Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Dymaczewo Stare Olędry umowa z Wronczyna 1751

02 lis 2014, 21:52

Poszukuję dostępny dokument z Wronczyna roku 1751 podpisany przez wojewodę poznańskiego Józefa Potockiego o zasiedleniu tych terenów.
jedyne informacje uzyskałem z tego http://naszedymaczewo.blox.pl/resource/ ... storia.pdf

Oraz może śmieszne pytanie dla znawców - czy osadnicy byli przerzucani z innych osad. Lub byli to nowo sprowadzani ludzie na podstawie jakiś umów. Czy takowe umowy istnieją , listy ludzi zasiedlanych i pod jakimi nazwami tego szukać w archiwach.

Potrzebuje pomocy przy odczycie dosyć obszernych aktów metrykalnych po niemiecku . Na e-mail wyslę.
Z góry dziękuję.

Re: Dymaczewo Stare Olędry umowa z Wronczyna 1751

02 lis 2014, 22:21

Ad 1: namiary powinny się znaleźć w "Kartotece do dziejów wsi".

http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewto ... 2028#p2028

Re: Dymaczewo Stare Olędry umowa z Wronczyna 1751

03 lis 2014, 19:19

Kartoteka do dziejów wsi ? Indeks o takiej nazwie w AP jest jeden z Budzynia . Według listy prof. Dworzaczka powiatu śremskiego tam nie ma a Dymaczewo i Wronczyn prawdopodobnie będzie poznańskie ?. Księgi grodzkie z roku 1751 mają około 2 tysięcy stron. Mam nadzieję że będę szukał we właściwych księgach i powiecie ?.
Pozdrawiam.

Re: Dymaczewo Stare Olędry umowa z Wronczyna 1751

03 lis 2014, 19:32

1. Jaki indeks? Gdzie? W kartotece?
2. Jakiej "listy prof. Dworzaczka"? Dymaczewo i Wronczyn leżały w powiecie kościańskim, tuż przy granicy z powiatem poznańskim. Nie wiemy, czy i przy jakiej okazji dokument oblatowano w aktach grodzkich. Niekoniecznie musiało się to stać w 1751 roku. Np. w kilka lat po wydaniu zgody na osadzenie któraś ze stron mogła się procesować w tej sprawie i dopiero wówczas, po kilku latach wciągnięto ów dokument do akt, jako załącznik. Szukałbym go w aktach grodzkich poznańskich i kościańskich, ale oczywiście najpierw w "Kartotece".

Re: Dymaczewo Stare Olędry umowa z Wronczyna 1751

03 lis 2014, 21:05

Bartek przeglądając http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewto ... 2028#p2028
który wkleiłeś doszedłem do wniosku że nalezy szukać w księgach grodzkich i są to te "Kartoteki do dziejów wsi".W wyszukiwarkach starałem się znaleźć jakieś sygnatury tyczące
namiary powinny się znaleźć w "Kartotece do dziejów wsi"

lecz nic takiego nie znalazłem .

Najwięcej przykuła mnie uwaga żeby kierować się w poszukiwaniach sygnaturami opisanymi przez prof. Dworzaczka. Ale że był to powiat kościański to nie wiedziałem . Mam skorowidz Wlk. Ks. Poznańskiego blisko 7000 miejscowości z podziałem na powiaty. Tam Wronczyn i Domaczewo tak nazwane są w powiecie Poznański zachodni. Tylko skorowidz jest z 1909r.
A w jednym z aktów metrykalnych którym jestem posiadaczem jest zaznaczone że przybył do powiatu śremskiego. I stąd pojawł się powiat Śrem.
Wielkie dzięki za wskazanie drogi.

Re: Dymaczewo Stare Olędry umowa z Wronczyna 1751

03 lis 2014, 21:26

Powiaty śremski czy poznański zachodni to już pruskie wynalazki. Przejrzyj najpierw fiszki "Kartoteki do dziejów wsi" w AP Poznań (dla powiatów poznańskiego i kościańskiego) i tam się okaże, czy dostaniesz gotową sygnaturę, czy też będziesz musiał sam przeprowadzić kwerendę po księgach grodzkich.

Re: Dymaczewo Stare Olędry umowa z Wronczyna 1751

03 lis 2014, 21:47

Tylko jak.
Chodząc do archiwum podaję jednostkę i sygnaturę którą chcę zobaczyć.
W tym wypadku co mam podać np fiszki "Kartoteki do dziejów wsi" powiatu poznańskiego.
W wyszukiwarce Szukaj w archiwach nie ma fiszek ani kartotek dziejów wsi. Czegoś nie rozumiem.
Nie wiem czy Pan tam pracujący będzie wiedział o co mi chodzi ? I moja podróż będzie daremna.
pozdrawiam.

Re: Dymaczewo Stare Olędry umowa z Wronczyna 1751

03 lis 2014, 21:51

Pisałem już o tym: http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewto ... 3152#p3152
W archiwum zamów może i przejrzyj najpierw szufladki: "DZIEJE WSI KOŚCIAN 1" i "DZIEJE WSI POZNAŃ 1". Przywileje dla olędrów są w sekcji pierwszej każdej z nich.

Re: Dymaczewo Stare Olędry umowa z Wronczyna 1751

03 lis 2014, 22:10

Wielkie dzięki. To poszukiwań nadszedł czas
Pozdrawiam

Re: Dymaczewo Stare Olędry umowa z Wronczyna 1751

05 lis 2014, 18:31

lop123 napisał(a):Poszukuję dostępny dokument z Wronczyna roku 1751 podpisany przez wojewodę poznańskiego Józefa Potockiego o zasiedleniu tych terenów.
jedyne informacje uzyskałem z tego http://naszedymaczewo.blox.pl/resource/ ... storia.pdf

Oraz może śmieszne pytanie dla znawców - czy osadnicy byli przerzucani z innych osad. Lub byli to nowo sprowadzani ludzie na podstawie jakiś umów. Czy takowe umowy istnieją , listy ludzi zasiedlanych i pod jakimi nazwami tego szukać w archiwach.

Potrzebuje pomocy przy odczycie dosyć obszernych aktów metrykalnych po niemiecku . Na e-mail wyslę.
Z góry dziękuję.


W swojej książce W. Rusiński - Osady tzw. „Olędrów" w dawnym województwie poznańskim - pisze w końcowej tabelce że:
- Dymaczewo Stare Olędry (taka nazwa osady w okresie rozbiorów Polski)
- ówczesna par. Łódź
- obecna nazwa Stare Dymaczewo
- została założona w 1751r.
- przed założeniem osady był tam las
- przywilej lub wzmianka zródła o lokacji - Re. Posn. nr 489, r. 1751, fol. 69
- data przywileju - 13 V 1751
- liczba dymów (razem z Dymaczewskie Nowe Olędry czyli współczesne Nowe Dymaczewo) 48
- liczba ludności (razem j.w.) 266
O Nowym Dymaczewie brak więcej informacji poza tymi co podałem.

W ramach sprostowania właścielami Nowego i Starego Dymaczewa i okolicznych kilku wsi (Wronczyn, Zaparcin, Zamysłów, Wyganów, Piotrkowice, Srocko Małe, Będlewo, Dymaszewice Olendry) w ramach dominium Będlewo, byli Potoccy z linii tzw. Żelaznej Pilawy. I zapewne jest błąd że wystawił dokument Józef Potocki wojewoda poznański pochodzący z Srebrnej Pilawy. Wspólnych przodków obu linii trzeba by szukać w XVw. Zapewne wystawicielem przywileju we Wronczynie jest Józef Potocki (ok 1722-po1789) w 1781 kasztetan rogoziński i właściciel dóbr będlewskich.

Re. Posn. nr 489, r. 1751, fol. 69 - Obecna sygnatura Gr.1053 (Księga Grodzka Poznań 1751r.)
Niestety nie znam numeru mikrofilmu - obecnie udostępniają w APP tylko mikrofilmy dla wszystkich ksiąg grodzkich i ziemskich

Re: Dymaczewo Stare Olędry umowa z Wronczyna 1751

05 lis 2014, 20:58

Olku, liczyłem na Ciebie i się nie zawiodłem. Dziękuję.

Re: Dymaczewo Stare Olędry umowa z Wronczyna 1751

05 lis 2014, 23:04

Dziękuje za informację, będzie wykorzystana w archiwum.
Mam informację że w 1775r . mój przodek urodził się w Łodzi koło Dymaczewa jego matka była stamtąd a ojciec z Dymaczewa oboje niemieckie nazwiska. W życiu był ewangelikiem ale w akcie jednego ze ślubów tak jakby zaznaczone katholizer przy urodzeniu ?. Zastanawia mnie jak się tam znaleźli co tam robili jak żyli i.t.d.
Pozdrawiam

Re: Dymaczewo Stare Olędry umowa z Wronczyna 1751

10 mar 2018, 00:17

Nie wiem czy to jest jeszcze aktualne. Mam namiary na ta umowe z Wronczyna 1751. Szukalam tego samego w tym samym celu-ale sie rozczarowalam bo nic ciekawego tam nie bylo. Zwlaszcza skad wzieli Oledrow. Niedaleko byly wloscia krola Niderlandii Tomiska i Miroslawki.
To jest link Odnosnik do Przywileju ponizej
http://www.szukajwarchiwach.pl/53/20/0/ ... hN1eaOExyw
mam tez 4 skany, ale nie wiem jak wyslac.
Hanna

Re: Dymaczewo Stare Olędry umowa z Wronczyna 1751

11 mar 2018, 09:06

Hanna dziękuje za wstawienie odnośnika do umowy tym bardziej że w oryginale o tym wcześniej nie wiedziałem jest napisana po polsku. Ciekawe czy przywileje te pisano według jakiegoś wzoru.
Zwlaszcza skad wzieli Oledrow.

Byli wśród nich min. osadnicy z pobliskich już wcześniej założonych gromad.

Re: Dymaczewo Stare Olędry umowa z Wronczyna 1751

30 wrz 2021, 14:36

Wrzucam aktualny link po zmianie portalu AP:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-/jednostka/982860
akt z Wronczyna 1751 na skanach od 87 do 89

Re: Dymaczewo Stare Olędry umowa z Wronczyna 1751

20 gru 2022, 17:58

Czy udało się Państwu transkrybować i w pełni zrozumieć ten przywilej? Wykonałam część tej pracy i obecnie chciałabym przysiąść nad słownikami dawnego języka polskiego, by rozwikłać pewne sformułowania. Byłoby mi łatwiej, gdybym nie musiała wyważać otwartych drzwi, stąd moje pytanie.
Pozdrawiam,
Monika
Odpowiedz