Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Archiwum Państwowe w Lesznie

10 paź 2009, 11:28

Witam !

Czy ktoś z Was mógłby sprawdzić dla mnie jeden wpis z księgi ślubów USC, która znajduje się w AP Leszno?

Pozdrawiam
Jarek

Re: Archiwum Państwowe w Lesznie

08 gru 2009, 23:39

a o jaki akt dokładnie chodzi?

Szymon

Re: Archiwum Państwowe w Lesznie

09 gru 2009, 15:50

Witam !

Chodzi mi o USC Krobia. W 1875 r. wziął tam ślub Walerian Górski z Melanią Lipińską. Zależy mi na wszelkich informacjach nt. Waleriana - data i miejsce jego urodzenia. Nie wiem też nic o jego rodzicach. Oczywiście to samo odnosi się do M. Lipińskiej. Ślub kościelny odbył się 22.06.1875 r. w Nieparcie. Wszelkie informacje zawarte w tym akcie będą dla mnie interesujące, łącznie z numerem tego aktu i datą ślubu cywilnego.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Archiwum Państwowe w Lesznie

10 gru 2009, 23:10

Sobie mogłem szukać i szukać tego aktu w USC Krobia... okazuje się, że Niepart w tym roku należał do USC Miejska Górka ;)

22.06.1875

Valerian von Górski, lat 32, ur. Sikorzyna, zam. Runowo
rodzice: Józef von Górski i Honorata Saganowska

Melania von Lipińska, lat 19, ur. Niepart, zam. Niepart
rodzice: Ignacy i Ida Lueck? (nie wiem czy dobrze rozczytałem)

świadkowie:
Martin Kabsa z Zimina (pow. Kościan)
Constantin von Nowakowski z Babina (pow. Środa)

Niezły numer z tymi "von". Jest późniejszy dopisek urzędniczy, że nazwisko "von Górski" zostaje zmienione na "Górski". Widzę jakieś szlacheckie zapędy mieli ;) ...

Pozdrawiam
Szymon

Re: Archiwum Państwowe w Lesznie

11 gru 2009, 19:05

Witam !

Serdeczne dzięki za pomoc.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Archiwum Państwowe w Lesznie

27 cze 2010, 11:44

Witam serdecznie
Szukam osoby która mogła by mi znaleźć akt urodzenia mojej praprababci Marianny Polowczyk z domu Szymańska ur 13.lipca 1882 w Kuklinowie USC Kobylin w AP Leszno z góry dziękuje i pozdrawiam

Re: Archiwum Państwowe w Lesznie

27 cze 2010, 19:07

Witaj !

W AP w Lesznie pracują niezwykle sympatyczni i uczynni ludzie. Wiem to z wielokrotnych kontaktów. Mając tak szczegółowe dane, zwróć się bezpośrednio do AP w Lesznie i już bez kwerendy, za kilka złotych, uzyskasz drogą e-mailową fotokopię (skan) aktu urodzenia.

Pozdrawiam
Mariusz

AP w Lesznie

23 lis 2010, 15:24

Witam !

Czy ktoś z Was mógłby sprawdzić dla mnie jeden wpis z księgi ślubów USC, która znajduje się w AP Leszno?
Prawdopodobnie w Pępowie wzięli ślub w 1870r. Jan Sipurzyński i Jadwiga Grafik. Zależy mi na wszelkich informacjach nt.Jana -data i miejsce jego urodzenia. Nie wiem też nic o jego rodzicach.
Pozdrawiam
Marta

Re: AP w Lesznie

23 lis 2010, 15:42

Marto, urzędy stanu cywilnego wprowadzono dopiero w 1874 roku. Wcześniej, poza nielicznymi wyjątkami, nie umieszczano w akcie ślubu tak szczegółowych danych jak data czy miejsce urodzenia narzeczonych.

Re: AP w Lesznie

23 lis 2010, 18:56

Najlepiej skupić się na poszukiwaniu aktów zgonów tych osób - zakładam, że zmarły po 1874. W aktach zgonów na 95% będzie miejsce urodzenia, do tego wiek, a być może imiona rodziców.

Re: AP w Lesznie

23 lis 2010, 22:01

Marto!
W moich notatkach [z parafii Pępowo] mam że kawaler Jan Sipurzyński był z Górki parafia Kobylin a panna Jadwiga Grafik z Zalesia Małego parafia Pępowo. Rodziców w akcie nie wymieniono [w tamtym okresie w ogóle tego nie notowano].
Może to pomoże w poszukiwaniach?

Pozdrawiam
Roman

Re: AP w Lesznie

25 lis 2010, 15:27

Serdecznie dziękuję za informacje!

Pozdrawiam.
Marta

Prośba o pomoc -AP Leszno

15 mar 2011, 09:04

Witam
Potrzebuje pomocy w Archiwum w Lesznie.
Jeśli by ktoś wybierał się do Archiwum w Lesznie i mógłby mi pomóc to bardzo bardzo byłbym wdzięczny .
Zespół 416/0 Urząd Stanu Cywilnego Gostyń
Potrzebuję sprawdzić w rejestrach alfabetycznych które są dla tego zespołu ,czy w latach 1900-1903 znajduje się akt ślubu Magdaleny Karolewicz z Franciszkiem Ciszewicz,oraz akt urodzenia Franciszki Karolewicz lata 1883-1888.
Serdecznie pozdrawiam Zbyszek

Prośba o pomoc w AP Leszno

08 maja 2011, 10:30

Witam serdecznie!
Zwracam się z prośbą o pomoc w odszukaniu aktu małżeństwa w AP Leszno z roku 1894.
Zawarte w nim wiadomości niezbędne są w dalszym opracowywaniu kompletnej genealogii rodziny.Mianowicie wszystko co dotyczy pani młodej.Może byc fotka,skan koszty zwrócę.
Jeśli Ktoś z forumowiczów znajdzie czas będę niezmiernie wdzięczny i oferuję swoją pomoc w AP Poznań.
akt małżeństwa:
USC Śmigiel 1894
Tomasz Nadobnik i Marcjanna (ew.Marianna) Kasperek
Krzysztof Nadobnik.

Re: Prośba o pomoc w AP Leszno

08 maja 2011, 16:37

Witaj Krzysztofie,
mam bardzo dobre doświadczenia, jeśli chodzi o AP w Lesznie. Wystarczy wysłać maila z prośbą o skan interesującego nas zapisu - za niewielką odpłatnością (nie pamiętam teraz ile) przysłali wszystko o co poprosiłam :D

Re: Prośba o pomoc w AP Leszno

08 maja 2011, 18:13

Witaj Basiu!
Dziękuję :D za miłą wiadomośc o tak załatwianych sprawach.No proszę tego raczej bym się nie spodziewał,iż tak idą potrzebującym na rękę.
Napiszę,oczywiście tylko,że w moim przypadku nie znam dokładnej daty.Jeśli wystarczy sam rok to wtedy wszystko będzie ok.Co do kosztów ,trudno do tego już się przyzwyczaiłem.Wiem,że to nie jest tanie zajęcie.
Dziękuję i serdecznie pozdrawiam:
Krzysztof.

Re: Prośba o pomoc w AP Leszno

16 maja 2011, 21:54

Jest to mój pierwszy post, dlatego parę słów o sobie. Zainteresowanie genealogią miałem już wcześniej, ale dzięki lekturze postów tego forum i "Projektowi Poznań" zacząłem się "bawić" genealogią bardziej na poważnie. Pracuję w Lesznie, dlatego też mogę czasami sprawdzić dla forumowiczów dane z AP Leszno.
AP Leszno, akta USC Śmigiel, poz. 1 zapisów za 1894r.
Śmigiel 12.01.1894r.
Stawił się (karczmarz?) Tomasz Nadobnik,
ur. 13.12.1865r., w Łubnicy, zam. Sepienko,
syn zmarłego Bartłomieja Nadobnik i jego żony Margarity ur. Duda,
zam. w Łubnicy,
i
Marianna (Marcianna) Kasperek
ur. 29.12.1873r., w Księginkach
córka Marcina Kasperek i jego żony Franciszki ur. Foltyn
zam. w Księginkach,
Świadkowie:
Marcin Kasperek, lat 47, zam. Księginki,
Wojciech Kruszyna, lat 37.
W obu przypadkach tożsamość stawających poświadczył drugi ze świadków W. Kruszyna.
Jeśli chodzi o imię Marcianna vel Marianna to sam akt jest napisany trochę nieczytelnie, i trudno odczytać imię stawającej, ale panna młoda podpisała się osobiście imieniem "Maryjanna".
Pozdrawiam Janusz

Re: Prośba o pomoc w AP Leszno

17 maja 2011, 18:11

Januszu!
Zaskoczyłeś mnie robiąc mi taką miłą niespodziankę.Jestem Ci wielce zobowiązany za Twoją pomoc.Pozostaję dłużnikiem i jeśli będziesz potrzebował pomocy w Poznaniu po prostu napisz.
Co do imienia dotrę do tego poprzez akt chrztu,a ten już się znajduje w AA P.
Mam Mariannę Kasperek,ale Ta miałaby przy ślubie 16 lat więc mi nie pasowało.Teraz wychodzi,że Marianna,którą ja mam i Marianna,której ślub mi podajesz to pewnie kuzynki ponieważ ojciec ślubującej Marianny jest w 1878 roku chrzestnym Marianny,którą ja mam.Co do Tomasza to był wdowcem.Pierwsza żona zmarła niedługo po urodzeniu kolejnego dziecka.
Januszu jeszcze raz bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam:
Krzysztof Nadobnik.

Re: Prośba o pomoc w AP Leszno

18 maja 2011, 10:55

A nie mówiłam - w Lesznie tylko sami pozytywni ludzie! :D

Re: Prośba o pomoc w AP Leszno

20 maja 2011, 09:18

Bardzo proszę, jeżeli ktoś spotka się z nazwiskami: Stanisław Komorowski i żona Helena Wanda Głowacka ( gdzieś od poł. XIXw.) parafie Rąbiń, ewentualnie Rąbiń (tak myślę), zam. w Turwi, będę wdzięczna za informacje. Turew to chyba te w/w parafie. Lila

Re: Prośba o pomoc w AP Leszno

20 maja 2011, 09:20

W w/w moim poście miałam na myśli parafie Rąbiń ew. Wyskoć, wg mojej wiedzy. Przepraszam za pomyłkę. Lila

Re: Prośba o pomoc w AP Leszno

21 maja 2011, 18:26

Turwia to raczej parafia Wyskoć :D

Re: Prośba o pomoc w AP Leszno

02 cze 2011, 20:48

Dziękuję Basiu, masz rację. Lila

Re: Archiwum Państwowe w Lesznie

10 cze 2013, 06:04

Witam,
czy ktoś w najbliższym czasie wybiera się do archiwum w Lesznie?
Pozdrawiam Jakub

Re: Archiwum Państwowe w Lesznie

11 cze 2013, 08:07

Witam serdecznie
Mam gorącą prośbę do osoby, która będzie w najbliższym czasie w AP Lesznie.
Proszę o odszukanie aktu urodzenia Moniki Łagoda urodzonej ok. roku 1825 w Posadowie.
Henryk Łagoda
Mikorzyn

Re: Archiwum Państwowe w Lesznie

11 cze 2013, 11:44

Chodzi o Posadowo w gminie Krobia czy w gminie Lwówek? W obu przypadkach, akta znajdują się w AP w Poznaniu, nie w Lesznie. Akta parafii Krobia można przeglądać samodzielnie na http://www.szukajwarchiwach.pl/

Re: Archiwum Państwowe w Lesznie

12 cze 2013, 06:51

Witam serdecznie
Chodzi o Posadowo w gminie Krobia
Poinformowano mnie ,że dokumenty znajdują się w AP w Lesznie.
Jeśli jest inaczej to serdecznie proszę osoby będące a AP w Poznaniu o odszukanie tego dokumentu.
Pozdrawiam .
Henryk

Re: Archiwum Państwowe w Lesznie

12 cze 2013, 07:32

Jak napisałem wyżej, akta parafii Krobia z AP Poznań zdigitalizowano i udostępniono w internecie. Zindeksowano je również w http://www.basia.famula.pl/

Re: Archiwum Państwowe w Lesznie

12 cze 2013, 09:58

Witam.
Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Krobia (pow. gostyński)
http://szukajwarchiwach.pl/53/3361/0/st ... bJednostki
Pozdrawiam.
Grzegorz

Re: Archiwum Państwowe w Lesznie

12 cze 2013, 17:18

bara napisał(a):Witam,
czy ktoś w najbliższym czasie wybiera się do archiwum w Lesznie?
Pozdrawiam Jakub


Bywam często :D
W czym pomóc?





Co do akt stanu cywilnego parafii rzymskokatolickich/ewangelickich, to AP Leszno ma bardzo znikomą część. Większość z tego terenu znajduje się w AP Poznań.

Re: Archiwum Państwowe w Lesznie

12 cze 2013, 18:05

Witam,

Sprawa wygląda następująco...
Mój przodek Józef Czubek w 1867 Roku w parafii Łęki Wielkie bierze ślub z Marianną Walter

Wpis w Projekt Poznań
Parafia katolicka Łęki Wielkie [Gross-Lenka], wpis 7 / 1867

Joseph Czubek (25)

Marianna Walter (20)

Pochodzenie panny młodej wpisano Łęki Małe.
Proszę o sprawdzenie ksiąg meldunkowych z miejscowości Łęki Małe (gdyby nic nie było to także z Łęki Wielkie) w celu ustalenia jakichkolwiek danych na temat Marianny oraz rodziny Walter.

Pozdrawiam Jakub

Re: Archiwum Państwowe w Lesznie

13 cze 2013, 17:00

Niestety w Lesznie nie ma ksiąg meldunkowych dla tych miejcowości :(
Albo się nie zachowoały, albo nie zostały jeszcze do AP przekazane.

AP Leszno - prośba o pomoc.

25 lut 2014, 12:48

Bardzo serdecznie proszę osoby bywające w archiwum w Lesznie o zdjęcie mapy Łukowa http://szukajwarchiwach.pl/34/264/0/3/100-%2028?q=łuków&wynik=1&rpp=15&page=1#tabJednostka
Kontaktowałam się już w tej sprawie z samym archiwum, jednak bez odpowiedzi.

Pozdrawiam
Magda

Re: AP Leszno - prośba o pomoc.

10 sty 2015, 11:30

Witam,
ze względu na odległość szukam osoby, która miałaby możliwość wykonania fotografii konkretnej jednostki aktowej w AP Leszno związanej z moją praprababką :)

Będę wdzięczna za odzew i pomoc.
Odpowiedz