Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Rydzyna - Gimnazjum

21 lut 2014, 20:02

Przeczesując internet dość nieoczekiwanie natrafiłam na informację o moim krewnym, a właściwie ślad sygnalny.
Wiem z tego śladu (tylko i aż) że rydzyńska fundacja wydała w 2005 książkę "Gimnazjum i Liceum im. Sułkowskich w Rydzynie,1928-1939. Wychowawcy i wychowankowie", autor: Jan Bohdan Gliński.

Na str. 159 jest notka o moim krewnym, Edmundzie Kosmowskim, i o nią mi chodzi (w sieci pokazuje się początek tej notki, kilka słów).

Prawdopodobnie także w periodyku "Rydzyniak Nr 3/1995", Wyd.: Towarzystwo Miłośników Rydzyny, można znaleźć dodatkową krótką informację, ponieważ została w tym numerze zamieszczona m.in. lista "Adresy rodziców uczniów Gimnazjum i Liceum w Rydzynie".

Może ktoś z PT Forumowiczów posiada te publikacje?
Lub może mieć do nich dostęp?

Byłoby mi miło otrzymać skan/foto tych opublikowanych notek.
Polecam się Waszej uwadze w tej sprawie
i pozdrawiam

Re: Rydzyna - Gimnazjum

22 lut 2014, 13:57

Pani Krystyno!

Książki Glińskiego niestety nie posiadam, ale z tego, co udało mi się ustalić, przeglądając katalogi biblioteczne, mogę napisać, że publikację tę posiadają następujące instytucje:
Biblioteka Kórnicka
Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu
Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu
Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu
Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu
Biblioteka Główna UMCS w Lublinie
Biblioteka Uniwersytecka KUL
Biblioteka Jagiellońska i Biblioteka Medyczna UJ
Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy
Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu
Książnica Pomorska w Szczecinie

Może ktoś, mający łatwy i szybki dostęp do tych bibliotek rzuci okiem na interesującą Panią pozycję. Sam niestety w najbliższych dniach nie dam rady, dlatego też podsyłam powyższą listę:)

Poza tym może warto by było odezwać się do Fundacji, która wydała tę książkę (na ich stronie http://biega.com/rydzyna/fundacja/ ciągle widnieje ta pozycja z ceną 65 lub 70 zł, choć trudno powiedzieć czy aktualna), albo z samym Towarzystwem Miłośników Rydzyny (przy pl.Zamkowym 1), które też wydaje periodyk "Rydzyniak: historia - publicystyka". Numer z 1995 roku powinien znaleźć się także w Bibliotece Raczyńskich, Bibl. Uniwersyteckiej w Toruniu i Bibliotece UJ, ale chyba najprostszy będzie kontakt właśnie z Towarzystwem.

Mam nadzieję, że przydadzą się te informacje oraz życzę powodzenia w dotarciu do poszukiwanych publikacji.
Marcin

Re: Rydzyna - Gimnazjum

22 lut 2014, 14:22

Pani Krystyno, mam tę ksiażkę w pracy. W poniedziałek zrobię skan i prześlę :)

Re: Rydzyna - Gimnazjum

22 lut 2014, 18:20

@ Efrem
Dziękuję za wskazówki, wszystkie.

@ Alicjanka
To bardzo dobra wiadomość!
Odezwę się na PW.

serdecznie pozdrawiam

Re: Rydzyna - Gimnazjum

24 lut 2014, 17:44

Pani Krystyno, na maila wysłałam skany z książki - dodatkowo, oprócz notatki, są jeszcze zdjęcia :)
"Rydzyniaka" też mam w pracy - przeglądałam nr o którym Pani wspomina, ale był tam tylko wykaz uczniów z lat 1938/39 i ogólne informacje o Fundacji Sułkowskich.

Re: Rydzyna - Gimnazjum

24 lut 2014, 21:44

Pani Alicjo,
Przed chwilą odebrałam pocztę. I odpisałam.
Wielkie dzięki!
Rewelacyjne znalezisko - bo wszyscy cokolwiek wiedzący już odeszli.

Samego dobra życzę :)

Re: Rydzyna - Gimnazjum

24 lut 2014, 21:51

Alicjanka napisał(a):Krzywiń (?)
o!
w Krzywiniu mieszkał i pracował przed wojną wujek Edmunda a mój wujek-dziadkowy :)
świat jest mały...

pzdr.

Re: Rydzyna - Gimnazjum

25 lut 2014, 15:04

Krystyna z Kujaw napisał(a):Przeczesując internet dość nieoczekiwanie natrafiłam na informację o moim krewnym, a właściwie ślad sygnalny.
Wiem z tego śladu (tylko i aż) że rydzyńska fundacja wydała w 2005 książkę "Gimnazjum i Liceum im. Sułkowskich w Rydzynie,1928-1939. Wychowawcy i wychowankowie", autor: Jan Bohdan Gliński.

Na str. 159 jest notka o moim krewnym, Edmundzie Kosmowskim, i o nią mi chodzi (w sieci pokazuje się początek tej notki, kilka słów).

Prawdopodobnie także w periodyku "Rydzyniak Nr 3/1995", Wyd.: Towarzystwo Miłośników Rydzyny, można znaleźć dodatkową krótką informację, ponieważ została w tym numerze zamieszczona m.in. lista "Adresy rodziców uczniów Gimnazjum i Liceum w Rydzynie".

Może ktoś z PT Forumowiczów posiada te publikacje?
Lub może mieć do nich dostęp?

Byłoby mi miło otrzymać skan/foto tych opublikowanych notek.
Polecam się Waszej uwadze w tej sprawie
i pozdrawiam


Zdaje sie ze mam te ksiazke w domu, czy nadal potrzebuje Pani tej informacji?

Re: Rydzyna - Gimnazjum

25 lut 2014, 20:59

Alicja Donimirska napisał(a):Zdaje sie ze mam te ksiazke w domu, czy nadal potrzebuje Pani tej informacji?
Dziękuję za życzliwość!
Pomogła już Alicjanka, której tu jeszcze raz serdecznie dziękuję!

Ew. gdyby była notka z wspomnianego magazynu "Rydzyniak" - stanowiłaby uzupełnienie.

pzdr.

Re: Rydzyna - Gimnazjum

25 lut 2014, 21:27

Krystyno, tak jak napisałam wcześniej:
Alicjanka napisał(a):"Rydzyniaka" też mam w pracy - przeglądałam nr o którym Pani wspomina, ale był tam tylko wykaz uczniów z lat 1938/39 i ogólne informacje o Fundacji Sułkowskich.

-to są adresy uczniów z roku szkol. 1938/39 i E. Kosmowskiego tam nie ma.
Jeśli mimo to chcesz ten artykuł, to mogę zeskanować, nie ma problemu :)

Re: Rydzyna - Gimnazjum

25 lut 2014, 21:59

Przepraszam, Alicjo, uleciało mi, że dotyczy to lat 1938-39 - faktycznie pisałaś o tym.
Nie jest to w gruncie rzeczy tak istotne przy Edmundzie, bo wiem, gdzie jego rodzice/rodzina mieszkali (w Mogilnie, i wiem gdzie).
Jeśli przydatną byłaby ta lista, to ew. by przekonać się, czy może jakieś inne osoby z familii były związane z tym gimnazjum.

Re: Rydzyna - Gimnazjum

26 lut 2014, 06:58

Ok, zrobię skan :)

Re: Rydzyna - Gimnazjum

27 lut 2014, 11:06

I dziękuję! :)
Odpowiedz