Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Uników

03 lip 2014, 02:02

Witam,

mam pytanie odnośnie ksiąg metrykalnych parafii Uników. Uściślając - proszę o pomoc w odpowiedzi na pytanie czy zachowały się księgi z okresu od 1721roku. Geneteka podaje w swoich zasobach urodzenia, ślubu i zgony z lat 1721-1867, na metryki.pl są dostępne skany z lat 1808 - 1902.
AP Łodź w swoich zasobach podaje iż lata 1721 - 1808 są na mikrofilmach (czyli teoretycznie można je zamówić) ale dzwoniąc do nich otrzymałem odpowiedź, iż takiej księgi nie posiadają (mikrofilmów tym bardziej!). Pan, z którym rozmawiałem zaczął się strasznie mieszać - mówił, iż jest kopia podarowana od jakiegoś księdza, itd., jednak po konsultacji z przełożoną usłyszałem, iż mikrofilmów/księgi brak ...

... za przeproszeniem "czeski film" ...

za wszelkie uwagi w powyższym temacie z góry dziękuję
Grzegorz

Re: Uników

03 lip 2014, 08:44

Panie Grzegorzu

Mam wrażenie ,że wyznaje Pan Spiskową teorię Dziejów i złośliwośc jest niepotrzebna .
Sprawa ma się tak - o czym zresztą powinien Pan wiedzieć .

Archiwum Państwowe w Łodzi jak każde Archiwum Państwowe posiada księgi cywilne czyli z natury od 1808 roku .

I tylko takie.

Podpisano porozumienie z Archiwum Diecezjalnym i owo Archiwum udostępniło na serwerach wewnętrznych księgi stare ,niektóre od 1605 roku w postaci plików a nie mikrofilmów .

Owszem Archiwum w Łodzi posiada mikrofilmy jako kopie Mikrofilmów w posiadanie Archiwum diecezjalnego - z czasów pracy Mormonów .
Ale AP Łódź nie może ich wypożyczać ,gdyż są w opłakanym stanie a innych nie będzie .
Mormoni nie wykonają innych a technologia mikrofilmowania nadal w Polsce jest technologią kosmiczną .

Słusznie robią pracownicy nie wypożyczając ich .
Sam bym chętnie wypożyczył -gdyż mieszkam w Toruniu .
Mam mieszkanie w Łodzi i nieraz w ramach wolnego czasu pracuję w AP Łódź -ale dokładnie rozumiem sprawę .

Można powiedzieć tak -to czemu nie udostępnią w Internecie .

No jak Państwo Polskie da milion PLN na macierz chmurową -to udostępnią .

A może ktoś ma wolne 1 milion PLN na pamięć serwera i wtedy jak podaruje Ap Łódź - no to będzie

Pozdrawiam

Re: Uników

03 lip 2014, 08:56

Zapomniałem jeszcze dopisać a to jest istotne .

Archiwum Państwowe nie ma interesu żadnego w wypożyczaniu czegokolwiek .
Tak samo nie ma interesu w kopiach i skanach a także w Kwerendach .

Są to upierdliwe i kosztowne dla Archiwum prace i praktycznie Archiwum robi nam wszystkim wielkim kosztem dobre uczynki -które będą odpisane każdemu archiwiście w Niebie .

Bo jak by znał Pan Ustawę o Archiwach -to by wiedział Pan ,że wszelkie opłaty za czynności urzędowe w Polsce bierze pazerny Fiskus i są to opłaty skarbowe .
Nie trafiają do Archiwum ale do Skarbu Państwa .

Ale za to nośniki musi kupić Archiwum .

Archiwa w Polsce nie mają żadnych zysków a szczególne straty ponoszą z genealogów ,którzy są tylko wielkim obciążeniem dla Archiwów .
I dlatego powstał NAC i Zosia .

Bo jak by tak dalej szło to Archiwa by zbankrutowały .

Nikt Archiwum za kwerendę nie płaci ani złotego .
Nikt Archiwum nie płaci ani za drogie żarówki do projektorów -czytników ani za papier do kserokopiarek .

Żadna złotówka z tego tytułu nie trafia do Archiwum !!!!!

Proszę przeczytać Ustawę

Żyje Pan w Kraju Fiskalnym .

W 1927 roku powstało słynne powiedzenie .
Państwo to największy złodziej.

Na zakończenie uwaga .

Może doczekam czasów gdy Archiwum Diecezjalne w Poznaniu wzorując się na AD Łódż udostępni odpowiednio terytorialnemu Archiwum Państwowemu swoje księgi .
PS

Dzięki takiemu uczynkowi ja skromny genealog w dwa dni mogłem sporządzić wywód przodków od 1622 roku siedząc wygodnie przed monitorem komputera z Placu Wolności w Łodzi .

Mimo ,że nie jestem człowiekiem specjalnie religijnym a moi przodkowie byli wszystkich możliwych w Polsce wyznań .............................................

Niech BÓG Archiwum Diecezjalnemu w Łodzi wynagrodzi za moją wdzięczność !

Re: Uników

03 lip 2014, 10:40

Kubuś napisał(a):
.....Archiwum Państwowe nie ma interesu żadnego w wypożyczaniu czegokolwiek .
Tak samo nie ma interesu w kopiach i skanach a także w Kwerendach .
Są to upierdliwe i kosztowne dla Archiwum prace i praktycznie Archiwum robi nam wszystkim wielkim kosztem dobre uczynki -które będą odpisane każdemu archiwiście w Niebie ....


W pełni zgadzam się z Twoim zdaniem.Archiwum Państwowe naprawdę nas obdarowuje ....czego nie można,niestety, powiedzieć o żadnym Archiwum Diecezjalnym....

Re: Uników

03 lip 2014, 10:52

No Pani Genowefo .

Jeszcze niedawno Archiwum Diecezjalne we Włocławku było niedoścignionym wzorcem dla wielu Archiwów Państwowych .
A ma dla wielkopolan wiele do zaoferowania .
Ale to niestety wielki wyjątek i równoważy wrogo i nieprzyjaźnie nastawione do wszystkich wiernych nie mówiąc już o niewiernych Archiwum w Toruniu .
I myślę ,że św Piotr wystawi rachunek ta działanie niezgodne z zasadami wiary .

Ps

Najwyższy czas aby wyjść z inicjatywą Honorowych Nagród i Rankingu Archiwów w Polsce .

Myślę ,że taki Ranking miałby podobną wagę jak przyjął się w Polsce Ranking liceów polskich w "Perspektywach ".


Moim pierwszym kandydatem do wzorca Archiwów w Polsce byłoby Archiwum Państwowe w Suwałkach za wyczyn tego typu:

Zlecając kwerendę otrzymałem wszystkie metryki przodków bez podawania dat i miejsc ,o których nie miałem pojęcia .

To jeszcze nie wyczyn.
Ale Pani (nazwisko znane ) pofatygowała się do Sądu Rejonowego -Wydział Ksiąg Wieczystych i przesłała wypisy z ksiąg wieczystych i to otwartych wypisy zapisów w księgach wieczystych dotyczących tych osób wraz z dokumentacją załączoną ,umowami kupna -sprzedaży ,listami intencyjnymi .
Do dzisiaj -a minęły 3 lata mam co czytać i studiować .

W życiu się tego nie spodziewałem.

A powiem ,że z Torunia pociąg pośpieszny jedzie do Suwałk 12 godzin.
Ostatnio edytowano 03 lip 2014, 11:00 przez Kubuś, łącznie edytowano 1 raz

Re: Uników

03 lip 2014, 10:59

W publikacji AA w Łodzi zawierającej wykaz mikrofilmów będących w zasobach tego archiwum brak ksiąg/mikrofilmów z par. Uników.

Rzeczywiście w Genetece są indeksy z par Uników XVIIIw zrobione przez Elizę na podstawie SUMARIUSZA a nie poszczególnych ksiąg metrykalnych. Gdyby zachowały się księgi to pewnie byłyby w AD we Włocławku a tam ich też nie ma wg publikacji X.W. Kujawskiego.
W uwagach podano informację, źrodło AP Łodź być może ten sumariusz jest w zasobach tego archiwum w rękopisie, został sfotografowany i zindeksowany.
Cóż, są parafie dla których z XVIIIw zachowały się tylko sumariusze spisane w 1853r, też tak mam niestety.

Genowefa napisał(a):
W pełni zgadzam się z Twoim zdaniem.Archiwum Państwowe naprawdę nas obdarowuje ....czego nie można, niestety, powiedzieć o żadnym Archiwum Diecezjalnym....


Genowefo, chyba nie doczytałaś wypowiedzi Kubusia - praktycznie wszystko co jest w zasobach AA w Łodzi na mikrofilmach w ramach współpracy jest w AP w Łodzi, nie tylko na mikrofilmach ale i skany mikrofilmów są dostępne w komputerach w dwóch pracowniach AP.

PS. Kubuś, dziękuje :) za dobre słowa pod adresem łódzkich archiwów.

___
Krystyna z Łodzi

Re: Uników

03 lip 2014, 11:02

Pani Krystyno
Jestem łodzianinem
Kończyłem I LO im Kopernika i Politechnikę Łódzką
A w Toruniu jestem 30 lat na emigracji zarobkowej.

Re: Uników

03 lip 2014, 11:17

Wracając do Unikowa .

Proszę nie sugerować się zasobami podanymi na stronie AP Łódź.

Zasoby serwerów w AP Łódź są dużo większe od tych podanych .
Przekonałem się przeglądając dane w serwerze .
Prawdopodobnie jest to związane z powolną aktualizacją danych na stronie AP Łódź .
wymienione tam zasoby serwerowe są znacząco większe .
Do tego dochodzą zasoby metrykalne w Bibliotece Publicznej w Łodzi wcale niemałe i jak sądzę lata miną a znajdzie się wiele innych ksiąg starych sprzed Kodeksu Napoleona.

Re: Uników

03 lip 2014, 11:53

Krystyno, fakt-nie doczytałam -jeżeli chodzi o AA z Łodzi.A myślę a AA tych, gdzie każe się słono płacić za kwerendy itp.
Te opłaty też rozumiem...ale bezpłatne AP godne są pochwały.

Re: Uników

03 lip 2014, 12:04

dziękuję za wszystkie wypowiedzi ...

wciąż jednak nie wiem czy gdzieś mogę przejrzeć akty z lat 1721 - 1808 parafii Uników ...

proszę o wskazanie 'ścieżki dostępu' jeśli takowa istnieje

Grzegorz

Re: Uników

03 lip 2014, 12:16

No nie ma najmniejszego kłopotu przejrzeć je w AP w Łodzi na czytniku.

Bo tam są w postaci mikrofilmu

Nie ma także najmniejszych problemów zrobić odpowiednie zdjęcia .
Bo nikt tego nie zabrania .

Inna droga to poczekać na digitalizację ksiąg w AA w Łodzi -co wcześniej czy tez później nastąpi .
Trwa to wolno ale trwa .
Genealogia to taka dziedzina ,gdzie pośpiech nie istnieje .
Ja mam 80 parafii przodków innych w Internecie i nawet gdybym miał 4 emerytury to i tak czasu mi w życiu nie wystarczy na choćby pobieżne przejrzenie danych wszystkich przodków dostępnych w Internecie .
Na Archiwa pewnie braknie życia

Odnośnie mikrofilmu Unikowa popieram gorąco AP Łódź - i niech broni tego mikrofilmu jak Częstochowy bo inaczej nie będzie dostępu do tego żadnego .

W AA Łódź nie ma najmniejszych szans obejrzenia tego mikrofilmu bo AA Łódź to Archiwum tylko teoretyczne a praktycznie nie istnieje .
Jest to jedno biurko i ksiądz .
Po dwóch wysyłkach tego mikrofilmu już nikt by go nie obejrzał .

Pozdrawiam

Re: Uników

03 lip 2014, 12:29

dziękuję Kubuś za wyczerpującą/satysfakcjonującą mnie wypowiedź ;-)

Grzegorz

Re: Uników

03 lip 2014, 12:43

Panie Grzegorzu

Parafia Uników to także parafia moich przodków Rodziny Pieniążek.
Tak jak pisałem jednak jest to 81 parafia na liście oczekujących i pewnie już w tym roku ani w przyszłym si e w planie nie zmieści .
Chciałbym aby jednak za kilka lat jak będzie czas znaleźć to w AP w Łodzi .
Sądzę ,że w tym przypadku pośpiech jest złym doradcą w związku z pewnym programem unijnym ale polskich Archiwów


Pozdrawiam


Tak przy okazji mam zapytanie do biegłych ludzi w ruchu genealogicznym na Świecie .

Może ktoś zna odpowiedź na pewien paradoks .

Głównym płatnikiem netto funduszy unijnych są Niemcy .
Z tych pieniędzy rusza wielki program digitalizacji w polskich archiwach Między innymi w kujawsko-pomorskim .
Po zakończeniu tego programu w którym poważną pozycją jest zakup jednej z największych pamięci macierzowych w Polsce .

AP w Toruniu wspólnie z AP w Bydgoszczy będzie miało największą zdigitalizowaną bazę dokumentów i to nie tylko metrykalnych ale co ważniejsze pełne księgi wieczyste i co jeszcze ważniejsze Hipoteczne .
Będzie to jedyna taka baza w Polsce .Potężna

Proszę mi wyjaśnić pewien paradoks


Jak to jest ,że Niemcy łożą jako główny płatnik netto na digitalizację takich baz .
A w Niemczech nikt niczego nie digitalizuje w tym polskich metryk mazurskich ,których nawet nie ma kopii w Polsce .

Na czym polega ten paradoks ?
Nie daje mi to spokoju .

Re: Uników

03 lip 2014, 13:26

bonifacy napisał(a):wciąż jednak nie wiem czy gdzieś mogę przejrzeć akty z lat 1721 - 1808 parafii Uników ...
proszę o wskazanie 'ścieżki dostępu' jeśli takowa istnieje
Grzegorz


Przejrzec można mikrofilm tylko obawiam się, że nic więcej niż Eliza podała w Genetece nie znajdziesz, gdyż sa to dane z SUMARIUSZA pisanego po polsku,
nawet Mormoni podają język w jakim prowadzone były księgi - polski i rosyjski, a podają lata 1729-1808 dla par. Uników
https://familysearch.org/eng/library/fh ... eno=225083

łaciny brak a w tym języku prowadzone był XVIIIw księgi metrykalne, które dla tej parafii pewnie się nie zachowały.
__
Krystyna

Re: Uników

03 lip 2014, 16:58

Witam,

pomoże coś ta strona?

307 stron z nazwiskami
https://familysearch.org/learn/wiki/en/ ... _Films.pdf
/dalsze poszukiwania w toku/
henry
Odpowiedz