Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Akt chrztu bez danych matki

16 sie 2014, 20:37

Spotkaliście się z zapisem chrztu, w którym brak informacji o matce dziecka?

Wpis 21
http://szukajwarchiwach.pl/53/3553/0/6/ ... /#tabSkany

Czy może ksiądz zapomniał przepisać (to są duplikaty) danych matki?

Re: Akt chrztu bez danych matki

16 sie 2014, 22:02

Czytam ten post trochę z uśmiechem, - ale późno- bo dziś (po raz drugi w tym tygodniu) około 10 godzin pracowałem genealogicznie w parafii Witaszyce.

Gościnność ks. Szymańskiego jest niesamowita - nie będzie chyba problemu ze sprawdzeniem, jaka jest treść oryginalnej metryki, bo widzę, że mieszkasz w Witaszycach.

Pozdrawiam

Chrystian

Re: Akt chrztu bez danych matki

17 sie 2014, 18:06

biblioteka03 napisał(a):Spotkaliście się z zapisem chrztu, w którym brak informacji o matce dziecka?

Wpis 21
http://szukajwarchiwach.pl/53/3553/0/6/ ... /#tabSkany

Czy może ksiądz zapomniał przepisać (to są duplikaty) danych matki?



Tak zapewne masz rację że ksiądz zapomniał wpisać danych matki dziecka. Bowiem córka jest zapisana jako dziecko prawe i widać że zostawiono miejsce na "dane" matki. Ma rację Chrystian trzeba zajrzeć do oryginału.
Miejmy nadzieję że analiza oryginału wyjaśni jakie imię nosiła ta matka.
Niestety nie wyjaśniają tego inne urodzenie dziecka w tych duplikatach by ojcem był Marcin Celner Jedynym pośrednim śladem co do matki jest moje przypuszczenie że występujący w tym czasie Michał Celner (chrzestny tej dziewczynki) to krewniak możliwe że brat(?). Temu Michałowi mieszkający też w Holendrach w 1827/6 rodzi się dziecko i chrzestną jest Małgorzata Celner okupnik - w tym czasie brak Małgorzaty Celner jako żony któregoś z Celnerów i jest ona również okupnicą jak Marcin w 1828 gdzie brak matki. Możliwe więc że to jest poszukiwana matka. Niestety to tylko spekulacje na podstawie tych duplikatów.

Re: Akt chrztu bez danych matki

18 sie 2014, 16:07

Witaszyce to moja rodzinna miejscowość, a obecnie indeksuję 1828 rok do BaSI. Jak będę u rodziców postaram się zajrzeć do kancelarii i ustalić co jest w oryginale.
Dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam.

Re: Akt chrztu bez danych matki

18 sie 2014, 22:43

Witaszyce to moja rodzinna miejscowość, a obecnie indeksuję 1828 rok do BaSI


Natalio jeśli wykonujesz indeks dla BaSI to zostaw tak jak jest zapisane w duplikatach!
Jeżeli jednak zechcesz wpisać brakujące dane matki, to zaznacz w uwagach że wpisane zostały one na podstawie zapisu w unikatach.
Indeksując a raczej korygując śluby w dość dobrze mi znanej parafii Kołaczkowice nie wpisywałem danych o rodzicach ślubujących jeśli nie było ich w księgach. Nawet wówczas gdy z całą pewnością byli mi oni znani na podstawie zapisów chrztu . Takie są po prostu zasady indeksowania.

Pozdrawiam,

Roman
Odpowiedz