Odpowiedz

Akt urodzenia 1794

18 lip 2019, 18:58

Serdecznie proszę o tłumaczenie aktu urodzenia mojego 3x pradziadka Antoniego Przygody z 1794 z parafii Kotłów:

https://www.fotosik.pl/zdjecie/620c5caf6a38bdf9

Najbardziej chodzi mi o datę dzienną i miesięczną :-)

Re: Akt urodzenia 1794

22 lip 2019, 09:45

To akt chrztu Bartłomieja, syna Antoniego, na pewno o ten akt chodziło? :)
Ewelina

Re: Akt urodzenia 1794

22 lip 2019, 10:17

Tak, oczywiście... z rozpędu pomyliłem imiona, bo już wpisałem do drzewa to niższe pokolenie ale chodzi o ten akt. (tylko jaka data?) :-)

Re: Akt urodzenia 1794

22 lip 2019, 15:14

Data chrztu prawdopodobnie jak w tym powyżej 24 sierpnia, bo innej nie podano, data urodzenia 17 sierpnia. Z boku jest dopisek z krzyżykiem (+), więc zmarł 9 (19?, 29?) maja 1806 roku. Miał niecałe 12 lat, więc raczej nie był Twoim przodkiem.
Może był drugi Bartłomiej o tym nazwisku.

Re: Akt urodzenia 1794

22 lip 2019, 17:09

Co do daty urodzin i chrztu zgadzam się. Natomiast krzyżyk niekoniecznie musi oznaczać śmierć w dniu wymienionym w zapisku. Raczej data dotyczy "wyciągnięcia" metryki do ślubu. Nie spotkałem się w aktach chrztu z tamtego okresu zapisków dotyczących śmierci, a adnotacje dotyczące wyciągów do ślubu owszem.
Bartłomiej Przygoda ślubował w 1820 w Kotłowie (akt 23/1820). Data się nie zgadza. Może wyciąg nie był do celów małżeńskich.
Pozdrawiam
Janusz

Re: Akt urodzenia 1794

22 lip 2019, 19:33

janusz59 napisał(a):Co do daty urodzin i chrztu zgadzam się. Natomiast krzyżyk niekoniecznie musi oznaczać śmierć w dniu wymienionym w zapisku. Raczej data dotyczy "wyciągnięcia" metryki do ślubu. Nie spotkałem się w aktach chrztu z tamtego okresu zapisków dotyczących śmierci, a adnotacje dotyczące wyciągów do ślubu owszem.
Bartłomiej Przygoda ślubował w 1820 w Kotłowie (akt 23/1820). Data się nie zgadza. Może wyciąg nie był do celów małżeńskich.
Pozdrawiam
Janusz


Nie zamierzam się upierać przy swoim, ale "wyciągnięcie" metryki do ślubu14 lat przed ślubem, to byłby ewenement.
Krzyżyki z datą śmierci występuję w księgach urodzeń/chrztów już w XVI i XVII wieku, szczególnie w aktach chrztu dzieci.

Re: Akt urodzenia 1794

22 lip 2019, 22:09

Henryk Krzyżan napisał(a):
janusz59 napisał(a):Co do daty urodzin i chrztu zgadzam się. Natomiast krzyżyk niekoniecznie musi oznaczać śmierć w dniu wymienionym w zapisku. Raczej data dotyczy "wyciągnięcia" metryki do ślubu. Nie spotkałem się w aktach chrztu z tamtego okresu zapisków dotyczących śmierci, a adnotacje dotyczące wyciągów do ślubu owszem.
Bartłomiej Przygoda ślubował w 1820 w Kotłowie (akt 23/1820). Data się nie zgadza. Może wyciąg nie był do celów małżeńskich.
Pozdrawiam
Janusz


Nie zamierzam się upierać przy swoim, ale "wyciągnięcie" metryki do ślubu14 lat przed ślubem, to byłby ewenement.
Krzyżyki z datą śmierci występuję w księgach urodzeń/chrztów już w XVI i XVII wieku, szczególnie w aktach chrztu dzieci.


Zgadzam się w pełni z Twoją argumentacją , Henryku w kwestii wyciągu i krzyżyka.
Ale jest faktem (sprawdzałem w Basi) ślub Bartłomieja Przygody z Dembnicy lat 26 , syna Antoniego i Reginy dnia 13 lutego 1820 w Kotłowie. Gdyby ta para miała drugiego Bartłomieja, to jeżeli urodziłby się po 1806 roku, to w 1820 miałby 14 lat.
Pozdrawiam
Janusz

Re: Akt urodzenia 1794

23 lip 2019, 10:32

Bez zbędnych insynuacji, dziadek raczej dożył ślubu :-)

https://szukajwarchiwach.pl/53/3355/0/- ... Yan6MeL4RA

lata przy ślubie jak i imiona rodziców się zgadzają.
Odpowiedz