Odpowiedz

Rodzina Kwiatkowskich - prośba o tłumaczenie

03 lis 2021, 18:33

Dzień dobry,
uprzejmie proszę o tłumaczenie poniższych trzech aktów - wszystkie pochodzą z parafii Kutno (miejscowość Konstancja) - szczególnie zależy mi na wszystkich szczegółach dotyczących Walerii Kamieńskiej, która jak się wydaje prowadziła "podwójne" życie w Poznaniu (zaborze pruskim) i Kutnie/Warszawie (zaborze rosyjskim)

1. Akt ślubu Zygmunta Kwiatkowskiego i Walerii Marianny Kamieńskiej (urodzonej w Chraplewie w Wielkim Księstwie Poznańskim z Klemensa i Wiktorii z Bukowieckich), 1875r., akt 48
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.php?ar=3&zs=1537d&sy=1875&kt=2&plik=47-50.jpg#zoom=1&x=420&y=2251
2. Akt urodzenia Antoniego Mieczysława Kwiatkowskiego, 1876r., akt 197
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.php?ar=3&zs=1537d&sy=1876&kt=1&plik=196-201.jpg
3. Akt urodzenia Władysława Boguchwała Kwiatkowskiego, 1883r., akt 120
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.php?ar=3&zs=1537d&sy=1883&kt=1&plik=118-123.jpg#zoom=1&x=0&y=0

Bardzo dziękuję i pozdrawiam,
Asia

Re: Rodzina Kwiatkowskich - prośba o tłumaczenie

04 lis 2021, 09:24

- z AM 48 / 1875 rok
Waleria Marianna Kamińska, panna, pomocnica w żeńskiej szkole podstawowej, córka zmarłych Klemensa i Wiktorii Bykowieckiej małżonków Kamińskich, urodzona w Chraplewie w Poznańskim Księstwie, zamieszkała w Kutnie, 25 lat.
- z AU 197 / 1876 rok
matka Waleria zd. Kamińska, 26 lat
- z AU 120 / 1883 rok
matka Waleria zd. Kamieńska, 28 lat

Re: Rodzina Kwiatkowskich - prośba o tłumaczenie

04 lis 2021, 12:59

Doroto,
bardzo, bardzo dziękuję. Czy mogłabym prosić również o daty/świadków/dane dotyczące pana młodego? Będę bardzo zobowiązana za wszystkie inne informacje, które wskazują na nietypową sytuację.
Ta sama Waleria Marianna Bukowiecka według moich wcześniejszych informacji w tym czasie mieszkała w Poznaniu i zmarła jako panna w 1890r. (jest nekrolog wykupiony przez brata i akt zgonu z pruskiego USC), natomiast inne dokumenty, które znalazłam w ostatnim czasie wskazują, że po swojej „rzekomej” śmierci cieszyła się życiem i rodziną przez kolejnych 38 lat, umierając w 1928r. w Warszawie. Dziwna sytuacja…

Pozdrawiam,
Asia

Re: Rodzina Kwiatkowskich - prośba o tłumaczenie

04 lis 2021, 19:45

Znalazłem kartotekę meldunkową z Poznania Valerii Kamińskiej ur. 11. 11. 46 Kaplewo (zawodu nie umiem odczytać , może szwaczka Naeherin)
zmarła 11.06.90
zamieszkała w Poznaniu w 51 roku (dalej nie umiem odczytac)
Jest jeszcze dopisek , że 16.7.75 wyjechała z (kimś) do Polski ?,a 16.8.75 wróciła

W akcie chrztu z par. Brody wynika , że urodziła się w Chraplewie 24 stycznia 46 roku
W Basi znalazłem akt zgonu Valerii z 13 . 6.90 - zmarła w szpitalu 11 czerwca

Podejrzewam pannę nauczycielkę z Kutna o posługiwanie się tożsamością Valerii ( z wiedzą zainteresowanej lub bez). Przy ślubach raczej wołano metrykę , ale mogło tam jej nie być , bo wiek pomylony.
Pozdrawiam
Janusz

PS e-kartoteka.net.pl
sygnatura 14579, karta 448
PS nr 2 świadkowie miejscowi ; księgowy i felczer .Panna młoda 25 lat (pewnie na słowo , bez metryki, bo byłoby 29) . Data ślubu 21.9.75. Pan młody - biuralista w cukrowni w Konstancji.

Re: Rodzina Kwiatkowskich - prośba o tłumaczenie

04 lis 2021, 21:02

Januszu,
bardzo dziękuję za informacje o świadkach i panu młodym.

Dokładnie - bazuję na dokumentach, które przywołujesz, dodatkowo mam u siebie księgę meldunkową nieruchomości przy Warszawskiej 5 (należącej do wujostwa Walerii, Wojciecha i Albertyny z Bukowieckich Racinowskich), wspomnianej w kartotece Walerii. W 1878r. jako panna była chrzestną swojej urodzonej i ochrzczonej w Poznaniu bratanicy, Felicji Seweryny Kamieńskiej.

Zastanawiam się tylko dlaczego ktoś miałby się podszywać pod Walerię, która nie urodziła się w zbyt zamożnej rodzinie i wraz z braćmi (rodzonym i przyrodnimi) szybko trafiła na wychowanie do wujostwa... Z drugiej strony wiem, że rodzina jej brata w latach 90. XIX wieku znika z Poznania w niewyjaśnionych okolicznościach i później odnajduję ich w takich miastach, jak Drezno, Paryż, Rabka/Kraków i Lwów...

Pozdrawiam,
Asia

Re: Rodzina Kwiatkowskich - prośba o tłumaczenie

04 lis 2021, 22:32

Pan młody lat 21 urodzony w Sokołowie w Austrii, zamieszkały w Konstancji , kawaler, pomocnik skarbnika w cukrowni, rodzice zamieszkali w Warszawie - Antoni i Krystyna z Bobelskich

W karcie meldunkowej wujostwa też jest dopisek o wyjeździe do Polski? 16.7.1875 roku .

Pozdrawiam
Janusz

Re: Rodzina Kwiatkowskich - prośba o tłumaczenie

06 lis 2021, 12:16

Januszu,
jeszcze raz bardzo dziękuję za przetłumaczenie.
Spojrzałam w kartotekę ciotki i wujka (Racinowscy Wojciech i Albertyna) i masz rację - w ich kartotece jest zapis o wyjeździe do "Polen" w tym samym terminie, przy czym nie ma adnotacji o powrocie (jeżeli dobrze odczytuję) - a wrócili na pewno, bo prowadzili na Śródce gospodę/hotel. Wojciech Racinowski był obywatelem Królestwa Polskiego z Włocławka/Służewa. Sprawdziłam jeszcze księgę meldunkową nieruchomości przy Warszawskiej 5 (mam zdjęcia z AP Poznań), niestety jest bardzo enigmatyczna. Wygląda na to, że Waleria po raz pierwszy zamieszkała tam z rodzicami w 1853 (przybyli z adresu Śródka 39/27), a w 1854 wyprowadzili się na Chwaliszewo. Kolejny raz pojawia się w listopadzie 1867r., przybywa niby z Chraplewa, ale nazwa miejscowości jest zamazana i wskazane, że przybyła razem z wujem po roku pobytu w "Polen". Potem już brak jakichkolwiek adnotacji na jej temat.

Tu jeszcze dla kompletu informacji jej nekrolog z 1890r., str. 5: (https://bit.ly/3CMJgU7)
A tu zgon warszawski, Parafia św. Aleksandra, 1928, akt 12 (https://bit.ly/3EEae0P.
Jak widać, w warszawskim akcie zgonu została "odmłodzona" jeszcze bardziej - o przeszło 10 lat :)

Pozdrawiam,
Asia
Odpowiedz