Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Sieraków - gdzie szukać przodków?

19 lut 2014, 17:37

Witajcie!

Mam problem. Mianowicie moja rodzina zamieszkiwała w Sierakowie do lat 30/40. XIX wieku. Nie wiem, od kiedy. Problem jest taki, iż nie ma ksiąg metrykalnych z przełomu wieków.
Znalazłem w Katastrze Pruskim z końca XVIII w. mojego przodka Georga Beierleina, ceglarza w Sierakowie. Jednak przejrzałem wszystkie najstarsze księgi wieczyste dla Sierakowa i nie znalazłem go tam.
Gdzie jeszcze można szukać śladów przodków?

Pozdrawiam
Paweł

Re: Sieraków - gdzie szukać przodków?

19 lut 2014, 21:26

Pawle,

Miasto Sieraków spłonęło doszczętnie w roku 1817.
Wraz z miastem spalił się stary, nigdy już nie odbudowany kościół, wraz z nim księgi z lat 1717-1817.
W zachowanych księgach (AAP) od 1817 znajdziesz zeznania w których, przy odrobinie szczęścia, może odnajdziesz jakieś informacje.

Re: Sieraków - gdzie szukać przodków?

19 lut 2014, 21:42

A może zachowały się jakieś księgi cechowe?

Re: Sieraków - gdzie szukać przodków?

19 lut 2014, 22:00

Tomku, księgi metrykalne mam przejrzane w każdą możliwą stronę i wszystkich mam wypisanych.
Przez to, że znalazłem Georga Beierleina w Katastrze Pruskim przejrzałem księgi wieczyste, ale nikogo nie znalazłem.

I chodzi mi o to, czy istnieją jeszcze jakieś źródła, do których warto zajrzeć? Zarówno Georg, jak i jego syn Johann Peter byli strycharzami (ceglarzami).

Dziękuję Wam za pomoc
Paweł

Re: Sieraków - gdzie szukać przodków?

20 lut 2014, 16:58

Asiek napisał(a):A może zachowały się jakieś księgi cechowe?
Asiu,
Obawiam się że w tym pożarze księgi cechowe podzieliły los metryk:
Sieraków n/Wartą; zarys geograficzno-historyczny; z 37 rycinami i 6 mapkami w tekście napisał(a):W nocy z 25 na 26 czerwca 1817 r. został wzniecony olbrzymi pożar, który zniszczył prawie całe miasto.[...]objął wskutek silnego wichru cały rynek i wszystkie ulice[...]dezorjentacja i panika mieszkańców sprawiły, że zdołano uratować zaledwie kilka budynków.[...]Ocalał tylko kościół O.O. Bernardynów (częściowo), zbór protestancki i kilka domów leżących na peryferiach miasta.

pawelek87 napisał(a):I chodzi mi o to, czy istnieją jeszcze jakieś źródła, do których warto zajrzeć?
Pawle,
Sieraków interesuje mnie przede wszystkim jako parafia do której należały pobliskie Kurnatowice. Z tego co przy okazji się dowiedziałem wydaje się wynikać że z pożaru w 1817 nie uratowano w Sierakowie prawie nic.
Vide cytat powyżej. Książka dostępna w WBC:
Sieraków n/Wartą; zarys geograficzno-historyczny; z 37 rycinami i 6 mapkami w tekście

Re: Sieraków - gdzie szukać przodków?

21 lut 2014, 03:45

Tomku, dużo w tym prawdy. tylko wiele dokumentów nie znajdowało się w samym Sierakowie, jak chociażby księgi wieczyste. a ja nigdy nie korzystałem z innych źródeł jak księgi metrykalne i wieczyste. stąd nie wiem, gdzie jeszcze można znaleźć informacje o przodkach.

Paweł

Re: Sieraków - gdzie szukać przodków?

21 lut 2014, 21:38

Pawle,

Faktem jest że jakieś dokumenty się zachowały.
Też zastanawiało mnie gdzie i jak zachowały się np. metryki z Sierakowa z lat 1689-1719 podczas pożaru miasta ?
Nie wiem.

Ocalenia ksiąg wieczystych może wynikać z tego że były już w tych latach przechowywane w sądach których organizacja w tych latach zmieniała się nieustannie ?
Też nie wiem...
Odpowiedz