Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Czy Franciszek Radzewski sprowadził osadników do Stępuchowa?

13 kwi 2014, 09:22

Witam.
Nazywam się Piotr Stanisław Pijanowski i prowadzę poszukiwanie korzeni rodziny Pijanowskich, którzy wywodzą się ze wsi Stępuchowo. Jednak analiza posiadanych danych wskazuje, że Pijanowscy pojawili się w Stępuchowie z zupełnie innego rejonu Wielkopolski i było to związane ze ślubem Franciszka Radzewskieo z Zofią z Czarnkowskich.

W początkach XVIII w, za panowania Stanisława Leszczyńskiego, w wyniku toczących się na terenie Polski wojny Północnej, toczyli walki, szerząc spustoszenie, Sasi ze Szwedami. Od wstąpienia na tron Augusta II, nie było już prawie roku, w którym by nie przechodziły przez Polskę wojska, to pruskie, to rosyjskie.
Wybuchła w 1708 roku zaraza jeszcze bardziej wyniszczyła i wyludniła wsie, ubytek ludności w Wielkopolsce sięgnął 50%. Wymarły nie tylko rodziny, ale nawet całe wsie. Skutkiem epidemii była również wielka migracja. W czasie nasilonej zarazy ludzie opuszczali miasta, a po jej wygaśnięciu osiedlali się, nie zawsze tam gdzie poprzednio. Wyludnione wsie nie przynosiły dochodów. Należało zatem pomyśleć o podniesieniu ich z ruiny, przez osadzenie na spustoszonych terenach, chłopów z innych rejonów mniej dotkniętych zarazą.
Domniemywam, że podobnie wyglądała sytuacja w majątku Stępuchowo, wsi należącej do Franciszka Radzewskiego.
Wieś prawdopodobnie świeciła pustkami i trzeba było sprowadzić osadników. Jednak doszło do tego prawdopodobnie dopiero po ślubie Franciszka Radzewskiego z Zofią z Czarnkowskich czyli po roku 1730.
Pytanie?
Jak to sprawdzić i skąd sprowadzono nowych osadników.
Pozdrawiam.

Re: Czy Franciszek Radzewski sprowadził osadników do Stępuch

13 kwi 2014, 11:04

może tutaj znajdzie się ślad - Stępuchowo
http://de.szlachta.wikia.com/wiki/Moraw ... C5%9Bciccy
Pozdrawiam
henry

Re: Czy Franciszek Radzewski sprowadził osadników do Stępuch

13 kwi 2014, 13:30

Witam
Dzięki za tak szybką odpowiedź. Ja też trafiłem na tę stronę już jakiś czas temu.
Dotyczy ona głównie rodziny Moszczeńskich która klucz Stępuchowski kupiła od owdowiałej Zofii z Czarnkowskich Franciszkowej Radzewskiej i jej spadkobiercy Stefana Turno. Miało to miejsce w 1785 roku.
Najbardziej interesują mnie lata 1728 - 1748.
Prawdopodobnie w roku 1728 umiera Wiktoria z Bułakowskich - pierwsza żona Franciszka Radzewskiego.
Zawierając kolejny związek staje się on niejako z urzędu właścicielem klucza Stępuchowskiego.
Franciszek Radzewski umiera w 1748 roku.
Szukam niejako potwierdzenia, że Stępuchowo w tych latach było wyludnione, a dla zapewnienia należytego funkcjonowania majątku potrzebny był jakbyśmy to dzisiaj nazwali transfer osadniczy. Mógł on nastąpić z dóbr Radzewskiego leżących w ziemi Gostyńskiej.
W tym kierunku idą moje poszukiwania. Być może mój tok rozumowania jest błędny, jednak do czasu puki tego nie sprawdzę będę się tego trzymać.

Pozdrawiam Grań-dziarz.
Odpowiedz