Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Zdjęcia

05 mar 2015, 19:03

Czy korzystaliście z usług laboratorium fotograficznego FOTOSMART Poznań ul Rakoniewicka 20. Chciałabym skorzystać z oferty zamawiania odbitek poprzez internet a nie wiem jaka jest jakość usług; głównie chodzi mi o to by NIC nie zmieniano w wysłanym pliku-żadnych rozjaśnień, ściemnień i innych "poprawek" na tzw. widzi mi się operatora.

Re: Zdjęcia

05 mar 2015, 20:24

Bożeno,

W tym o co pytasz to jestem lajkonik, tak więcej poczekaj na pewno ktoś poprawi jak napiszę bzdury :-)

- zakładam że zdjęcie oglądasz na monitorze i wydaje się ono takie jakie chciałabyś mieć na odbitce z fotolabu. Dlatego nie chcesz aby cośkolwiek korygowano.

Niestety to nie ma szansy tak zadziałać.
Różne monitory wyświetlą inaczej identyczne zdjęcie. Odbitka tego samego pliku w różnych fotolabach bez korekcji też będzie wyglądała inaczej.
W zastosowaniach profesjonalnych używa się monitorów specjalnie zaprojektowanych dla dobrego oddawania kolorów a nie ruchomych obrazów gier jak w monitorach najbardziej popularnych. Takie monitory profesjonalne też wymagają kalibracji do której potrzebne jest (oprócz dodatkowych urządzeń) udostępnienie przez fotolab czy drukarnię informacji jak ich maszyna i papiery oddają kolory (plik ICC).

Aby nie kupować profesjonalnego sprzętu za zyliony pozostaje metoda odbitek testowych.
Ja robiłem je zamawiając (zastrzegając brak korekty) kilka wersji tego samego zdjęcia.
Potem porównywałem odbitki testowe z tym co na moim monitorze.

Na rewersie odbitki z fotolabu masz tajemnicze cyferki i literki.
Z nich można wyczytać czy i jakie korekcje zostały dokonane z automatu czy ręcznie.
Niestety co maszyna innego producenta to te kody inne. Generalnie, jak dużo zer po literkach to sugeruje że korekt nie było. Trzeba pytać w fotolabie, jak nie bardzo wiedzą co odpowiedzieć szybko szukać innego....

Z tego co parę lat temu przećwiczyłem zdaje się wynikać:
- dać sobie spokój ze zdjęciami szczególnie czarno-białymi i speia w fotolabach
- większość fotolabów co tydzień ma i tak inne kolory, każda wersja czarno-biała miała jakiś 'zafarb' czyli odbitka wpada w któryś kolor
- ostatecznie rozwiązaniem okazało się zrobienie odbitek drukiem cyfrowym, tam kolory były do opanowania na podstawie wydruków testowych, papiery i formaty do wyboru a kolory powtarzalne

Zdjęcia w ramkach od tamtego czasu wiszą na ścianie i mają się dobrze :-)

Drukowałem 300km od Poznania, drukarka to był bodaj taki drobiazg:
http://www.xerox.com/digital-printing/p ... /plpl.html
szukać sugeruję najprościej po zbliżonych gabarytach, to co mniejsze ma kiepskie szanse zapewnić zbliżoną jakość.

Re: Zdjęcia

05 mar 2015, 21:17

Firmy Fotosmart nie znam i na temat jakości jej usług nie będę się wypowiadał. Wypowiedź Tomka jest bardzo poprawna i mogę tylko dodać, że ja też zamawiam najpierw małe odbitki ( 15-10) i jak kolorystyka wychodzi dobrze to zamawiam większe. Jest jednak zawsze pewne ryzyko, bo w tych automatach zmienia się co pewien czas chemikalia i dlatego kolorystyka na początku może być inna od tej przed ich wymianą. To dotyczy jednak fotografii na których są ładne widoczki czy zdjęcia o charakterze reportażowym. Jeśli jednak zależy mi na dokładnym odwzorowaniu zrobionej przeze mnie fotografii, to wybieram się ( tak jak Tomek) do firmy wykonujących usługi fotograficzne nie na automatach ( fotolabach) ale na porządnych drukarkach. Takie firmy mają także wysokiej jakości monitory komputerowe, gdzie można zobaczyć na nich jak wyjdzie zdjęcie i ewentualnie u nich skorygować.Tak zrobiona fotografia będzie na pewno poprawna, ale znacznie droższa od tej robionej na automatach. Dobrze jest w takim celu robić zdjęcia w systemie tzw. surowych plików ( RAW itp.w zależności od marki aparatu fotograficznego) a następnie przerobić je do plików TIFF a nie do jpg. - takie zalecenia dają operatorzy wysokiej jakości drukarek cyfrowych.Możliwość robienia zdjęć w plikach RAW ( lub równorzędnych) mają wszystkie dobrej jakości aparaty fotograficzne, natomiast na skanerze można od razu wybrać plik TIFF.

Re: Zdjęcia

05 mar 2015, 22:27

Dziękuję Wam za obszerną wypowiedź. Znam te wszystkie "działania" fotolabów, bo od lat robię zdjęcia. Wiem też jak "ominąć" niespodzianki automatu....ale nie człowieka go obsługującego. Pytam o tą firmę, bo mam bardzo dużo zdjęć do wykonania a kasy nie za wiele :( . Chciałam skorzystać z promocji.

Re: Zdjęcia

06 mar 2015, 09:48

Czy to są robione zdjęcia aparatem cyfrowym ? jeżeli tak to należy zwrócić uwagę na format w jakim były wykonane, a w jakim chcemy. Stary format analogowy to prostokąt natomiast matryca w aparatach cyfrowych to kwadrat, tak więc chcąc zdjęcie w formacie pocztówkowym 10x15 będą przycięte.
Ja korzystam z http://www.ufoto.pl/ i nie są poprawiane (mowa o plikach cyfrowych)

Re: Zdjęcia

06 mar 2015, 10:38

Polecam rozejrzeć się na Allegro, jest trochę firm, które hurtowo za dobrą cenę zrobią odbitki. Trzeba jednak rzeczywiście uważać u kogo się robi, raz zdarzyło mi się, że zdjęcia nie do końca wyglądały tak, jak chciałem.

Pozdrawiam
Piotr

Re: Zdjęcia

06 mar 2015, 11:22

Polecam przeczytać artykuł"Fotografia dla ciekawych".
http://fotografiadlaciekawych.pl/index. ... a-cyfrowe/
cytat z w/w artykułu"Jeśli oddamy do fotolabu nasze odbitki w układzie 4:3,to przy odbitkach 10 x 15 cm zostaną one automatycznie przycięte do układu 3:2. Przycięcie jest symetryczne wzdłuż obu dłuższych boków.
Może się więc zdarzyć, że komuś np. zostanie ścięty czubek głowy albo na zdjęciu nie zmieścił się ten fragment, na którym nam właśnie zależało."
Dokładnie jest to o czym pisze Wojtek,przy użyciu programu JPEGCrops
http://ekot.dk/programmer/JPEGCrops/

Re: Zdjęcia

06 mar 2015, 11:43

kolos napisał(a):Czy to są robione zdjęcia aparatem cyfrowym ? jeżeli tak to należy zwrócić uwagę na format w jakim były wykonane, a w jakim chcemy. Stary format analogowy to prostokąt natomiast matryca w aparatach cyfrowych to kwadrat, tak więc chcąc zdjęcie w formacie pocztówkowym 10x15 będą przycięte.
Ja korzystam z http://www.ufoto.pl/ i nie są poprawiane (mowa o plikach cyfrowych)


Tak, to zdjęcia cyfrowe, lustrzanka, matryca 2 na 3. Robię w RAW-ie, bo mam zwyczaj "wycinać" fragmenty zdjęcia, przekształcam pliki w jpg, czasem w TIFF. Obrabiam i "cuduję" z obrazem wedle mojej fantazji. :wink:

Przez lata korzystam z usług Rossmanna (przez internet). Zdjęcie są bez zarzutu, "szkoliłam się" u nich e-mailowo-podano mi wszystkie niuanse ich fotolabów i mam zdjęcia, które różnią się prawie niezauważalnie od tego co widzę na swoim komputerze. I co najważniejsze (o to właśnie mi chodzi by tu NIC nie zmieniać)mają taki wymiar jak chcę tzn. zdarza mi się często, że moje zdjęcie jest np dłuższe niż 15 cm (10x16)albo krótsze (10x14) i nikt ni niczego nie obcina i nie dopasowuje żadnymi białymi ramkami "uzupełniającymi" wymiar papieru 10x15 ale przycina tak jak trzeba. Rossmann ma opcje Wymiar oryginalny a nie Pełny kadr a to naprawdę dla mnie ważne. Jest tylko jedna wada :) Rossmanna -niezwykle rzadko są promocje. Od lata nazbierałam ponad 500 zdjęć i chciałam trochę zaoszczędzić więc skusiła mnie cena w Fotosmart. Po namyśle jednak zrezygnuję, bo nie chcę ryzykować.

Bardzo Wam wszystkim dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam i życzę udanych zdjęć. Polecam książkę "Fotografia cyfrowa" Joseph Ciaglia, Brabara London.Tu jest niemal wszystko co trzeba wiedzieć, nie ma tylko adresu dobrego laboratorium fotograficznego :lol:
Odpowiedz