Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

cmentarz kosynierów w Puszczykowie

13 cze 2014, 08:54

Witam. Czy ktoś wie, gdzie zlokalizowany jest w Puszczykowie (Starym?) cmentarz kosynierów? Z góry dziękuję i pozdrawiam - Wiktor

Re: cmentarz kosynierów w Puszczykowie

14 cze 2014, 00:17

Witam, chociaż dawno tam nie byłem to skoro pytanie dotyczy mojej miejscowości to nie wypada nie odpowiedzieć. Cmentarz ulokowany jest w lesie mniej więcej w połowie odległości między ulicą Wysoką (czyli drogą wojewódzką 430) a drogą Jeziory - Szreniawa. Dojście (lub dojazd rowerem) z obu stron leśną ścieżką (czerwony szlak). Samochodem to chyba najwygodniej byłoby wjechać na Stare Puszczykowo ul. Jarosławską i potem kierować się w lewo do wspomnianego szlaku. Chyba się jutro sam przejadę żeby sprawdzić czy nic nie namieszałem z tłumaczeniem.

Pozdrawiam
Grzegorz

Re: cmentarz kosynierów w Puszczykowie

14 cze 2014, 13:55

Ze str. Stow. Pomost:
Pomost
"Stare Puszczykowo
25.11.2013
Rozpoczęliśmy realizację projektu Urzędu Gminy Mosina oraz Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu na przeprowadzenie badań archeologicznych i antropologicznych na grobach powstańców z 1848 roku. Groby znajdują się w Wielkopolskim Parku Narodowym nieopodal Starego Puszczykowa. Na początek badań znaleźliśmy butelkę z listem w środku. Teraz zajmą się nim specjaliści z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu."
http://www.pomost.net.pl/galeria/219/album/index.html

Re: cmentarz kosynierów w Puszczykowie

14 cze 2014, 18:00

Dziękuję za oba wpisy. Czy orientują się Panowie (lub ktoś inny, czytający ten post), czy w okolicy Poznania są jeszcze podobne miejsca warte zobaczenia? pozdrawiam - Wiktor

Re: cmentarz kosynierów w Puszczykowie

14 cze 2014, 18:47

czy w okolicy Poznania są jeszcze podobne miejsca warte zobaczenia? pozdrawiam - Wiktor

A dokładniej.
Ogólnie cmentarze, czy miejsca związane z Powstaniem?
Fotki moje z 2012r.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Re: cmentarz kosynierów w Puszczykowie

14 cze 2014, 21:32

Interesują mnie przede wszystkim cmentarze. Ale spodziewam się, że takie powstańcze miejsca też godne są obfotografowania. Spodziewam, że takich miejsc może być sporo. Jeśli nie sprawiłbym kłopotu z prośbą o ich podanie, to będę wdzięczny i cieszył się. A tak przy okazji, to czy nie orientuje się Pan, czy jadąc ul. Poznańską do Biedruska, po prawej stronie (chyba już na wysokości zamkniętego terenu poligonu) znajdują się pozostałości posiadłości dawnych niemieckich właścicieli tych terenów? - Wiktor

Re: cmentarz kosynierów w Puszczykowie

14 cze 2014, 22:53

czy jadąc ul. Poznańską do Biedruska, po prawej stronie (chyba już na wysokości zamkniętego terenu poligonu) znajdują się pozostałości posiadłości dawnych niemieckich właścicieli tych terenów? - Wiktor

Coś tam jest, jakiś stawek , fundamenty, ale nie byłem tam nigdy.

Jeden z najstarszych cmentarzy w okolicy.
Cmentarz ewangelicki w Robaczynie (wielkopolskie) koło Śmigla.
http://eksploratorzy.stronazen.pl/viewt ... 28de964180
Obrazek
Obrazek
i Smigiel ,stary i nowy cmentarz, na nowym kilka grobów Powstańców Wielkopolskich.

Re: cmentarz kosynierów w Puszczykowie

15 cze 2014, 23:08

Poszukiwania szczątków kosynierów przy pomniczku w lesie kolo Puszczykowa (teren WPN) nie przyniosły żadnych rezultatów, przy okazji okazało się, że były już takie poszukiwania w latach 50. XX w. - także bez rezultatu. Być może powstańcy są jednak gdzieś tam w okolicy pochowani, ale na pewno nie pod lub wokół pomniczka.
Sprawozdanie z badań w UG w Mosinie i w Urz. Woj. w Poznaniu - ale nic ciekawego tam nie ma, niestety.
Jedyny znaleziony przedmiot, to butelka z harcerską przysięgą z lat 50.

Pozdrawiam,
Adam
Odpowiedz