Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Jak rozpocząć badania w XVIII w.

27 gru 2014, 21:43

Witam, jak w temacie przebrnąwszy przez XIX wiek dotarłem do XVIII wieku i moje pytanie co dalej, jaką metodologie zastosować i najważniejsze pytanie gdzie tych danych szukać.

Pozdrawiam
Marcin Chojnacki

Re: Jak rozpocząć badania w XVIII w.

28 gru 2014, 10:45

Jaki stan, region, wyznanie?

Re: Jak rozpocząć badania w XVIII w.

28 gru 2014, 12:48

Stan Chłopski, ur. w Ceradź Kościelny, wyznania katolickiego. Dot. Marcina Chojnackiego (pisanego Choynacki). Mam akt zgonu z 1856 kiedy to Marcin Chojnacki w wieku 76 lat zmarł w Ceradźu Kościelnym

http://szukajwarchiwach.pl/53/3257/0/6. ... /#tabSkany

i nie wiem co dalej? jest szansa aby pogłębić informacje i dane?

Marcin Chojnacki

Re: Jak rozpocząć badania w XVIII w.

28 gru 2014, 13:08

Księgi z Ceradza Kośc. sięgają 1677 roku.
http://bazy.aap.poznan.pl/ksiegi.php?li ... o%B6cielny
Po nitce do kłębka - taki jest system. Szukaj aktu urodzenia Marcina w okolicach 1780 roku, tam będą dane o rodzicach (po drodze może odnajdziesz jego rodzeństwo), następnie spróbuj ustalić kiedy ci rodzice się pobrali, może będzie w tym akcie ich wiek, a wtedy szukasz ich aktów urodzenia itd.
Wszystko to przy założeniu, że siedzieli w jednym miejscu (tu: Ceradz) i posługiwali się już nazwiskiem, bo w pewnym momencie w rodzinach chłopskich znajdziesz tylko imiona.
Czeka Cię parę dobrych godzin w Archiwum Archidiecezjalnym, życzę miłej i zakończonej sukcesem pracy! :D

Re: Jak rozpocząć badania w XVIII w.

28 gru 2014, 14:22

Dziękuję Barbaro, tak też myślałem, że to już koniec siedzenia przed komputerem i nastanie w końcu taki czas kiedy będę musiał przyjść do achiwum. No nic muszę to przygotować obecnie nie mieszkam w Poznaniu. Pozdrawiam

Marcin Chojnacki

Re: Jak rozpocząć badania w XVIII w.

28 gru 2014, 17:44

Michał Hojnacki - Elżbieta Kuniś, USC Jankowice 6.11.1894 r.
Kuniś = Konys
U mnie pojawia się nazwisko Konys, może to ktos z Twoich?

Re: Jak rozpocząć badania w XVIII w.

28 gru 2014, 19:43

Jacek

Niestety to nikt z mojej rodziny.

Pozdrawiam
Marcin Chojnacki

Re: Jak rozpocząć badania w XVIII w.

28 gru 2014, 20:14

zagon78 napisał(a):Stan Chłopski, ur. w Ceradź Kościelny, wyznania katolickiego. Dot. Marcina Chojnackiego (pisanego Choynacki). Mam akt zgonu z 1856 kiedy to Marcin Chojnacki w wieku 76 lat zmarł w Ceradźu Kościelnym

http://szukajwarchiwach.pl/53/3257/0/6. ... /#tabSkany

i nie wiem co dalej? jest szansa aby pogłębić informacje i dane?


Czy dysponujesz aktem ślubu Michała i/lub aktami chrztu jego dzieci?

Re: Jak rozpocząć badania w XVIII w.

28 gru 2014, 21:34

Z Michałem to chyba do Jacka. Czy też chodzi o Marcina?

Re: Jak rozpocząć badania w XVIII w.

28 gru 2014, 22:53

Tak, Marcina, sorry. Tego co zmarł w 1856.

Re: Jak rozpocząć badania w XVIII w.

28 gru 2014, 23:20

Niestety nie posiadam aktu urodzenia jego syna Lorenca Chojnackiego (urodził się w 30.11.1830 r. - brakuje całego 1830 r. w Ceradzu Kościelnym) posiadam akt jego brata Jana ur. 1822 r., Antoniego ur. 1828, Michała ur. 1819 r. i Marianny ur. 1825 r.

Re: Jak rozpocząć badania w XVIII w.

29 gru 2014, 12:42

Przedstaw stan swoich poszukiwań bardziej szczegółowo (np. nadal nie wiemy - jeśli sami nie sprawdzimy :) - jak się nazywała żona Marcina), to może coś się nasunie. Z pewnością koniecznie trzeba namierzyć ich ślub. Przed 1820 rokiem trzeba się liczyć na przykład z dużymi wahaniami pisowni nazwisk bądź też stosowaniem alternatywnych nazwisk czy przezwisk. Twoje wstępne stwierdzenie, że dotarłeś do XVIII wieku było nieco mylące i na wyrost, bo rozumiem, że najwcześniejsze DOKUMENTY, jakimi dysponujesz są z 1819? Przecież rodzina mogła pochodzić z zupełnie innych stron. Pierwsze 20 lat XIX wieku to okres wielkiego zamętu politycznego i społecznego też.

Przy okazji - w AAP jest też księga chrztów z par. Ceradz obejmująca rok 1830 i kompletna.

Re: Jak rozpocząć badania w XVIII w.

29 gru 2014, 21:33

Dziękuję Łukaszu za Twoje uwagi. Postaram się szczegółowo przedstawić dane jakie posiadam. Będę jednak potrzebował kilka dni aby przedstawić wszystkie informacje zgromadzone oraz odszukać tych, których mi brakowało.

Pozdrawiam
Marcin Chojnacki
Odpowiedz