Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Jaskuła Jaskulski

22 mar 2014, 23:55

Witam.
Zwracam się z prośbą do państwa. Moje nazwisko to Jaskuła jednak na przełomie XVIII i XIX wieku w aktach parafii Wolbórz zapisywane jest Jaskulski. Z tego względu, że akta zachowane są do 1755 roku nie mogę stwierdzić czy wcześniej było też zapisywane jako Jaskulski. Mam więc pytanie, czy wynikać to może z ustalania się pisowni nazwisk, czy może jest to kwestia skracania nazwisk do form bardziej pospolitych z Jaskulski do Jaskuła. W księgach tych natrafiłem też na nazwisko Pigoński a potem cały czas zapisywane Pigoń. Choć jednocześnie cały czas funkcjonuje tutaj nazwisko Kamocki, które nie zostaje zredukowane. Czy to kwestia związana z ewolucją języka? Druga opcja jest taka, że na 1992 rok osób o nazwisku Jaskuła było około 19 w tych rejonach. Na 100% więc pochodzą od jednego człowieka. Zastanawiam się czy osoba ta nie przybyła z innego rejonu. Najwięcej osób o nazwisku Jaskuła jest w Wielkopolsce. Chciałbym się więc zapytać jak tutaj jest z kwestią zapisu nazwisk jak podałem Jaskulski - Jaskuła.
Ewentualnie chciałbym prosić o jakieś rady dotyczące tego czy kościół prowadził jakieś zapisy o mieszkańcach swoich majątków? Rejon ten należał do biskupstwa włocławskiego.

Dziękuję za odpowiedzi.

Re: Jaskuła Jaskulski

23 mar 2014, 00:41

Andrzeju sprawa z jednej strony jest prosta i zarazem skąplikowana. Aby jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje zapytanie mamy zbyt mało danych np. kim byli Jaskulscy vel Jaskuła i czy mieszkali na wsi czy też w mieście. Ale zasadniczo wiek XVIII i początek XIXw to jeszcze czas gdy nazwiska jeszcze się kształtowały i często zdarzało się tak że dzieci np Jaskulskiego nie "dziedziczyły" tej formy nazwiska a "otrzymywały" nazwisko(przezwisko)Jaskuła, Jaskulczyk, Jaskulczak, Jaskulaczyk itd. Zdarzało się że w następnym pokoleniu synowie i wnukowie Jaskulskiego mogli nazywać się jeden Jaskuła a drugi np. Jaskulczyk a trzeci nadal Jaskulski. Często tak działo się z dziećmi osób przybyłych do wsi lub już nie tak "wpływowych w świecie danej społeczności" Proces takiej zmiany zapisu nazwiska zdarza się też że plebani dokonywali nie jako automatycznie dla miasta Jaskulski a dla wsi Jaskuła i to dla tej samej osoby zależnie gdzie w danym czasie mieszkała. Proces taki mamy np w par. Wielichowo na początku XIXw. Należało by się więc przypatrzeć gdzie mieszkali i kim byli ci Jaskulski, Pigoński i Kamocki aby móc spróbować odpowiedzieć dlaczego zaszły akurat takie zmiany.

Prosimy podpisywać posty mamy tutaj taki zwyczaj ;)

Re: Jaskuła Jaskulski

23 mar 2014, 10:06

Dziękuję za odpowiedź. Wiem, o różnych formach zapisu nazwisk jest to dla mnie oczywiste. Także o oczywistych pomyłkach urzędnikach, nie mówiąc o problemach z ustaleniem ile kto miał lat jak się zgłaszał do urzędnika stanu cywilnego czy księdza. Interesuje mnie ewolucja nazwisk w tym przypadku.
Moi przodkowie, mieszkali we wsi Żywocin parafia Wolbórz, piotrkowskie dawne. O samej wsi nie wiele można się dowiedzieć niestety. Tereny te są słabo opracowane pod względem historycznym. Kasztelania wolborska należała do biskupów włocławskich ich było i miasto i wsie. W księgach moi przodkowie zapisywani są jako rolnicy, gospodarze, włościanie, jeden jako karbowy we dworze (nie wiem jakim) różne zapisy w różnych latach. Wymienione nazwiska Pigoński, Kamocki również podobne zapisy. Zastanawiam się więc czy moje nazwisko przybyło z kimś z innych rejonów i czy takie migracje byłby gdzieś odnotowane a jeśli tak to gdzie?

Andrzej
Odpowiedz