Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Kolumbia pod Dębem

20 gru 2014, 19:10

W dokumentach mojego przodka znalazłam informację, że miał gospodarstwo na Kolumbii pod Dębem.
Był to teren podmokły, co roku zalewany.

Zastanawiam się czy chodzi o poznańską Dębinę?

Re: Kolumbia pod Dębem

20 gru 2014, 19:35

Właśnie znalazłam Columbię na starych mapach Poznania z XIX wieku. To teren nad Wartą przylegający do Wildy.
Czy ktoś ma bliższe informacje na ten temat?

Re: Kolumbia pod Dębem

20 gru 2014, 19:58

Wyjaśnienie znajduje się tutaj:

http://www.mmpoznan.pl/317021/dziewietnastowieczny-poznaniak-na-majowce

Po wytyczeniu drogi do Dębiny i obsadzeniu jej drzewami, zaczęły się w tym rejonie pojawiać popularne miejsca wypoczynkowe – ogródki znane w Poznaniu od końca XVIII wieku. XIX wieczne ogródki niejednokrotnie miały takie obiekty jak kręgielnie i bilard. Podawano w nich też jedzenie i napoje.
Przy Drodze Dębińskiej powstały takie ogródki jak San Domingo (założony przez mistrza kominiarskiego Dominika), Wypoczynek, Syberia, Nowa Ameryka, Columbia, Nowa Wenecja, Villa Nova. „W ogrodach San Domingo i Columbia najchętniej urządzali swe zjazdy sokoli, towarzystwa przemysłowe i śpiewacze”. Do początku XX wieku Poznań został otoczony ogrodami rozrywkowymi.


Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Kolumbia pod Dębem

20 gru 2014, 20:14

Dzięki, myślę jednak, że to późniejsze lata.
Interesują mnie lat 1840 - 45.

Re: Kolumbia pod Dębem

20 gru 2014, 22:23

Lata 1840-45 to właśnie XIX wiek i okres gdy powstawały te ogrody. Informacje o tych ogrodach podaje "wujek" Google.

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Kolumbia pod Dębem

21 gru 2014, 10:15

Vincia napisał(a):Właśnie znalazłam Columbię na starych mapach Poznania z XIX wieku. To teren nad Wartą przylegający do Wildy.
Czy ktoś ma bliższe informacje na ten temat?


Więcej informacji na temat Columbii znajdziesz w książce Magdaleny Mrugalskiej "Wilda" wydanej przez Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu w 1999 r jako pozycję Kroniki Miasta Poznania.
Tam na stronach 348-349 jest trochę o ogrodzie noszącym taką nazwę, z jego lokalizacją na planie miasta z 1925 r. i fotografią zabudowań. Sam ogród został otwarty w 1836 roku a więc w okresie który Ciebie interesuje.
Należy przypuszczać że nazwę swoją gospodarstwo wzięło od tego własnie określenia i możesz je lokalizować gdzieś na obszarze w pobliżu basenu i biblioteki AWF z jednej strony Drogi Dębińskiej a terenem dawnej giełdy samochodowej i dalej w kierunku Warty z drugiej strony tej ulicy. :)

Re: Kolumbia pod Dębem

21 gru 2014, 12:09

Bardzo dziękuję. Poszukam książki.
Odpowiedz