Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Więzień obozu III Rzeszy

14 sty 2015, 19:28

Dzień dobry,
Bardzo proszę o pomoc gdzie można odszukać informacje.
Siostra babci Monika Brok ur. 04.02.1920, zm. 20.11.1945.(rodzice: Józef i Franciszka) Jest pochowana na cmentarzu w miejscowości Obrzycko a na tablicy nagrobkowej jest napis - Więzień obozu III Rzeszy.
Na stronie straty brak informacji. Niestety nie ma już nikogo z rodziny, kto może pomóc w udzieleniu wskazówki jaki to był obóz.

Pozdrawiam,
Urszula

Re: Potrzebuję pomocy

14 sty 2015, 20:21

Dobry wieczór,

Raczej nie będzie to łatwe - trochę tych obozów było... . Trafiałem w swoich poszukiwaniach na osoby z epizodami więziennymi. Dla części z nich, pierwszym przystankiem było Więzienie Policji Bezpieczeństwa i Wychowawczy Obóz Pracy w Żabikowie (Luboń), skąd przewożeni byli w różne miejsca (Dachau, Melk, Mauthausen, itp.). Pani kustosz chętnie udziela informacji na temat więźniów - trzeba wysłać wypełniony formularz.
Warto też sprawdzić Auschwitz, jako częste miejsce więzienia - tam też sprawnie udzielają informacji.

Rok śmierci i teść napisu, wskazuje na to że Pani Monika została zwolniona z obozu, co w przypadku Polaków było dość rzadkie. Być może dlatego właśnie Luboń...

pozdrawiam,

Tomek

Re: Potrzebuję pomocy

15 sty 2015, 13:27

Witam
Urszulo zwróć się z prośbą do International Tracing Service (ITS) Bad Arolsen w Niemczech. Wniosek możesz napisać w języku polskim i wysłać e mailem. Ja już korzystałam z ITS i jestem bardzo zadowolona,szybka reakcja,odpisują na e maila,dokumenty jakiekolwiek mają odnośnie poszukiwanej przez nas osoby-są kserowane i wysyłane pocztą.
spróbuj,nic Cię to nie kosztuje,a może akurat się coś uda. Mój dziadek został skazany w Rawiczu i osiedlony w obozie Mathausen-Gusen. Wojnę przeżył,amerykanie ich wyzwolili i otrzymałam mnóstwo dokumentów,łącznie z tym za co został skazany.
oto adres
http://www.its-arolsen.org
formularz zgłoszeniowy o poszukiwania
https://www.its-arolsen.org/de/das-arch ... index.html

International Tracing Service (ITS)
Große Allee 5-9
34454 Bad Arolsen
Germany
Phone: +49 (0)5691 629-0
Pozdrawiam i życzę powodzenia. Beata
Fax: +49 (0)5691 629-501

Re: Potrzebuję pomocy

15 sty 2015, 20:08

Bardzo dziękuję za wszystkie rady. Wniosek wypełniłam i wysłałam elektronicznie (ale nie wiem czy dobrze) czy taki sam wniosek należy wysłać w wersji papierowej ? Napisałam również do księdza, może w księgach parafialnych będą jakieś informacje bo w USC Obrzycko nie ma żadnych zapisów.

Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam,
Urszula

Re: Więzień obozu III Rzeszy

15 sty 2015, 22:44

Urszulo nie musisz już wysyłać wniosku "papierowego". Wystarczy ten przez e maila. Teraz tylko pozostaje sprawdzać pocztę :)
Beata

Re: Więzień obozu III Rzeszy

16 sty 2015, 06:13

Gomuła napisał(a):Dzień dobry,
Bardzo proszę o pomoc gdzie można odszukać informacje.
Siostra babci Monika Brok ur. 04.02.1920, zm. 20.11.1945.(rodzice: Józef i Franciszka) Jest pochowana na cmentarzu w miejscowości Obrzycko a na tablicy nagrobkowej jest napis - Więzień obozu III Rzeszy.
Na stronie straty brak informacji. Niestety nie ma już nikogo z rodziny, kto może pomóc w udzieleniu wskazówki jaki to był obóz.

Pozdrawiam,
Urszula


Witam
ze strony http://www.straty.pl

DANE OSOBOWE
nazwisko Brosk
imię Monika
data urodzenia 1920-02-04

INFORMACJE O PRZEŚLADOWANIACH

Źródło: Sygnatura: Sygn. 28
Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie
uwięziony
rodzaj uwięzienia więzienie
data zatrzymania 1944-02-04
miejsce osadzenia Szamotuły
data śmierci 1944-02-18
Odpowiedz