Odpowiedz

Wiktoria Zientala

02 lis 2021, 15:40

Dzień dobry.
Serdecznie proszę o przetłumaczenie zapisu dotyczącego zgonu Wiktorii Zientali (nr 24), w szczególności ile miała lat (40 ?), gdzie się urodziła i co wspomniane jest o jej rodzicach oraz czy w dokumencie znajduje się ewentualna wzmianka o jej mężu lub stanie panieńskim.
Przy okazji proszę też o wskazówkę dotyczącą miejscowości Kaźmierz - czy może to być Kaźmierz (powiat Szamotuły), Kazimierz Biskupi (w dokumencie występuje inna pisownia i bez drugiego członu nazwy) czy jeszcze inna miejscowość ? Dodam, iż fotografia pochodzi z księgi parafii w Lądku (rok 1886). Być może to będzie pewna wskazówka, ale o ile to moja przodkini, to ok. 20 lat wcześniej mieszkała w parafii w Młodojewie.

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 0cda6191ad

Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.

Re: Wiktoria Zientala

02 lis 2021, 19:05

24/Sługocin
1. Zgłoszenie: Lądek 12/24 kwietnia 1886r.
2. Zgłaszający: Jakub Górniak lat 33 i Józef Jasiński lat 40, rolnicy ze Sługocina.
3. Zgon: dnia 10/22 kwietnia br. o godzinie 8 rano zmarła w Sługocinie
Wiktoria Zientala, panna, lat 40, urodzona w Kazmierzu,
zamieszkała we wsi Sługocin przy rodzinie, córka nieznanych z imienia rodziców już zmarłych.


Parafia Kazimierz Biskupi jest zindeksowana na genetece – podobnie brzmiącego nazwiska nie widzę.

Wg BaSIA – par. Lądek

Maciej Ziętek /Zientek jest świadkiem i chrzestnym,
umiera 12.09.1866 w Jaroszynie, urodzony w Działyniu w WKP

Wg PP
1 slub Macieja 7/1829 Lądek – z Marianną Jaworską zd. Kromka/Kramka, wdową
2 slub Macieja 2/1848 Lądek – z Józefą Bryk panną

Wg BaSIA - par. Ladek
nie widzę dzieci Macieja urodzonych z Marianny Kromka/Kramka – z pierwszego ślubu (gdzie się rodziły??)
Marianna zmarła 29.07.1847 w Jaroszynie

Dzieci z drugiego małżeństwa
Wojciech ur.1849, Józef ur.1852, Maciej ur.1851zm.1851, Andrzej 1855,
Antonina ur.1858 zm.1863, Stanisław ur. 1864r.

Być może zmarła Wiktoria Zientala to jego córka z pierwszego małżeństwa
albo córka jego 1 żony Marianny Kromka/Kramka 1 voto Jaworska później zapisywana jako Ziętek?????

Re: Wiktoria Zientala

02 lis 2021, 19:53

Roksi napisał(a):24/Sługocin
1. Zgłoszenie: Lądek 12/24 kwietnia 1886r.
2. Zgłaszający: Jakub Górniak lat 33 i Józef Jasiński lat 40, rolnicy ze Sługocina.
3. Zgon: dnia 10/22 kwietnia br. o godzinie 8 rano zmarła w Sługocinie
Wiktoria Zientala, panna, lat 40, urodzona w Kazmierzu,
zamieszkała we wsi Sługocin przy rodzinie, córka nieznanych z imienia rodziców już zmarłych.


Parafia Kazimierz Biskupi jest zindeksowana na genetece – podobnie brzmiącego nazwiska nie widzę.

Wg BaSIA – par. Lądek

Maciej Ziętek /Zientek jest świadkiem i chrzestnym,
umiera 12.09.1866 w Jaroszynie, urodzony w Działyniu w WKP

Wg PP
1 slub Macieja 7/1829 Lądek – z Marianną Jaworską zd. Kromka/Kramka, wdową
2 slub Macieja 2/1848 Lądek – z Józefą Bryk panną

Wg BaSIA - par. Ladek
nie widzę dzieci Macieja urodzonych z Marianny Kromka/Kramka – z pierwszego ślubu (gdzie się rodziły??)
Marianna zmarła 29.07.1847 w Jaroszynie

Dzieci z drugiego małżeństwa
Wojciech ur.1849, Józef ur.1852, Maciej ur.1851zm.1851, Andrzej 1855,
Antonina ur.1858 zm.1863, Stanisław ur. 1864r.

Być może zmarła Wiktoria Zientala to jego córka z pierwszego małżeństwa
albo córka jego 1 żony Marianny Kromka/Kramka 1 voto Jaworska później zapisywana jako Ziętek?????



Serdecznie dziękuję ! Dane co do wieku i stanu cywilnego się zgadzają.
To jest jedna z linii moich przodków, przy której zatrzymałem się na długie lata.
Po pierwsze padłem ofiarą przekazu rodzinnego (który zwykle rewelacyjnie się sprawdzał) - tablica z danymi Wiktorii znajduje się na grobie w Myśliborzu lecz stanowi ona najprawdopodobniej tylko upamiętnienie. Po drugie nazwisko mocno się zmieniało - przy zapisie dotyczącym narodzin syna Wiktorii a mojego przodka Stanisława (1867 r. w Młodojewie) występuje nazwisko Ziętalski a nawet w obrębie tej rodziny było później różnie odmiennie zapisywane.

Być może padnę ofiarą przekazu rodzinnego po raz drugi ale być może tym razem on sprawę rozwiąże. Wiktoria ponoć urodziła dwoje nieślubnych dzieci, w tym mojego przodka Stanisława. Z tego co się kiedyś dowiedziałem to i ona miała być nieślubnym dzieckiem. Być może Wiktoria była panieńskim dzieckiem Józefy Bryk, któremu nazwisko nadał później Maciej Ziętek. Pasuje to czasowo - urodziny Wiktorii w 1846 r. a ślub Józefy z Maciejem w 1848 r. Muszę to sprawdzić.

Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.

Re: Wiktoria Zientala

11 paź 2023, 20:44

Dobry wieczór.

Przeszukując metryki z różnych parafii staram się sprawdzać czy gdzieś nie urodziła się w nich moja przodkini Wiktoria. I po latach natrafiłem na taki zapis, który być może jej dotyczy.

Parafia Czermin, miejscowość Korzkwy, narodziny nr 127 z roku 1846. Dziecko Victoria. Rodzice: Anton Zięciak i Franciska Kuźniecka. (dostępne w Family Search).

Wiek się zgadza co do roku z poniżej zamieszczonym linkiem do urodzenia dziecka przez Wiktorię. Nazwisko zaledwie podobne. Miejscowość się nie zgadza (w obu Kazimierzach/Kaźmierzach w Wielkopolsce moja przodkini się nie urodziła). Dysponuję jedynie dwoma dokumentami co do tej osoby: urodzeniem dziecka Stanisława i zapisem dotyczącym zgonu. Wiem, że urodziła jeszcze jedno nieślubne dziecko.
To jest link do urodzenia dziecka (skan nr 19): https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jed ... ka/1830259

Dodam, iż w obu dokumentach (urodzenia dziecka i śmierci) nazwisko stabilne nie jest (Zietalska-Zientala). Dodatkowo Wiktoria była służącą i musiała zmieniać pracę (przynajmniej raz). Migracja z Czermina do parafii Lądek nie była czymś wyjątkowym gdyż około 50 lat wcześniej przodek (z zupełnie innej linii) przebył taką właśnie drogę, a także jego kuzyn.

W związku z tym mam pytanie, które może tę spekulację utnie - czy ktoś może natrafił na dalsze losy Victorii Zięciak z Korzkwów (parafia Czermin).

Przy okazji dodaję aktualny link do zapisy zgonu (skan 75, akt nr 24): https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jed ... ka/1826859

Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.

Re: Wiktoria Zientala

11 paź 2023, 22:20

Witam.

Wiktoria ur. 1846 z rodziców Antoni Zięciak, Franciszka Kuźniecka zmarła 1.IV.1847.
Korzkwy, wpis 21
Obrazek

W tej miejscowości jest jeszcze druga Wiktoria ur. 17.XII.1834, rodz. Stefan Zięciak, Marianna z Pawłowskich, wp. 110-
Obrazek

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

Re: Wiktoria Zientala

12 paź 2023, 08:20

Gosia53 napisał(a):Witam.

Wiktoria ur. 1846 z rodziców Antoni Zięciak, Franciszka Kuźniecka zmarła 1.IV.1847.
Korzkwy, wpis 21
Obrazek

W tej miejscowości jest jeszcze druga Wiktoria ur. 17.XII.1834, rodz. Stefan Zięciak, Marianna z Pawłowskich, wp. 110-
Obrazek

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Serdecznie dziękuję ! Oszczędziła mi pani wielu godzin pracy, które i tak by nic nie dały, niczego nie potwierdziły.
Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.
Odpowiedz