Odpowiedz

Akt ślubu - Szymanowice

24 maja 2016, 17:00

Uprzejmie proszę o pomoc w przetłumaczeniu aktu ślubu nr 34 (Ignacy Brzeziński i Katarzyna Jenielecka).
http://www.szukajwarchiwach.pl/11/758/0/1/15/skan/full/7Cg1EhiyDUNukLShMe0IsA

Re: Akt ślubu - Szymanowice

24 maja 2016, 19:51

Akt 34
Działo się w Szymanowicach dnia 26 października/7 listopada 1882r. o godzinie dziewiątej rano. Oświadczamy, że w obecności świadków Macieja Jakubowskiego, gospodarza lat 45 a także Wojciecha Bogielczyka, stajennego lat 48 zamieszkałych w Rudzie Wieczyńskiej zawarto w dniu dzisiejszym religijny związek małżeński między Ignacym Brzezińskim lokajem?, kawalerem, zamieszkałym w Rudzie Wieczyńskiej, lat 23 mającym, urodzonym we wsi Szamarzewo, synem Wawrzyńca Brzezińskiego robotnika i jego żony Antoniny z Panienkowskich, zamieszkałych w Wronowie [Wronów] i Katarzyną Jenielecką panną zamieszkałą przy ojcu w Rudzie Wieczyńskiej, lat 25 mającą, urodzoną we wsi Gozdowo, córką Karola Jenieleckiego kowala zamieszkałego w Rudzie Wieczyńskiej i jego żony Tekli, nie wiadomo gdzie zamieszkałej.
Związek ten poprzedziły trzy zapowiedzi ogłoszone zgromadzonym wiernym na nabożeństwie w tutejszym parafialnym Kościele Szymanowice w dniach 10, 17 i 24/ 22, 29 października i 5 listopada bieżącego roku. Nowozaślubieni oznajmili, że umowy przedślubnej między sobą nie zawarli. Akt ten stronom i obecnym przeczytany, przez Nas i nowozaślubionego tylko podpisany, pozostali niepiśmienni.
/-/ ks. W. Bąkowski
/-/ Ignacy Brzeziński
Ostatnio edytowano 24 maja 2016, 21:03 przez Roksi, łącznie edytowano 1 raz

Re: Akt ślubu - Szymanowice

24 maja 2016, 20:04

Dziękuję za tłumaczenie!

Re: Akt ślubu - Szymanowice

24 maja 2016, 20:47

Pozwolę sobie dodać, iż ojciec panny młodej był kowalem.
Nie chcę zakładać nowego wątku.
Wojtku, mam do Ciebie pytanie.
Mój pradziadek i Twoja panna młoda urodzili się w tym samym czasie - on w Graboszewie a ona w Gozdowie. Graboszewo i Gozdowo to "rzut beretem" w zaborze pruskim. Mój pra Marcin i /2xpra też/ był kowalem i co ciekawe ok. 1880 roku przeniósł się do Nowej Wsi /parafia Szymanowice - zabór rosyjski/ i nadal parał się kowalstwem. Nowa Wieś i Ruda Wieczyńska to też "rzut beretem". Czy znane są Tobie powody "ucieczki" kowali ze wschodniej części zaboru pruskiego do rosyjskiego w latach 80 XIX wieku. W Graboszewie był duży majątek, być może iż Twój Karol i mój Marcin tam razem pracowali i znali się. :lol:
Jeżeli wiesz coś więcej na ten temat proszę o e-maila - wiadomości pw często nie dochodzą.
Pozdrawiam
Ela
Odpowiedz