicka pow. kościański. Zastanawiam się co łączyło urząd stanu cywilnego z ta osadą. Według map i informacji zawartych w internecie łatwo można wywnioskować że Błotkowo to w zasadzie leśniczówka. W treści aktu zawarto informację o miejscu zamieszkania mojego prapradziadka wskazując Radomicko. Co więc może być powodem że akt spisano w Błotkowie?

Pozdrawiam
Paweł

Re: Błotkowo - urząd stanu cywilnego w lesie?

15 lut 2014, 12:19

Może to leśniczy był w tym okresie obarczony obowiązkami urzędnika stanu cywilnego? W modelu pruskim, obowiązującym na naszym terenie do II Wojny Światowej, te urzędy funkcjonowały troche inaczej niż dziś. Rozporządzenie regulowało granice obwodów USC, a ściśle rzecz biorąc listę miejscowości podległych danemu USC, ale siedziba samego urzędu była trochę umowna.

Otóż rozporządzenie wprowadzające USC ma postać tabelki, w której kolejne kolumny to:
Numer bieżący
Nazwa urzędu (np. Radomicko - choć akurat USC Radomicko utworzono dopiero w 1877)
Lista podległych miejscowości
Nazwisko i miejsce pracy (Amtsitz) urzędnika
Nazwisko i miejsce zamieszkania (Wohnort) zastępcy

I w tych dwóch ostatnich kolumnach kryje się rozwiązanie zagadki. Urzędnikami byli na ogół burmistrzowie, nauczyciele wiejscy, oficerowie, wreszcie lokalni posiadacze ziemscy i dzierżawcy, spotykałem pod aktami podpisy nawet arystokratów spisujących tym samym akty ślubu swoich chłopów :)

No i zdarzało się, że taki urzędnik zmieniał miejsce zamieszkania czy urzędowania i urząd niejako przenosił się wraz z nim, czyli w nagłówku (miejsce spisania aktu) figurowała już inna miejscowość. Często skutkowało to zmianą nazwy samego urzędu, albo też obecnie w archiwach niektóre lata figurują pod taką nazwą, a inne pod inną, chociaż granice podległego obwodu w ogóle się nie zmieniły.

Re: Błotkowo - urząd stanu cywilnego w lesie?

15 lut 2014, 12:24

No tak ale mówimy tu o 1935 roku. Akt spisał już polski urzędnik i oczywiście w j. polskim :)

Re: Błotkowo - urząd stanu cywilnego w lesie?

15 lut 2014, 14:08

W b. zaborze pruskim rejestracja cywilna nadal jednak funkcjonowała wg pruskiego prawa, aż do końca II RP nie zdążono tego ujednolicić. To, że (oczywiście) zmienil się język urzędowy to kwestia techniczna.

Re: Błotkowo - urząd stanu cywilnego w lesie?

15 lut 2014, 14:31

Dziękuję za wyjaśnienie :)
Odpowiedz