Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Brudzew, Kiełczew Górny - jak odnaleźć przydatne dokumenty

16 cze 2014, 15:08

Czołem Koleżeństwu,

Proszę o radę wszystkich, którzy mogą mi jej udzielić. Każda sugestia i informacja jest dla mnie ważna.

Dzięki pomocy na życzliwych ludzi w systemie BASIA odnalazłem wiele akt metrykalnych dotyczących mojej rodziny. Okazało się, że moi przodkowie od przynajmniej lat 20. XIX wieku mieszkali w Brudzewie (woj. wielkopolskie, w pow. turecki), wcześniej zamieszkiwali Kiełczew Górny (woj. wielkopolskie, pow. kolski, gmina Koło). Zlokalizowałem akty metrykalne Kiełczewa i dzięki kwerendzie w Archiwum Diecezjalnym we Włocławku odnalazłem kilka dodatkowych aktów związanych z moimi przodkami. Wcześniejszych akt metrykalnych, jak zapewniono mnie w Archiwum nie ma (najstarszy dokument jaki posiadam pochodzi z roku 1784).

Bardzo zależy mi na tym, aby dowiedzieć się więcej, niż to co wiem teraz. Wiem, że wiele informacji przydatnych genealogicznie można wyciągnąć ze spisów ludności, archiwów miejskich, cechowych (wielu moich przodków było szewcami), dokumentów podatkowych i innych związanych z posiadanym majątkiem lub działaniami prawnymi, itp. Czy możecie mi poradzić jak się do tego zabrać? Gdzie mogę znaleźć w/w informacje dot. Kiełczewa Górnego przed rokiem 1830 i Brudzewa w latach 1820-1920?

Z góry dziękuję za wszelkie wsparcie
Pozdrawiam
Witold

Re: Brudzew, Kiełczew Górny - jak odnaleźć przydatne dokumen

02 sie 2014, 07:34

Witam serdecznie i pozwól, że odpowiem na forum, a nie w prywatnej korespondencji, gdyż z zamieszczonej odpowiedzi mogą skorzystać również inni poszukiwacze rodowych korzeni.

Nie dopytujesz się o Kaszyńskich, czyli linię po kądzieli, a w niej również byli szewcy, jak chociażby ojciec Twojej prababci Katarzyny Paweł (23.01.1798 Brudzew-15.051863 Brudzew), który poza wieloma zawodami parał się również szewstwem.

Co zaś tyczy się opisów życia w Brudzewie i Kiełczewie Górnym w XIX wieku to radzę Tobie przejrzeć Wielkopolską Bibliotekę Cyfrową, tam materiału znajdziesz sporo – mnie wyświetliło się na Brudzewie 209 pozycji, a na Kiełczewie 78. Sporo materiałów znajdziesz również w czasopismach, które niestety trzeba przeglądać numer po numerze, strona po stronie.

W temacie szewców, proponuję byś odszukał cechową „Księgę wyjść”, która opisuje wszystkich przyjętych na naukę i wyzwolonych w stopniu czeladnika szewców. Taka Księga może znajdować się jeszcze w siedzibie powiatu, właściwym dla położenia Brudzewa i Kiełczowa Cechu Rzemiosł Różnych. Gdyby tam jej nie było to proszę szukać w Archiwum Państwowym.

Marian Przybylski - Słowianin

Re: Brudzew, Kiełczew Górny - jak odnaleźć przydatne dokumen

10 sie 2014, 22:46

Słowianin napisał(a):Witam serdecznie i pozwól, że odpowiem na forum, a nie w prywatnej korespondencji, gdyż z zamieszczonej odpowiedzi mogą skorzystać również inni poszukiwacze rodowych korzeni.

Nie dopytujesz się o Kaszyńskich, czyli linię po kądzieli, a w niej również byli szewcy, jak chociażby ojciec Twojej prababci Katarzyny Paweł (23.01.1798 Brudzew-15.051863 Brudzew), który poza wieloma zawodami parał się również szewstwem.

Co zaś tyczy się opisów życia w Brudzewie i Kiełczewie Górnym w XIX wieku to radzę Tobie przejrzeć Wielkopolską Bibliotekę Cyfrową, tam materiału znajdziesz sporo – mnie wyświetliło się na Brudzewie 209 pozycji, a na Kiełczewie 78. Sporo materiałów znajdziesz również w czasopismach, które niestety trzeba przeglądać numer po numerze, strona po stronie.

W temacie szewców, proponuję byś odszukał cechową „Księgę wyjść”, która opisuje wszystkich przyjętych na naukę i wyzwolonych w stopniu czeladnika szewców. Taka Księga może znajdować się jeszcze w siedzibie powiatu, właściwym dla położenia Brudzewa i Kiełczowa Cechu Rzemiosł Różnych. Gdyby tam jej nie było to proszę szukać w Archiwum Państwowym.

Marian Przybylski - Słowianin


Serdecznie dziękuję za wartościowe rady, skorzystam niezawodnie. Jednocześnie chciałbym zachęcić pozostałych forumowiczy do podzielenia się pomysłami.

Pozdrawiam serdecznie
Witold

Re: Brudzew, Kiełczew Górny - jak odnaleźć przydatne dokumen

11 sie 2014, 07:34

witam,
wiwisniewski ma racje
Ja korzystalem i polecam

http://pl.wikipedia.org/wiki/Gildia_%28historia%29
oraz Cechy Rzemiosł wg. miast - szukaj w google

henry
Odpowiedz