Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Jak odszukać Decyzję PMRN Poznan

13 cze 2014, 13:25

Witam
Zleciłam do AP Poznań odszukanie decyzji Prezydium Miejskiej Rady Narodowej USW-III-72/63/1969 o zmianie nazwiska ( sprostowanie pisowni w aktach urodzenia, ślubu i zgonu pradziadka) i dziś otrzymałam odpowiedź - z powodu niekompletnie zachowanego zespołu ww. decyzji nie odnaleziono.
Bardzo proszę o podpowiedzi : czy jest szansa, że owa decyzja może jeszcze gdzieś się znajdować, czy mogę jeszcze gdzieś jej szukać ? :?:
A tak na nią liczyłam bo myślałam że w końcu wyjaśnię ród Cegielnych czy Cegielskich, całkowicie utknęłam w poszukiwaniach :(
Serdeczności
Elżbieta

Re: Jak odszukać Decyzję PMRN Poznan

13 cze 2014, 20:26

Elżbieto,

Jeżeli miały miejsce sprostowania być może podstawa ich dokonania, jako złącznik, zachowała się w oryginałach ksiąg w których tych zmian dokonano ?

Tak jak było tutaj:
viewtopic.php?p=50734#p50734

Re: Jak odszukać Decyzję PMRN Poznan

14 cze 2014, 10:53

Tomku bardzo dziękuję za podpowiedź i link do bardzo ciekawego wątku.
Niestety przy oryginałach ksiąg też nie ma żadnych dokumentów wyjaśniających.
Po długim szukaniu pod złym nazwiskiem zrezygnowana zleciłam kwerendę do AP Kalisz. Tam właśnie odszukano mi akt urodzenia i ślubu z zapiskami na marginesie że sprostowania dokonuje się na podstawie decyzji jw.
Dalej nie mam żadnych pomysłów (a przecież rok 1969 był nie tak dawno) :(
Pozdrawiam
Elżbieta

Re: Jak odszukać Decyzję PMRN Poznan

14 cze 2014, 14:34

Elżbieto,

Trochę zbyt mało informacji aby coś podpowiedzieć sensownie.
Nawet jedynie dedukuję że sprostowanie dotyczyło zmiany nazwiska z Cegielny na Cegielski ?

Wydaje się że zmiana nazwiska nastąpiła pod rządami tej ustawy:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 9560560254
i z tego co piszesz wydaje się wynikać że przyczyną było Art.2 p.2: 'na nazwisko, którego od wielu lat używa'.

Tyle że piszesz o sprostowaniu też aktu zgonu pradziadka, a ta Ustawa wymienia jako wnioskodawcę osobę nazwisko noszącą.

Może się mylę: pradziadek miał w dokumentach (dowód osobisty) nazwisko Cegielski, to nazwisko nosiły od urodzenia jego dzieci, a dopiero po jego śmierci (np. w postępowaniu spadkowym lub sporządzaniu aktu zgonu) okazało się że wpisy w aktach USC są z nazwiskiem Cegielny ?

Re: Jak odszukać Decyzję PMRN Poznan

15 cze 2014, 11:44

Prawie, właśnie tak było.
Mój rodzic nie żyje (Cegielski), dziadków nie znałam (Cegielski, umarli gdy ja się urodziłam) a zmiany dotyczą nazwiska na dokumentach pradziadka (niepiśmienny) . Już po jego śmierci, chyba dzieci z drugiego małżeństwa w 1969r załatwiając jakieś sprawy prawno-urzędowe (spadek, mieszkanie, własne śluby...) wystąpili o sprostowanie pisowni (bo taki zapis istnieje na marginesie aktów).
Ale czy właśnie chodziło o sprostowanie błędu pisarskiego a może o zmianę nazwiska z innych powodów ???? a zapis jest mylący.
I właśnie to na jakiej podstawie, czyli co (jakie dokumenty) mogli mieć w ręce by móc osiągnąć cel jest teraz moją zagwozdką .
Bo jeżeli o zmianę nazwiska to znaczy wcześniejsi dziadowie zwali się CEGIELNI.
Jedno i drugie nazwisko jest popularne na terenach Wielkopolski. A zlecone kwerendy w AP Kalisz i AP Poznań nie dają mi ciągłości dokumentów. Braki ksiąg z niektórych roczników uniemożliwiają na dziś dalsze kroki.
Obecnie jestem "stacjonarna"- nie mogę podróżować więc osobiste wizyty w AP, AA są niemożliwe.
Cały dreszcz emocji chyba jeszcze ze mną poczeka na lepsze czasy.
Pozdrawiam
Elżbieta :wink:

Re: Jak odszukać Decyzję PMRN Poznan

15 cze 2014, 12:14

Elżbieto,

Na twoim miejscu spróbowałbym ustalić przyczynę złożenia wniosku o zmianę nazwiska.
Jeżeli nie ma innych znanych tobie wskazań najbardziej prawdopodobną przyczyną wydaje mi się postępowanie spadkowe.

Może wiesz o tym że pradziadek miał jakąś nieruchomość ?
Księgi wieczyste są jawne, choć załączniki do nich już nie.
W samej KW powinno dać się ustalić sygnaturę postanowienia sądu o stwierdzeniu praw do spadku na podstawie którego dokonano nowego wpisu.

Nawet bez tej wiedzy możesz próbować odszukać akta sprawy w sądzie czy archiwum.
Nie wiem jak było wtedy, obecnie sądem właściwym jest sąd ostatniego miejsca stałego zamieszkania (nie zameldowania) osoby zmarłej.

Organizacja sądów zmieniała się, jest spory bałagan w przekazywaniu i niszczeniu dokumentów, więc jest szansa że coś da się odnaleźć:
viewtopic.php?f=2&t=6286#p59189
viewtopic.php?f=12&t=8182

Jeżeli faktycznie zmiana nazwiska spowodowana by była postępowaniem spadkowym a akta by się zachowały z dużym prawdopodobieństwem będzie w nich decyzja której szukasz.

Re: Jak odszukać Decyzję PMRN Poznan

15 cze 2014, 15:40

Bardzo dziękuję za rady i wskazówki.
Muszę na spokojnie zebrać wszystkie dane i przemyśleć to.
Serdecznie pozdrawiam
Elżbieta

Re: Jak odszukać Decyzję PMRN Poznan

16 cze 2014, 13:57

witam,

Kolega ma rację.
Tylko dlaczego PMRN i Ustawa, a nie Urząd Miejski – Urząd Stanu Cywilnego
Bo to leży w jego kompetencji.

henry

Re: Jak odszukać Decyzję PMRN Poznan

16 cze 2014, 19:17

W załączeniu link do skanu zapisu na akcie zgonu.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/111 ... e3f9a.html
Zmiana nastąpiła kilka lat po śmierci pradziadka właśnie decyzją Prezydium...
Elżbieta
PS. w USC nic nie mają.

Re: Jak odszukać Decyzję PMRN Poznan

16 cze 2014, 19:50

witam,

wyraźnie pisze Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej - skrót
Kompetencje Urzędu Spraw Wewnętrznych.
Akt Zejścia wydany w Kaliszu – czyli miasto administracyjnie podległe PWRN Poznań.
I zgadza się Urząd Stanu Cywilnego wydał dokument.
Osoba odbierająca Akt Zejścia musiała przedstawić dokument tożsamości, gdzie było uwidocznione poprawne nazwisko, widoczne na dokumencie.
albo?

henry

Re: Jak odszukać Decyzję PMRN Poznan

16 cze 2014, 20:00

W USC nie ma żadnych załączników.
W UM Kalisz- dowody osobiste nie ma teczki osobowej.
Pradziadek nie był właścicielem żadnego budynku lub posesji.
Mieszkał najpewniej w mieszkaniu komunalnym - karty meldunkowe, które się zachowały są na nazwisko Cegielski i nie ma w nich żadnych zawirowań z nazwiskiem. ul. Górnośląska 7 Kalisz.
Elżbieta :?:

Re: Jak odszukać Decyzję PMRN Poznan

16 cze 2014, 21:07

Pani Elżbieto,
jak Pani widzi staramy się pomóc...
- kierując się wytycznymi Zarządzenia/Ustawy MSW z roku 1969 -urzędnik państwowy USC, dokonał odręcznej poprawy nazwiska

Re: Jak odszukać Decyzję PMRN Poznan

17 cze 2014, 06:09

Za co jestem bardzo wdzięczna i serdecznie dziękuję.
Elżbieta :)

Re: Jak odszukać Decyzję PMRN Poznan

20 cze 2014, 22:02

Jako że nie do końca zostało to wyjaśnione, a innym może się przydać napiszę:
henry napisał(a):Tylko dlaczego PMRN i Ustawa, a nie Urząd Miejski – Urząd Stanu Cywilnego
Bo to leży w jego kompetencji.
w linku jaki podałem:
TomekD napisał(a):Wydaje się że zmiana nazwiska nastąpiła pod rządami tej ustawy:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 9560560254
jest zarówno tekst ustawy uchwalony jak i tekst jednolity.
Jeżeli przeczytać oba to w momencie uchwalania Ustawy o zmianie nazwiska orzekało PMRN, potem to się zmieniło i decyzję podejmował kierownik USC.


Cegielska napisał(a):Zmiana nastąpiła kilka lat po śmierci pradziadka właśnie decyzją Prezydium...
Jeżeli dobrze doczytałem i policzyłem było to 15 lat. Zakładając że faktycznie przyczyną zmiany nazwiska było postępowanie spadkowe to nie było to to po Walentym. Może w ogóle nie miało ono miejsca. Bardziej prawdopodobne że problem pojawił się później, po śmierci jego żony lub któregoś z dzieci.
Odpowiedz