Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Odpis aktu chrztu

28 maja 2014, 13:58

Witam.
Ciekawi mnie w jakiej sytuacji mógł być potrzebny odpis aktu chrztu chłopca w wieku 15-17 lat.
Na ślub za wcześnie, na komunię za późno.
W innym wątku uzyskałam informację, że taki odpis był wydany w 1823r, co ksiądz zasygnalizował odpowiednim dopiskiem w księdze chrztów z 1807r.
Może znajomość takich sytuacji da mi jakąś wskazówkę i pomoże ustalić czy to na pewno mój przodek.
Bo sytuacja jest dość skomplikowana z uwagi na bardzo popularne nazwisko.
Podejrzewam, że mój Maciej Maćkowiak alias Ratajczak urodził się w Czerwonejwsi jako Smyślny!
Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.

Danka

Re: Odpis aktu chrztu

28 maja 2014, 14:21

Czy w 1823 r. żyli jego rodzice? Odpis mógł być potrzebny do czynności ustanowienia jego prawnych opiekunów, w związku z jakimiś sprawami własnościowymi.

Re: Odpis aktu chrztu

28 maja 2014, 18:41

odpis był wydany w 1823r

Z moich badań dotyczących tego samego okresu wynika, że odpis aktu urodzenia (chrztu) był wymagany m.in. w związku z obowiązkowym przeszkoleniem wojskowym młodych mężczyzn.

Re: Odpis aktu chrztu

28 maja 2014, 19:18

Dziękuję za zainteresowanie.

Bartek napisał(a):Czy w 1823 r. żyli jego rodzice? Odpis mógł być potrzebny do czynności ustanowienia jego prawnych opiekunów, w związku z jakimiś sprawami własnościowymi.


Rodzice żyli, w 1824 rodzi się kolejne dziecko.

Danka

Re: Odpis aktu chrztu

28 maja 2014, 20:12

Danko może chodziło o metrykę urodzenia potrzebną do wystawienia świadectwa prawego pochodzenia. Takie świadectwo było niezbędne przy podejmowaniu nauki/terminu zawodu u mistrza cechowego i składaniu egzaminu czeladniczego.

Re: Odpis aktu chrztu

04 cze 2014, 19:18

Dzięki Olku.
Raczej chyba nie bo w 1843 przy ślubie ma wpisane "agrarius" a to chyba oznacza rolnika :(

Pozdrawiam.
Danka
Odpowiedz