Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Numeracja w liber baptisatorum

13 lip 2014, 18:13

Przeglądając księgi chrztów natknąłem się na "przerwy" w numeracji.
W miejscu liczby porządkowej ksiądz stawiał znak "==" a przy kolejnym dziecku kontynuował numerację.

Domyślam się, że dzieci "bez numerów" albo urodziły się martwe, albo zmarły tuż po narodzeniu.
Czy ktoś może potwierdzić moje domysły, albo ma inna wiedze na ten temat?

Obrazek

Pozdrawiam
Jarek

Re: Numeracja w liber baptisatorum

13 lip 2014, 19:38

:) witam,
wg.mojego rozeznania

ostatni
ostateczny/Termin

inne propozycje?
henry

Re: Numeracja w liber baptisatorum

14 lip 2014, 01:48

Widziałam takie wpisy bez numeracji, nie tylko w L.bapt., ale też w L.cop. (nie widziałam w L.mort.), z mojej analizy wynikło, że są to zdarzenia z innych parafii, konkretnie z sąsiednich. Sprawdź miejscowość urodzenia, czy należy do tej parafii z której księgę przeglądałeś? W moich przypadkach zdecydowanie wykluczyłam urodzenia martwe i śmierć noworodków, właśnie dlatego, że miejscowości urodzenia nie należały do parafii. Tak np. został ochrzczony brat mojego przodka, który urodził się w Mirosławicach parafia Kościeszki, a chrzest zapisano w księgach parafii Polanowice z podaniem miejsca urodzenia: Mirosławice. Gdyby miało chodzić o urodzenia martwe, to by się nie fatygowano do sąsiedniej parafii.

Re: Numeracja w liber baptisatorum

14 lip 2014, 12:03

Faktycznie

nie zwróciłem na to uwagi, owe "==" pojawia się przy jednej miejscowości.

Dziękuje bardzo
Jarek
Odpowiedz