Odpowiedz

Proszę o przetłumaczenie zwrotu łacińskiego

09 cze 2016, 09:24

Zwracam się z prośbą o przetłumaczenie następującego zwrotu użytego w akcie ślubu z 1868 r.:
" Josephus Nowak ex arce Szamotuły" /"Józef Nowak z okolic Szamotuł ??/
Pozdrawiam, Wojciech.

Re: Proszę o przetłumaczenie zwrotu łacińskiego

11 cze 2016, 06:05

a może z Zamku Szamotuły

Re: Proszę o przetłumaczenie zwrotu łacińskiego

11 cze 2016, 13:00

Przepraszam, że pytam ale łacina nie jest moją silną stroną: "Ex arce" w znaczeniu "z zamku" to tłumaczenie czy domysł? Zamek = castellum, castrum ew. fortalitium. Ex arce od czego pochodzi: arca, arceo, arcus ????? Pewność tego tłumaczenia determinuje moje dalsze poszukiwania, stąd dociekliwość i pytanie.
Pozdrawiam, Wojciech

Re: Proszę o przetłumaczenie zwrotu łacińskiego

11 cze 2016, 13:10

Posługując się tłumaczem google "arce" to cytadela - mam nadzieję, że to sprawdzą filolodzy klasyczni. A jeśli tak, to różnica między zamkiem a cytadelą jest niewielka w przypadku jeśli dotyczy to osób, które nie są specjalistami w zakresie fortyfikacji , a dokonują wpisu w różnego rodzaju księgach nie związanych z wojskowością

Re: Proszę o przetłumaczenie zwrotu łacińskiego

11 cze 2016, 14:41

W takim razie czekam, aż moim zapytaniem zajmą się fachowcy z łaciny. Ale mimo to dziękuję za podpowiedź.
Ps. Panie Bolesławie, w Szamotułach mieszkała rodzina Lipońskich /krewni, przodkowie?/. Ich grobowiec stoi do dziś na miejscowym cmentarzu.
Pozdrawiam, Wojciech

Re: Proszę o przetłumaczenie zwrotu łacińskiego

11 cze 2016, 15:27

wojciech musiał napisał(a):Przepraszam, że pytam ale łacina nie jest moją silną stroną: "Ex arce" w znaczeniu "z zamku" to tłumaczenie czy domysł? Zamek = castellum, castrum ew. fortalitium. Ex arce od czego pochodzi: arca, arceo, arcus ?????

Arx.

Re: Proszę o przetłumaczenie zwrotu łacińskiego

11 cze 2016, 18:33

Czyli jednak " z zamku", w domyśle z przyzamkowego folwarku w Szamotułach. Wielkie dzięki. Pozdrawiam, Wojciech.

Re: Proszę o przetłumaczenie zwrotu łacińskiego

11 cze 2016, 18:37

Odnośnie moich powiązań z Lipońskimi z Szamotuł, to mój pradziadek Józef Lipoński urodził się w Szamotułach, ale przed 1862 opuścił to miasto - zmarł w Czerniejewie. W grobowcu znajdującym się na cmentarzu w Szamotułach pochowani są potomkowie jego stryja, Wojciecha (Adalbertusa) Lipońskiego. Aktualnie w Szamotułach nie mieszka żaden Lipoński a grobowcem opiekuje się prawnuczka Wojciecha,mieszkająca w Poznaniu.
Odpowiedz