Odpowiedz

Czy zmarły był wdowcem,, czy był żonaty aż do swej śmierci?

08 cze 2023, 16:46

Dzień dobry.

Pytanie jak w temacie niniejszego posta, czyli, czy Antonina z d.Drajus była osobą żyjącą w chwili śmierci Wawrzyńca Maćkowskiego. Z góry uprzejmie dziękuję za odpowiedź.

Obrazek

Serdecznie pozdrawiam,

Radek

Re: Czy zmarły był wdowcem,, czy był żonaty aż do swej śmie

08 cze 2023, 16:59

Oboje rodzice zmarłego nie żyli w momencie jego śmierci.

Pozdrawiam
Janusz

Re: Czy zmarły był wdowcem,, czy był żonaty aż do swej śmie

08 cze 2023, 17:02

To oczywiste, gdyż zmarły był po 80-tce. Moje pytanie dotyczyło żony zmarłego, czyli de facto tego, czy był on wdowcem w chwili śmierci, czy też jego żona Antonia była wciąż osobą żyjącą. Czy jest w tym akcie informacja o jego stanie cywilnym (wdowiec lub żonaty) ?

Re: Czy zmarły był wdowcem,, czy był żonaty aż do swej śmie

08 cze 2023, 18:39

O żonie tam nie ma ani słowa.
Sohn des ....... =(syn zmarłego gospodarza Lucasa ? i jego zmarłej żony Antonii z d. Drajus).

Pozdrawiam
Janusz

PS . Antonina była żoną Wawrzyńca (to wiem z PP) , ale w akcie jest przedstawiona jako matka.

Re: Czy zmarły był wdowcem,, czy był żonaty aż do swej śmie

08 cze 2023, 19:17

Rozumiem. Może więc podczas spisywania tego aktu zgonu doszło do nierzetelności. Wiem, że rodzicami Wawrzyńca Maćkowskiego byli Łukasz i Barbara, zaś żoną Wawrzyńca była Antonina z d. Drajus. Posiadam skany aktów parafialnych (chrztu Wawrzyńca oraz jego ślubu), które to potwierdzają. Może jednak spisujący ów akt zgonu zgonu w jednej myśli zapisał, że "syn Łukasza" oraz "po zmarłej małżonce Antoninie z d. Drajus). No, ale nie chcę domniemywać intencji i rzetelności spisującego akt w USC.
Po prostu nie zdołałem znaleźć aktu zgonu Antoniny (żony Wawrzyńca), nie wiedząc gdzie i kiedy zmarła i stąd moje zapytanie z tematu wątku.
Dziękuję Januszu za odniesienie się do mojego posta i "pochylenie" się nad odpowiedzią na kluczowe pytanie.

Serdeczne pozdrowienia,

Radek
Odpowiedz