Odpowiedz

Akt ślubu, Fenger, 1878, Dębe - OK

27 paź 2022, 00:40

Dzień dobry,

Chciałbym poprosić o pomoc w tłumaczeniu aktu ślubu mojego praprapradziadka Michała Fenger, z 1878 r. z Pauliną Kostrzeńską. Akt został wystawiony w Parafii Katolickiej Dębe, pod zaborem rosyjskim i w tym języku sporządzono wpis (chodzi o wpis nr 3). O ile z łaciną i niemieckim jeszcze jakoś mogę sobie poradzić to rosyjski to dla mnie zupełna czarna magia. Jedyne co jestem w stanie zrozumieć z aktu to napisane po Polsku Michał Fenger i Paulina Kostrzeńska;-) Michał miał rodziców Karola Fenger i Franciszkę Sierocińską, ale nie wiem czy cokolwiek z tego widnieje na dokumencie, natomiast podaję, gdyż być może to pomoże. Cały dokument jest dostępny tutaj: https://www.fotosik.pl/zdjecie/c09050d93638002c .

Dziękuję za pomoc,

Mariusz
Ostatnio edytowano 27 paź 2022, 22:38 przez MAN1224, łącznie edytowano 1 raz

Re: Akt ślubu, Fenger, 1878, Dębe

27 paź 2022, 19:09

3/Kamień

1. Ślub: Dębe 15/27 stycznia 1878 r. o godzinie drugiej po południu.
2. Świadkowie: Marcin Majtas lat 43 i Tomasz Karysiewicz lat 45, chłopi/włościanie zamieszkali we wsi Kamień.
3 .Pan Młody: Michał Fenger lat 26, kawaler, służący, zamieszkały we wsi Kamień, syn Karola i Franciszki z Sierocińskich małżonków Fenger już zmarłych w Prusach, urodzony w Wielkim Księstwie Poznańskim.
4. Panna Młoda: Paulina Kostrzeńska panna, lat 17, zamieszkała u rodziców we wsi Kamień, urodzona w Zbiersku, córka Antoniego i Katarzyny z Jakubowiczów małżonków Kostrzyńskich.
5. Trzy zapowiedzi ogłoszone w Kościele Dębe w dniach 1/13, 8/20 i 15/27 stycznia bieżącego roku.
6. Pozwolenie rodziców panny młodej przyjęto słownie.
7. Umowy przedślubnej nie zawarto.
8. Ślubu udzielił i akt podpisał ksiądz Laurenty Zieliński Proboszcz Parafii.
9. Nowozaślubieni i świadkowie niepiśmienni.

Re: Akt ślubu, Fenger, 1878, Dębe

27 paź 2022, 22:38

Bardzo gorąco dziękuję Pani Danuto!

Mariusz
Odpowiedz